Przewodnik - Francja

Francja Francja Europa
Ambasada Francji
ul. Piękna 1, 00-477 Warszawa
Ambasada RP w Paryżu
1, Talleyrand, 75007 Paryż
Stolica
Paryż
Powierzchnia
643 801 km2
Liczba ludności
65,8 mln
Strefa czasowa
UTC +1 - zima, UTC +2 - lato
Język urzędowy
francuski
Języki używane
francuski i jego dialekty
Religie
katolicyzm (80%)
Ustrój
republika
Waluty
euro (EUR, €)euro (EUR)
Kiedy jechać
najlepiej wiosną lub wczesną jesienią
Wtyczki
Nr kierunkowy
+33

Opis kraju

Tradycyjną nazwą Francji, używaną głównie przez samych Francuzów, jest określenie l`Hexagone, czyli "sześciokąt" - kształt jaki ma ich ojczyzna. Francja zachwyca szczególnie wysoką kulturą byci. Paryż nocą, szampan, perfumy to prawdziwa uczta dla zmysłów. Francja kusi, ale też wymaga. Wyznacza stadnardy degustacji wina, dojrzewania serów, pokazów mody. 

Francja leży w Europie Zachodniej. Rozpościera się od Morza Północnego oraz Kanału La Manche na północy, po Morze Śródziemne na południu. Pod względem zajmowanej powierzchni jest trzecim europejskim krajem. Ponad połowę jej obszaru zajmują pagórkowate oraz płaskie niziny. Wysokość tych niewielkich wzniesień nie przekracza 200 m n.p.m. Pozostałą część kraju pokrywają obszary górskie i wyżynne usytuowane głównie w południowo-wschodniej części. Najwyższym punktem jest alpejski Mont Blanc (4807 m n.p.m.).

Prawie cały obszar kraju znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego. Wyjątkiem jest południowe wybrzeże, gdzie panuje klimat śródziemnomorski. Odznacza się on przede wszystkim dużą wilgotnością, na co ma wpływ ocean.

Francja została zasiedlona w czasach prehistorycznych. Można odnaleźć tu ślady człowieka z czasów epoki kamiennej. Od około 1500 r. p.n.e. zamieszkiwały ją ludy celtyckie (Galowie). Zostały one podbite przez Rzymian, którzy na terenie dzisiejszej Francji panowali od ok. 50 r. p.n.e. do 400 r. n.e. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Francję opanowały ludy germańskie na czele z Frankami. Okreś średniowiecza to wojny z Anglią oraz czas reformacji w kościele. Monarchia francuska była silna szczególnie za czasów Ludwika XIV. Bogactwo i władza króla stała się przyczyną niezadodolenia niższych warstw społecznych. W 1789 roku doszło do wybuchy Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Po latach chaosu do władzy doszedł Napoleon Bonaparte, który przez lata odnosił wiele sukcesów w bojach. Ostatecznie poległ pokonany przez Anglię i Prusy pos Waterloo. Czasy kolonializmu sprawiły, iż Francja pozyskała dużą część ziem w Afryce i Azji. Po II wojnie światowej władzę przejął Charles de Gaulle. Francja wraz z Niemcami podjęła działania na rzecz stworzenia nowej, pokojowej Europy. Na skutek działań powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza, która przekształciła się w Unię Europejską.

Francja jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Europie. Aby zobaczyć zabytki Paryża oraz odpocząć na Lazurowym Wybrzeżu przybywają tu podróżnicy z odległej Japonii czy Stanów Zjednoczonych. We Francji wart odwiedzenia jest prawie każdy zakątek. Państwo zachwyca urokliwą architekturą oraz przyciąga malowniczymi pejzażami. Na turystach największe wrażenie robi porosła lawendą Prowansja, opływająca w winnice Langwedocja, niewielkie wioski rozsiane na terenie Owernii, zamki ulokowane wzdłuż Loary, ośnieżone szczyty Alp, Bretania i jej wietrzne wybrzeże oraz kanały Tuluzy. Nie można zapomnieć także o Paryżu, który przyciąga nie tylko zakochanych. Francja kusi także doskonałą kuchnią i bogatym wyborem wina.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Francji - poznaj oferty wyjazdów do Francji najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Paryż

Stanowi od dawna kolebkę sztuki i kultury, znajdują się tu największe muzea, teatry oraz domy mody. Ulice Paryża pełne są artystów, a przechadzając się nimi można poczuć panującą tu niepowtarzalną atmosferę.

Wersal

Miejscowość pod Paryżem słynąca z rezydencji Króla Słońce. Po wybudowaniu w 1682 r., stał się faktyczną stolicą Francji - tu urzędował król wraz z całym dworem.

Prowansja

"Najpiękniejsza wioska Francji"-takie wyróżnienie uzyskało aż 11 miasteczek i wiosek w Prowansji. Warte odwiedzenia w tym rejonie jest miasto Roussillon ze swoimi domami w kolorze ochry, miejscowość Menerbes usiana wąskimi uliczkami oraz zamek w Gordes.

Lazurowe Wybrzeże

Znane także jako Riwiera Francuska, to pięknie ukształtowany odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego w Prowansji. Znajdują się tu takie miejscowości jak Nicea, Cannes czy Saint Tropez.

Mt. Saint Michel

Zbudowane na małej wyspie opactwo jest wyjątkową atrakcją. Do wyspy prowadzi z lądu tylko wąska grobla. Co kilka godzin, wraz z pływami morze cofa się i odsłania piaszczyste dno, a wyspa na jakiś czas staje się lądem.

Dolina Loary

Jest tu około 300 średniowiecznych zamków, jednak te najbardziej popularne to Chambord, Azay-Le-Rideau, Chenonceau, Villandry i Sully-sur-Loire.

Carcassonne

To bardzo dobrze zachowane miasto średniowieczne. Wejście prowadzi przez bramy umieszczone w pasach murów obronnych. W środku znajdują się zabytkowe domy, kościoły, baszty oraz orginalny układ ulic. 

Alpy Francuskie

Trudno o piękniejsze widoki górskie niż w Alpach Francuskich -europejskim raju narciarskim. Okupowane przede wszystkim zimą, ale także latem przyciągają amatorów pieszych i rowerowych wypraw.

Awinion

Miasto i katedra była miejscem władania papieży w XIV wieku. Pokaźny plac przed Pałacem Papieskim to serce miasta. Ulubione miejsce malarzy i aktorów z niezliczonych teatrów ulicznych.

Lourdes

Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego. Według nauki Kościoła rzymsko-katolickiego 11.02.1858 r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Maryja.
© 2019 Zorientowani.pl