Przewodnik - Maroko

Maroko Maroko Afryka
Ambasada Królestwa Maroka w Warszawie
ul. Starościńska 1 m. 11-12
Ambasada RP w Rabacie
23, av. Oqbah, Rabat-Agdal B.P. 425, Maroc
Stolica
Rabat
Powierzchnia
446 550 km2
Liczba ludności
32,2 mln
Strefa czasowa
UTC
Język urzędowy
arabski, berberski (tamazight)
Języki używane
arabski, francuski, tamazight i inne berberskie
Religie
islam (98%)
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Waluty
dirham marokański (MAD)
Kiedy jechać
wiosną, po zakończeniu pory deszczowej. Latem lepiej jest wybrać tereny nadmorskie, gdyż w głębi lądu panuje upał. Zima natomiast to dobry okres na zwiedzanie, w głębi kraju panuje wówczas przyjemna temperatura.
Wiza
do 90 dni bez wizy
Wtyczki
Nr kierunkowy
+212

Opis kraju

Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura i gorące piaski Sahary - wszystko to czeka w Al-Mamlakah al-Maghribiyyah. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się pewien malowniczy kraj północno-zachodniej Afryki, bardziej znany jako Maroko lub oficjalnie - Królestwo Maroka. To kraj Maghrebu - "kraina zachodzącego słońca". Ten niezwykle barwny zakątek kojarzony jest z potrawą kuskus, wiarą w "złe oko" i ciasnymi labiryntami mediny.

Maroko położone jest w północno-zachodniej części Afryki. Od kontynentu europejskiego dzieli je jedynie 13 km cieśniny Gibraltarskiej. Od północy kraj oblewają wody morza Śródziemnego, a od zachodu - Oceanu Atlantyckiego. Można wyróżnić tu kilka charakterystycznych regionów geograficznych: region wybrzeża na zachodzie i północy, region atlantycki z marokańską mesetą (wyżyną), region górski z Atlasem Wysokim i Średnim, pasmo górskie Ar-Rif i śródgórską równinę w części północno-wschodniej.

Ze względu na specyficzne położenie geograficzne, klimat Maroka jest bardzo zróżnicowany. Wzdłuż wybrzeży panuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Bliskie położenie gór czyni klimat na wybrzeżach łagodnym i wilgotnym. W strefie nadatlantyckiej, ze względu na chłodny prąd kanaryjski, bardzo często występują mgły. W głębi kraju klimat jest suchy i skrajnie suchy z odmianą górską w rejonie Atlasu Wysokiego.

Tereny dzisiejszego Maroka zostały zasiedlone przez plemiona Berberów ok. 2 tysiące lat p.n.e. Od XII w. p.n.e. Fenicjanie zaczęli zakładać na wybrzeżu swoje pierwsze ośrodki handlowe. W głębi lądu zaś ok. IV w. p.n.e. powstało królestwo Mauretanii, Podczas III wojny punickiej dostało się ono pod panowanie Rzymu. Jego zwierzchnictwo trwało do 429 r. - przybycia Wandalów. W VII w. kraj został podbity przez Arabów, a ludność poddana islamizacji i silnej arabizacji. Kolejne wieki przyniosły Maroku burzliwe losy pod panowaniem wielu zmieniających się dynastii. Obszar ten chcieli przejąć m.in. Hiszpanie i Portugalczycy. Ostateczne zdobycie władzy w Maroku przez ród Alawitów. doprowadziło do stabilizacji i wzmocnienia państwa. Wiek XIX i XX to przegrane wojny z Francją i Hiszpanią, protektorat obcych państw, liczne powstania i zamieszki.

Turystów przyciągają do Maroka nie tylko imponujące budowle, będące świadectwem burzliwych dziejów i bogatej kultury kraju, ale także słoneczne wybrzeża, niezmierzone góry i gorąca Sahara. Do najpiękniejszych nadmorskich miejscowości zalicza się Essaouira, Asilah i Al Hoceima. Miasta nad wybrzeżem atlantyckim, ze względu na panujące tu silne prądy przybrzeżne, są szczególnie atrakcyjne dla wielbicieli windsurfingu, zaś w kurortach nad Morzem Śródziemnym warunki pogodowe są zwykle łagodniejsze. Marokańskie pasma górskie Atlasu, to wspaniałe tereny wycieczkowe, gdzie podziwiać można piękne krajobrazy, a także zajrzeć do tradycyjnej wioski Berberów. Latem można wybrać się tu na spływ kajakowy lub przejażdżkę rowerową, zimą zaś tutejsze stoki chętnie goszczą pasjonatów nart.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje