Przewodnik - Holandia

Holandia Holandia Europa
Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie
ul. Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hadze
Alexanderstraat 25, 2514 JM Haga (Den Haag)
Stolica
Amsterdam
Powierzchnia
41 526 km2 km2
Liczba ludności
16,9 mln mln
Strefa czasowa
UTC +1 – zima, UTC +2 – lato
Język urzędowy
niderlandzki
Języki używane
fryzyjski, angielski, niemiecki
Religie
katolicyzm (24,6%), protestantyzm (14,6%), islam (5,5%)
Ustrój
monarchia parlamentarna
Waluty
euro (EUR)
Kiedy jechać
o każdej porze roku
Wiza
nie jest wymagana
Wtyczki
typ F
Nr kierunkowy
+31

Opis kraju

Holandia została w dużej części wydarta morzu, a ponad połowa jej terytorium leży w depresji. W krajobrazie dominują równiny poprzecinane licznymi kanałami i urozmaicone wiatrakami. Wiosną pola rozkwitają tu feerią barw tulipanów i innych kwiatów, tworzących kolorowy dywan. Holandia słynie także z setek kilometrów tras rowerowych, największego zagęszczeniu muzeów, a jej stolica - Amsterdam z doskonałych sal koncertowych.

Holandia znajduje się w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym. Graniczy z Belgią i Niemcami Ukształtowanie terenu Holandii jest niemal całkowicie płaskie i leży poniżej poziomu morza. Dużą jej część stanowią tak zwane poldery, czyli tereny powstałe w wyniku osuszenia morza, odcinków ujściowych rzek i słonych bagien. Płaska Holandia pocięta jest licznymi rzekami oraz siecią kanałów i grobli. Północny zachód Holandii kiedyś był pokryty wielkimi lasami i stąd nazwa kraju: „Holt-land”, co znaczy „kraina lasów”.

Klimat Holandii należy do typu umiarkowanego morskiego, ciepłego. Średnia temperatura stycznia wynosi 1,7°C, natomiast w lipcu osiąga 17°C. Suma rocznych opadów wynosi 770 mm. Aż 360 dni w roku uznawanych jest tu za wietrzne. Częste są także mgły i mżawki.

Holandia została osiedlona około 2000 lat temu, jej mieszkańcy Holendrzy są pochodzenia germańskich ludów, a ich przodkowie to Frankowie, Fryzowie i Sasi. Holandia, Belgia i Luksemburg tworzyły region zwany Niderlandami. Do XIV w. obszar ten był podporządkowany francuskiemu księstwu Burgundii. Wiek XVI to panowanie dynastii Habsburgów. W XVII w. Holandia stała się jedną z potęg morskich świata i stworzyła wielkie imperium kolonialne. Czasy te to także okres osuszania terenów M. Północnego, gdzie powstało wiele wspaniałych miast. Był to również złoty okres dla rozwoju sztuki niderlandzkiej, tworzyli wówczas m.in. tacy malarze jak: Rembrandt i Vermeer. Potęga Holandii zaczęła topnieć w końcu XVII w. W 1830 r. od Niderlandów odłączyła się Belgia, która ogłosiła swoją niepodległość. Holandia to także jedno z założycielskich państw EWG oraz Unii Europejskiej. Holandia bez wątpienia jest bogatym kulturowo krajem, który przyciąga wielu turystów. Podziwianie i doświadczenie jej oryginalności jak i łagodne podejście do prostytucji i tak zwanych "miękkich narkotyków" czynią ją jedynym tego typu krajem na świecie.

Do największych ośrodków turystycznych w Holandii należy jego stolica - Amsterdam, Rotterdam i Haga oraz mniejsze miasta tj. Lejda, Delft. Nie wolno też pominąć ogrodów Keukenhof. Znajdujące się w części północnej kraju wyspy i plaże należą do ulubionych miejsc letniego wypoczynku. Nieco bardziej na południe leży Arnhem, związane z historią Polski. W pobliżu rozpościera się Park Narodowy Hoge Veluwe. Większość turystów kieruje się również do Maastricht – najstarszego miasta Holandii. Brabancja Północna to kraina łącząca nowoczesność i historię. Równie ciekawą prowincją jest Zelandia.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Holandii - poznaj oferty wyjazdów do Holandii najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Amsterdam

Jeden z najpiękniejszych skansenów ze starymi wiatrakami, ogromem zabytków, długimi kanałami wodnymi, muzeami oraz kolorowymi domkami, które komponują się w nowoczesną zabudowę miasta.

Rotterdam

Największe miasto portowe. Znajdują się w nim wysokie drapacze chmur oraz zagadkowo wyglądające domy sześcienne, mieszczące się w najstarszej dzielnicy portowej Rotterdamu De Oude Haven.

Park wiatraków w Kinderdijk

Ilustruje dlaczego w Holandii budowano tak dużo wiatraków i do czego one służyły. Używano ich bynajmniej nie do mielenia zboża, a wody. Już pierwsze wiatraki, które istniały tu w XII w.

Park Keukenhof

Rośnie tu największa kolekcja kwiatów cebulkowych na świecie, m.in. 6 mln tulipanów. Warte odwiedzenia są także największe na świecie aukcje kwiatów.

Park Narodowy Hoge Veluwe

Obszar piaszczystych wrzosowisk i gęstych lasów o powierzchni 5500 ha z unikalnymi ekosystemami. Tu można zobaczyć wędrujące wydmy śródlądowe oraz rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Breda

Najładniejsze miasto Brabancji Północnej. W centrum miasta, przy otoczonym przepięknymi kamienicami rynku, stoi wspaniały kościół - Grote Kerk. W tym mieście na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym pochowany jest gen. S. Maczek.

Delft

Jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Holandii. Zachwyca przepiękną starówką i zwartym zabytkowym centrum. Koniecznie trzeba też zwiedzić Muzeum Miejskie z pracami J. Vermeer'a.

Haga

Jest miastem rządowym. Tu mieści się parlament i tu też stale mieszka królowa Beatrix. Warto zobaczyć symetryczny fronton gmachu Binnenhof, najstarszego kompleksu zabudowań w mieście, będącego od wieków właśnie siedzibą parlamentu.

Alkmaar

To 1000-letnie miasto jest stolicą żółtych serów i słynnego rynku serowego. W każdy piątek od godz. 10.00, w sezonie letnim odbywają się tu spektakle „serowe”.

Leiden

Stare miasto z wąskimi kanałami i uliczkami oraz zabytkowymi kamieniczkami. Tu urodził się w 1606 r. Rembrandt. Mieści się tu jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie (założony w 1575 r.)
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje