Przewodnik - Peru

Peru Peru Ameryka Południowa
Ambasada Peru w Warszawie
ul. Starościńska 102-516 Warszawa
Ambasada RP w Linie
Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima 11
Stolica
Lima
Powierzchnia
1 285 220 km2
Liczba ludności
29,5 mln
Strefa czasowa
UTC -5
Język urzędowy
hiszpański, keczua i ajmara
Języki używane
hiszpański, keczua i ajmara oraz dialekty
Religie
katolicyzm (81%)
Ustrój
republika
Waluty
sol (PEN)
Kiedy jechać
na wybrzeże najlepiej wybrać się od stycznia do marca a w Andy od czerwca do sierpnia
Wiza
do 90 dni bez wizy
Wtyczki
Nr kierunkowy
+977

Opis kraju

Peru to wymarzony kraj zarówno dla podróżników jak i archeologów. To właśnie tutaj Inkowie - lud czcicieli Słońca, stworzył jedną z najznakomitszych kultur, która istniała na długo przed przybyciem Europejczyków. Relikty tej jednej z najstarszych cywilizacji na świecie do dziś fascynują wielu ludzi. Oprócz walorów kulturowych, kraj ten zachwyca zróżnicowaną przyrodą: największą puszczą świata - Amazonią i najdłuższym pasmem górskim - Andami.

Peru - inforamcje turystyczne

Peru położone jest w zachodniej części Ameryki Południowej (trzeci co do wielkości kraj kontynentu) nad Oceanem Spokojnym. Terytorium kraju można podzielić na 3 krainy geograficzne: Costa (wybrzeże), Sierra (góry Andy) i Montania/Selva (dżungla). Na północnym zachodzie graniczy z Ekwadorem, na północnym wschodzie z Kolumbią, na wschodzie z Brazylią i Boliwią, na południu z Chile.

Peru - klimat

Peru leży w strefie klimatu równikowego, natomiast różni się on typem w różnych częściach kraju. W obszarze Amazonii jest on wybitnie wilgotny, a w Andach suchy górski. Wybrzeże kraju charakteryzuje klimat zwrotnikowy suchy. Średnie roczne temperatury w Amazonii wahają się od 24 do 32°C, występują tu częste i obfite opady. Średnie temperatury roczne na wybrzeżu wynoszą 15-30°C, a opady nie występują prawie wcale.

Peru - historia

Na obszarze dzisiejszego Peru w okresie prekolumbijskim rozwijało się kilka znaczących cywilizacji indiańskich tj. Nazca, Chimú czy Aymara, które utworzyły potężne imperium Inków ze stolicą w Cuzco. W 1524 roku na tereny cywilizacji Inków dotarli Hiszpanie. W latach 1531-1535 Hiszpanie rozbili wojska inkaskie i opanowali cały kraj. Pizarro założył Limę w 1535 r. W XVII i XVIII wieku Peru było najcenniejszą kolonią Hiszpanii. Przez wieki swojej historii Peru toczyło liczne spory graniczne ze swoimi sąsiadami. Najistotniejsze znaczenie miała tzw. "wojna o saletrę" w latach 1879-1883. Ta przegrana wojna spowodowała upadek gospodarczy Peru. Odbudowa Peru odbyła się na przełomie XIX i XX wieku za sprawą prezydenta Nicolása de Piérola. W pierwszych dekadach XX wieku zaznaczył się dalszy wzrost kraju w związku z otwarciem Kanału Panamskiego oraz zyskami ze sprzedaży saletry w okresie I wojny światowej. Podczas II wojny światowej Peru przez większy czas zachowało neutralność, a dopiero 12 lutego 1945 wypowiedziało wojnę Niemcom i Japonii. Od 2011 r. prezydentem Peru jest Ollanta Humala Tasso.

Peru - atrakcje, zwiedzanie

Peru, kraj o bardzo zróżnicowanym środowisku naturalnym i niespotykanych nigdzie indziej walorach antropogenicznych, ma kilka bardzo interesujących regionów turystycznych, które są - lub niedługo będą - ważnymi centrami ruchu turystycznego w Ameryce Południowej (np. Machu Picchu, Nazca czy Cuzco). Niezwykłe położenie geograficzne sprawia także, że Peru przyciąga turystów z całego świata. Prawie połowa terytorium Peru to dzika puszcza, pełna charakterystycznych krajobrazów i dzikich zwierząt a wzdłuż wybrzeża rozciągają się gorące i suche tereny pustynne. Podróż do tego kraju to niezapomniane przeżycie.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl