Przewodnik - Chile

Chile Chile Ameryka Południowa
Ambasada Chile w Warszawie
ul. Okrężna 62
Ambasada RP w Chile
Mar del Plata 2055, Providencia
Stolica
Santiago de Chile
Powierzchnia
756 950 km2
Liczba ludności
18,1 mln
Strefa czasowa
UTC -3
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański, języki indiańśkie
Religie
katolicyzm (70%)
Ustrój
republika
Waluty
peso chilijskie (CLP)
Kiedy jechać
marzec-czerwiec, wrzesień-grudzień
Wiza
do 90 dni bez wizy
Wtyczki
dwa okrągłe lub trzy szeregowe bolce
Nr kierunkowy
+56

Opis kraju

Chile to kraj niezwykle zróżnicowany krajobrazowo. Można tu zobaczyć lodowce i pustynie, góry i morze. To najdłuższe państwo na świecie, jest zarazem najlepiej rozwiniętym państwem Ameryki Południowej. To jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi - na Pustyni Atacama są miejsca, gdzie deszcz nie padał od 400 lat. Chile zadziwia również aż 2 tys. wulkanów, z czego 500 z nich jest potencjalnie aktywnych.

Chile - inforamcje turystyczne

Chile to państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.). Ukształtowanie terenu w Chile jest niezwykle różnorodne, na jego terenie znajdują się zarówno wysokie Andy, pas czynnych wulkanów, jak i liczne tereny nizinne, kręte rzeki oraz słynna pustynia Atacama.

Chile - klimat

Duża rozciągłość południkowa sprawia, że w Chile znajdują się cztery strefy klimatyczne. Północne Chile charakteryzuje się klimatem zwrotnikowym wybitnie suchym, kształtowanym przez zimny Prąd Peruwiański. Środkowe Chile zdominowane jest przez klimat podzwrotnikowy morski, a na południu kraju panuje klimat umiarkowany morski. Na Ziemi Ognistej panuje klimat subpolarny - stosunkowo suchy, o silnych wiatrach.

Chile - historia

Chile zaludnione zostało około 12 tys. lat temu. Pierwotnymi mieszkańcami Chile byli Indianie. Podbój obecnego terytorium Chile przez Inków zakończył się w początku XVI w., a przez Hiszpanów w latach 1557-61. Już w 1541 r. regiony te włączone zostały do hiszpańskiego wicekrólestwa Peru, założono wówczas m.in. Santiago. W 1778 r. Chile uzyskało autonomię i zgodę na wymianę handlową z Hiszpanią. W latach 1879-84 Chile prowadziło wojnę tzw. saletrową z sąsiadującą Boliwią oraz Peru. Po zwycięstwie Chile uzyskało bardzo bogate złoża saletry, co pozwoliło na zmonopolizowało światowego rynku na ten surowiec. W czasie II wojny światowej Chile zachowało status neutralny. 11 września 1973 został dokonany wojskowy zamach stanu pod dowództwem Augusto Pinocheta. W 1988 roku Pinochet przegrał plebiscyt prezydencki. Obecnie Chile jest krajem demokratycznym, zaś ostatnie pozytywne wskaźniki gospodarcze dają dobre prognozy na przyszłość.

Chile - atrakcje, zwiedzanie

Chile to idealne miejsce na wakacje gdzie, każdy odwiedzający je turysta przeżyje prawdziwą przygodę. Do najważniejszych obszarów wakacyjno-turystycznych zalicza się w Chile okolice Santiago z ośrodkami sportów zimowych (La Parva), kąpieliska morskie (w Valparaiso), uzdrowiska (okolice Los Lagos) oraz Wyspa Wielkanocna, Wyspa Króla Jerzego (pierwszy w Arktyce hotel turystyczny), a także parki narodowe w Andach i Patagonii, a także słynna pustynia Atacama oraz Kraina Wulkanów i Jezior. Tak wszechstronna oferta wakacyjna Chile sprawia, iż każdy przyjeżdżający tu turysta znajdzie coś dla siebie.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje