Przewodnik - Chiny

Chiny Chiny Azja
ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
tel.: (022) 831 38 36
1 Tiran Lu, Jianguomen Wai
100600 Beijing, PR China
Stolica
Pekin
Powierzchnia
9 596 960 km2
Liczba ludności
1 347 mln
Strefa czasowa
UTC +8
Język urzędowy
chiński
Języki używane
chiński
Religie
ateizm (48%), konfucjaznizm, taoizm, buddyzm
Ustrój
republika ludowa
Waluty
Yuan (CNY)
Kiedy jechać
najlepiej wiosną lub jesienią, kiedy temperatury są umiarkowane
Wiza
turystyczna zezwala na jednokrotne przekroczenie granicy - ważna przez 3 miesiące
Wtyczki
jak w Polsce lub dwa i trzy płaskie bolce
Nr kierunkowy
+86

Opis kraju

Chiny to wielki kraj, wielowiekowa tradycja, wspaniałe zabytki. Państwo Środka to przede wszystkim kultura licząca sobie kilka tysięcy lat. Państwo niezwykle zróżnicowane, nie dające się zaszufladkować. Najbardziej zaludnione państwo świata. Kojarzone przede wszystkim z ryżem, rowerami, herbatą, postępem technicznym i potęgą gospodarczą. Tutaj historia łączy się z nowoczesnością, a zakupy są obecnie narodowym sposobem spędzania wolnego czasu.

Chiny - informacje praktyczne

Chiny swym ogromnym obszarem zajmują część Azji Środkowej i obszar Azji Wschodniej. Od strony wschodniej oblewają je wody Oceanu Spokojnego (Morze Wschodniochińskie, Morze Południowochińskie oraz Morze Żółte, oddzielające je od Płw. Koreańskiego). Chiny mają największą ilość sąsiadów na świecie - aż 14. Większą część kraju stanowią wyżyny i góry. Niziny zajmują tylko 10% powierzchni kraju, przy czym duża ich część przypada na stepy i pustynie na północy kraju.

Chiny - klimat

Chiny leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: zwrotnikowej (południowe wybrzeża Chin oraz wyspa Hajnan), podzwrotnikowej (zachodnie, środkowe i wschodnie Chiny) i umiarkowanej (północne i północno-wschodnie Chiny). Południowo-wschodnia i wschodnia część Chin ma typowy klimat monsunowy, w lecie występuje pora deszczowa, a w zimą pora sucha.

Chiny - historia

Na terytorium Chin rozwinęła się jedna z najstarszych cywilizacji świata, która istniała w neolicie (ok. 5000-2500 p.n.e.). Następne wieki to panowanie wielkich dynastii: Shang, Han, Tang, mongolskiej dynastii Yuan, Ming, mandżurskiej dynastii Qing. W tym czasie (XVII w.) do Chin docierali już Europejczycy. W 1757 r. zamknięto dla nich wszystkie porty, oprócz Kantonu. Po przegranej wojnie z Japonią w 1894 r. Chiny stały się państwem półkolonialnym, z dwiema strefami wpływów: japońską i angielską. W 1911 r. doszło do wybuchu rewolucji i ustanowienia republiki. Wykorzystała to Japonia, która w 1931 r. zajęła tereny Mandżurii. Po zdobyciu przez nią Pekinu, Chińczycy utworzyli antyjapoński front, dowodzony przez Mao Zedonga. Po jego śmierci w 1976 r. ponownie zaczęła się walka o władzę. Obecnie chińska demokracja jest bardzo ograniczona, a władze mają ścisłą kontrolę nad życiem politycznym, społecznym i gospodarczym kraju.

Chiny - atrakcje, zwiedzanie

Zasoby turystyczne Chin są bardzo bogate, tworzą ogromny potencjał i ciekawą perspektywę. Liczba stref turystycznych i krajobrazowych zwiększa się z roku na rok. Wśród wielu chińskich zabytków do najsłynniejszych należą między innymi grobowiec cesarza Qinshihuang w Xian. Posągi Terakotowej armii, które się tam znajdują nazywane są często ósmym cudem świata i co roku odwiedza je kilka milionów turystów. Podobnie starożytne malarstwo na ścianach jaskini Mogao w Dunhuang jest powszechnie uznane na światowe dziedzictwo sztuki. Bez wątpienia najsłynniejszym zabytkiem i wizytówką Chin pozostaje Wielki Mur Chiński. Są też obszary, gdzie przyjmuje się wyłącznie zorganizowane grupy turystyczne (np. Tybet, północno-zachodni Xinjiang, niektóre parki narodowe). Należy jednak pamiętać, że planując wyjazd do Tybetu, należy wcześniej uzyskać zezwolenie na podróż.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Chin - poznaj oferty wyjazdów do Chin najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje