Przewodnik - Etiopia

Etiopia Etiopia Afryka
brak, najbliższa w Berlinie
Boothstrasse 20 A, D-12207 Berlin
Ambasada RP w Addis Abebie
Dej. Belay Zeleke Road, Guelele Sub-City
Stolica
Addis Abeba
Powierzchnia
1 127 127 km2
Liczba ludności
89,1 mln
Strefa czasowa
UTC +3
Język urzędowy
amharski
Języki używane
amharski, oromo, tigrinia, somali, guragie i in.
Religie
Etiopski Kościół Ortodoksyjny (43,5%)
Ustrój
republika federalna
Waluty
birr (ETB)
Kiedy jechać
cały rok, ale najlepiej od stycznia do maja
Wiza
do 30 dni na lotnisku (20 USD)
Wtyczki
z 3 bolcami
Nr kierunkowy
+251

Opis kraju

Etiopia to jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów Afryki. Północ to bastion chrześcijaństwa, południe-zaczątki "czarnej" Afryki, a wschód ma tradycje muzułmańskie. Do tego specyficzne jedzenie, muzyka, której nie da się zanucić i najlepsza na świecie kawa. Jeden z dwóch afrykańskich państw (obok Egiptu), o tak bogatej i ciekawej kulturze. Wbrew stereotypowym wyobrażeniom pustyni i głodu, znaleźć tu można wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy.

Etiopia - informacje praktyczne

Etiopia (dawniej Abisynia) położona jest we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą. Teren Etiopii nie jest równinny. Większość nizin koncentruje się w części wschodniej. Pozostałe regiony to wyżyny i wzgórza o wysokości od 2 do 3 tys. m. Przez Etiopię przebiegają Wielkie Rowy Afrykańskie. Kraj leży na wielkim płaskowyżu przeciętym Rowem Abisyńskim. 116 m. p.p.m. położona jest etiopska depresja Danakil.

Etiopia - klimat

Występują tu dwie pory roku: sucha trwa od października do maja, deszczowa od czerwca do września. Na obszarach wyżynnych występuje górska odmiana klimatu podrównikowego wilgotnego z wyraźną piętrowością klimatyczno - roślinną. W południowo-wschodniej części kraju dominuje klimat podrównikowy suchy, a w północno-wschodniej klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Zapadlisko Kotliny Danakilskiej należy do najgorętszych obszarów Ziemi (średnia temperatura roczna 25-35°C przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza).

Etiopia - historia

Początki Etiopii wiążą się z panowaniem królów. Pierwszym z nich był Menelik I w X w. p.n.e. Za jego mitycznych rodziców uważa się Salomona i królową Saby. Panowanie królów zakończyło się dopiero 3 tys. lat później, w 1974 roku. W II w. na tym terytorium istniało chrześcijańskie państwo Aksum. O dominację nad Etiopią bezskutecznie starali się Brytyjczycy i Włosi. W 1974 r. w związku z bardzo złą sytuacją gospodarczą i powtarzającymi się klęskami głodu doszło do puczu wojskowego. Komuniści rządzili do 1991 r. wspierani m.in. przez ZSRR i Kubę. Władzę przejęła jednak opozycja. W 1998 r. pomiędzy Etiopią a Erytreą wybuchła wojna graniczna, zakończona porozumieniem dwa lata później.

Etiopia - atrakcje, zwiedzanie

Etiopia nie sprawia wrażenia przyjaznej dla turystów. Nieprzyjazny klimat, głód, bieda - to wszystko odstrasza, aczkolwiek jest to kraj niepowtarzalny w swoim afrykańskim uroku i ma sporo do zaoferowania. Północ kraju obejmuje trasę historyczną - poznawanie chrześcijańskiej kultury i architektury. Na południu czekają na uczestników wycieczek nie skażone cywilizacją afrykańskie plemiona. Lalibela, Axum, Gonder, Yeha, Addis Abeba to miasta, które koniecznie trzeba odwiedzić. Turystów przyciąga również niepowtarzalna przyroda i gatunki kwiatów. Nie można zapomnieć o wioskach, w których żyją m.in. pierwotne ludy Amharów czy Afarów. Infrastruktura turystyczna jest bardzo słabo rozwinięta, jednakże stolica dysponuje różnego rodzaju hotelami: poczynając od luksusowych tj. Hilton czy Sheraton, kończąc na turystycznych hostelach.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje