Przewodnik - Argentyna

Argentyna Argentyna Ameryka Południowa
Ambasada Argentyny w Warszawie
ul. Brukselska 9
Ambasada RP w Buenos Aires
Calle Alejandro María de Aguado 2870
Stolica
Buenos Aires
Powierzchnia
2 766 890 km2
Liczba ludności
41,8 mln
Strefa czasowa
UTC -3
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański, mapudungun, keczua, guarani, włoski, angielski, francuski
Religie
katolicyzm (81%)
Ustrój
republika
Waluty
peso argentyńskie (ARS)
Kiedy jechać
wiosna i jesień; góry: styczeń-luty
Wiza
do 90 dni bez wizy
Wtyczki
jak w Polsce i trzy płaskie bolce
Nr kierunkowy
+54

Opis kraju

Nazwa państwa Argentyna pochodzi od łacińskiego słowa argentum-srebro, którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków. Kraj ten jest niezwykle zróżnicowany- miasta przypominają architekturą i poziomem kulturalnym europejskie stolice, na prowincji spotkać można żyjących zgodnie z tradycją potomków Indian. Argentyna uważana jest przez sporą część mieszkańców kontynentu za europejskie państwo, które przypadkiem znalazło się w Ameryce Południowej.

Argentyna - inforamcje turystyczne

Argentyna leży w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. Ukształtowanie powierzchni kraju jest bardzo urozmaicone. Wzdłuż zachodniej granicy ciągnie się pasmo Andów ze szczytem Aconcagua - 6960 m n.p.m. (najwyższe wzniesienie Ameryki Pd.). Południe zajmuje Patagonia, kraina o charakterze wyżynnej płyty skalistej, poprzecinanej dolinami rzek. Północno-wschodnie obszary kraju stanowi wielka Nizina La Platy. Do Argentyny należy szereg wysp i wysepek na Atlantyku, w tym wschodnia część Ziemi Ognistej.

Argentyna - klimat

Duża rozciągłość południkowa Argentyny powoduje, że klimat tego kraju jest wyraźnie zróżnicowany. W jego części północnej panuje klimat podzwrotnikowy, w Patagonii - klimat umiarkowany, a na samym południu (m.in. na Ziemi Ognistej) klimat chłodny. W Andach zaznacza się wyraźna strefowość klimatu. Opady deszczu, występujące przeważnie zimą, oscylują w granicach 200-2000 mm rocznie.

Argentyna - historia

Europejski podbój terenów Argentyny, zamieszkałych niegdyś przez Indian Guarani, Araukanów i Keczua, rozpoczął się w XVI w. Pierwszym zdobywcą hiszpańskim był Juan Diaz de Solis (1515 r., La Plata). Byli tu również: Magellan, Cabot i Pedro de Mendoza- założyciel Buenos Aires (1536). Od 1776 ziemie te weszły w skład wicekrólestwa Peru, a następnie wicekrólestwa La Platy. W początkach XIX w. stolica została podbita przez Brytyjczyków, którzy jednak w niedługim czasie zostali pokonani przez armię obywatelską. Wyzwolenie spod władzy hiszpańskiej nastąpiło w 1816 r. pod wodzą generała Jose San Martina. Długi okres walk domowych zakończył się z chwilą ogłoszenia konstytucji i ustanowienia republiki (1853 r.). XX w. zdominowany został przez liczne wojskowe zamachy stanu oraz brak stabilizacji politycznej i gospodarczej kraju. Konflikt z Wielka Brytanią o Falklandy i liczne rewolty w kraju, skończyły się dopiero po przywróceniu demokracji przez prezydenta Raúla Alfonsína.

Argentyna - atrakcje, zwiedzanie

Do Argentyny turystów przyciąga bogactwo i różnorodność natury i krajobrazów, tropikalne puszcze, jeziora, imponujące szczyty górskie, monumentalne lodowce oraz piękne, piaszczyste plaże. Do najciekawszych miejsc turystycznych Argentyny, bardzo licznie przyciągających turystów na wycieczki, należy niezwykle widowiskowy, najpiękniejszy na świecie wodospad Iquazu, wysokogórski park Aconcagua, polodowcowe jezioro Nahuel Huari, Półwysep Valdes z bardzo ciekawą przyrodą i atrakcyjnymi plażami, ogromy park narodowy Los Alerces, park narodowy Los Glaciares z fantastycznymi tworami skalnymi i polodowcowymi oraz nadmorski park narodowy Ziemi Ognistej- Tierra del Fuego.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje