Przewodnik - Kuba

Kuba Kuba Ameryka Północna
Ambasada Kuby w Warszawie
ul. Rejtana 15
Ambasada RP w Hawanie
Kuba, Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400
Stolica
Hawana
Powierzchnia
110 860 km2
Liczba ludności
11,2 mln
Strefa czasowa
UTC -5, -4
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański, angielski, niemiecki
Religie
katolicyzm (60%)
Ustrój
republika socjalistyczna
Waluty
peso kubańskie (CUP)
Kiedy jechać
pomiędzy lipcem a sierpniem lub od połowy grudnia do połowy marca
Wiza
do 30 dni - na lotnisku (25 USD), dłuższe - w ambasadzie w Warszawie
Wtyczki
płaskie, dwubolcowe wtyczki typu amerykańskiego
Nr kierunkowy
+53

Opis kraju

Kuba jest karaibskim rajem "jak wulkan gorącym", pełnym latynoskich rytmów, cygar, rumu i pięknych kobiet. Kraj kontrastów i kolorów. Żeby poznać Amerykę Środkową trzeba przyjechać właśnie tutaj. Jest to kraj, którego mieszkańcy dopiero zaczynają poznawać otacząjący świat, oferujący wspaniałą historię i bogatą kulturę, a tropikalna roślinność i egzotyczne zwierzęta tworzą niezapomnianą i dającą wytchnienie scenerię.

Kuba - informacje praktyczne

Wyspa położona jest na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Stanowi ona wraz z licznymi otaczającymi ją znacznie mniejszymi wyspami. Kuba położona jest równoleżnikowo i oddzielona od Florydy Cieśniną Florydzką, od Haiti Cieśniną Zawietrzną oraz Rowem Kajmańskim od Jamajki, a od Jukatanu - Cieśniną Jukatańską. Większą cześć wyspy zajmują niziny, a południowo zachodnią jej część to wapienne góry Sierra de los Organos. Wzdłuż południowych wybrzeży natomiast ciągnie się łańcuch gór Sierra Maestra z najwyższym szczytem wyspy Turquino . Wznosi się ona na wysokość 2005 m n.p.m.

Kuba - klimat

Kuba w 25% pokryta jest lasami. Wśród porastających Kubę drzew znaleźć można cedry, hebany, gigantyczne figowce czy namorzyny. Niemal przez cały rok kwitną tu begonie, hibiskusy, oleandry i orchidee. Na wyspie żyje niewiele wielkich ssaków, a najbardziej popularnym przedstawicielem gatunku jest nietoperz. Występują również krokodyle (mają one status gatunku zagrożonego), kameleony, iguany i jaszczurki. Na wyspie żyje ponad 300 gatunków ptaków.

Klimat podzwrotnikowy, z przeciętną opadów 1000-1500 mm. Pora deszczowa występuje między majem a październikiem. Średnie temperatury wynoszą w styczniu 20-24 stopnie Celsjusza, w gorącym sierpniu 25-28 stopni C. Jesienią dość często występują huragany.

Kuba - historia

Pierwotnie Kuba była zamieszkana przez miejscowe plemiona Indian Ameryki Południowej. Dla świata zachodniego została odkryta przez Krzysztofa Kolumba podczas jego pierwszej wyprawy, 28 października 1492. Od tego momentu weszła ona w swój kolonialny okres w historii, który wyraźnie wpłynął na jej dzisiejszy wizerunek. Ważnym wydarzeniem było przejęcie władzy przez komunistów 1 stycznia 1959 roku, kiedy to władzę przejął Fidel Castro-ikona Kuby, a jednocześnie dyktator przez niemal 50 lat. Rządy Castro stały się przyczyną izolacji tego kraju od reszty świata poprzez embargo nałożone przez Stany Zjednoczone, co na wiele lat poważnie ograniczyło rozwój potencjału turystycznego tej uroczej wyspy.

Kuba - atrakcje, zabytki

Kuba to jedno z wymarzonych miejsc wypoczynku dla tych, którzy pragną zasmakować prawdziwie karaibskich wakacji. Ta niezwykła wyspa wielkości porównywalnej do amerykańskiego stanu Pensylwania, kusi podróżników otaczającymi ją ciepłymi lazurowymi wodami i ponad 200 zatokami, oraz 289 wspaniałymi plażami, z których najsłynniejszą jest Varadero. Turyści mogą do woli przechadzać się wśród starych kolonialnych budynków Hawany, cieszyć wspaniałą miejscową kuchnią i muzyką, lub po prostu odpoczywać popijając kubański rum czy paląc cygaro. Nie bez powodów Kubę najczęściej określa się mianem "perły Karaibów".

Oferta wycieczek: Kuba

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje