Przewodnik - Rosja

Rosja Rosja Europa
Ambasada Federacji Rosyjskiej
ul. Belwederska 49
Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina
Stolica
Moskwa
Powierzchnia
17 075 400 km2
Liczba ludności
143, 03 mln
Strefa czasowa
UTC +3 do +12
Język urzędowy
rosyjski
Języki używane
rosyjski oraz 150 innych
Religie
prawosławie (66%)
Ustrój
republika federalna
Waluty
rubel rosyjski (RUB)
Kiedy jechać
maj-wrzesień
Wtyczki
Nr kierunkowy
+7

Opis kraju

Rosja jest krajem o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, rzeźbie terenu i klimacie. Na taką różnorodność ma wpływ duży obszar jaki zajmuje. Terytorium Rosji obejmuje 9 stref czasowych, a więc najwięcej na świecie. Kraj zajmują ogromne obszary, które są bardzo słabo zaludnione. Występują też miejsca całkowicie niezamieszkane. Ponad połowa terenu Rosji jest pokryta śniegiem dłużej niż pół roku.

Rosja to największy kraj na świecie, który graniczy aż z 14 krajami. Jest państwem federacyjnym, leżącym we wschodniej i środkowej Europie oraz w Azji, nad Morzem Bałtyckim, Oceanem Arktycznym, Oceanem Spokojnym, Morzem Kaspijskim i Morzem Czarnym. Największy obszar stanowi jej azjatycka część, bo aż 75% powierzchni ogólnej, która zwana jest Syberią. W ukształtowaniu powierzchni Rosji wyróżnia się pięć głównych krain geograficznych. Najwyższym szczytem jest Elbrus (5642 m n.p.m.), znajdujący się w górach Kaukaz.

Na obszarze Rosji przeważa klimat umiarkowany o cechach kontynentalnych. Tereny nad Morzem Czarnym znajdują się w zasięgu klimatu podzwrotnikowego odmiany śródziemnomorskiej. Na większości obszarów klimat charakteryzuje się surowymi długimi zimami oraz krótkimi, ale upalnymi latami.

Rosja zamieszkana była przez ludy bałkańskie już około 1200 r. p.n.e. Na przełomie VII w. osiedlali się tu Słowianie. W 1237 r. ziemie rosyjskie podbite zostały przez Mongołów, którzy przyłączyli dzisiejszą Rosję do swojego państwa i panowali na tych terenach przez około 200 lat. Po uniezależnieniu się od Mongołów, Rosją zaczęli władać miejscowi władcy, który przyjęli tytuł cara. Początki byłego stulecia to liczne rewolucje, które były krwawo tłumione. W 1917 r. bolszewicka grupa rewolucyjna kierowana przez Lenina zorganizowała rewolucję w wyniku, której car Mikołaj II został zabity, a Lenin stanął na czele komunistycznego rządu nowego państwa ZSRR. Jego następca - Stalin również prowadził politykę terroru politycznego, prześladowań i zsyłek jego wrogów na Syberię. Po II wojnie światowej i przejęciu władzy przez Chruszczowa i Breżniewa, Rosja prowadziła politykę nieufności i rywalizacji z krajami zachodnimi, a w szczególności USA.

Rosja to dziewiczy kraj, gdzie każdy podróżny znajdzie coś dla siebie. Na jej obszarze znajduje się mnogość niezwykłych obiektów historycznych oraz ciekawych muzeów. Rosja ma bez wątpienie duży potencjał turystyczny jednak ze względu na niedostatecznie rozwiniętą (i nastawioną głównie na zamożnych turystów) infrastrukturę turystyczną państwo to odwiedzane jest przez niezbyt wielu turystów. Większość podróżnych prowadzących interesy w Rosji przybywa do dwóch głównych miast: Moskwy i St. Petersburga.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Rosji - poznaj oferty wyjazdów do Rosji najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Moskwa

Stolica Rosji, największe miasto w Europie, które znane jest od 1147 r. Głównym i najbardziej znanym punktem Moskwy jest Plac Czerwony wraz z Kremlem - ośrodkiem władzy książęcej, carskiej, radzieckiej i współczesnej.

Złotoje Kolco

Interesujący zespół historyczno-architektoniczny, pełne zabytków "miasta-muzea", położone w pobliżu Moskwy (m.in. Suzdal, Zagorsk, Władimir) oraz historyczne ośrodki dawnej Rusi (np. Jarosław, Nowogród Wielki, Smoleńsk, Psków).

Sankt Petersburg

Miasto położone w delcie rzeki Newy na ponad czterdziestu wyspach posiadające dostęp do Zatoki Fińskiej. Twierdza Pietropawłowska, Newski Prospekt, Ermitaż - te miejsca warto zobaczyć.

Peterhof

Imponujący pałac wybudowany przez cara Piotra i porównywany słusznie do Wersalu. Służył za letnią rezydencję carów. Pałac jest wzniesiony na stoku i otoczony ogrodami, które opadają w stronę Zatoki Fińskiej.

Soczi

Najpopularniejszy kurort rosyjski położony nad Morzem Czarnym, na Krymie. Soczi słynie z sanatoriów, domów wypoczynkowych oraz ośrodków z zapleczem spa.

Kolej transsyberyjska

Wycieczka nią trwa 7 dni, przekracza 8 stref czasowych, a całkowita długość torów z Moskwy do Władywostoku wynosi 9288 km. Wewnątrz wagonów kwitnie bogate życie towarzyskie, a na zewnątrz - głównie tajga.

Góry Ałtaj

Piękne pustkowia, idealne do samotnych wędrówek oraz wspinaczki. Najwyższy szczyt to Biełucha, 4505 metrów. W 1998 r. zostały wpisane na listę UNESCO, a w 2009 r. na listę rezerwatów biosfery.

Bajkał

To najgłębsze jezioro na świecie zwane jest "Błękitnym Okiem Syberii". Charakteryzuje się niezwykle przezroczystą wodą, która umożliwia obserwację dna do głębości 40 m.

Irkuck

To jedno z ciekawysz miast położonych na Syberii. Zamieszkane jest przez ludność stanowiącą niezwykłą mieszankę przybyszów z odległych zakątków świata (m.in. Buriaci, Mongołowie).

Kamczatka

Ten półwysep nazywany jest często "lądem ognia i lodu". Wszystko za sprawą wulkanicznego ukształtowania powierzchni. Znaczną część miejsc można obserwować jedynie z helikoptera.
© 2019 Zorientowani.pl