Przewodnik - Kenia

Kenia Kenia Afryka
Brak. Najbliższa ambasada znajduje się w Rzymie:
Ambasada Republiki Kenii
Ambasada RP w Nairobi
Kabarnet Rd
Stolica
Nairobi
Powierzchnia
582 650 km² km2
Liczba ludności
41,6 mln mln
Strefa czasowa
UTC +3
Język urzędowy
suahili, angielski
Języki używane
suahili, angielski, tubylcze języki regionalne
Religie
chrześcijaństwo (84,8%), islam (9,7%)
Ustrój
republika
Waluty
szyling kenijski (KES)
Kiedy jechać
grudzień - marzec (pora sucha)
Wiza
Przy wjeździe do Kenii wymagana jest E-Wiza. W celu jej uzyskania należy zarejestrować się na stronie www.ecitizen.go.ke i wypełnić formularz wizowy. Koszt wizy wynosi 51 USD.
Wtyczki
Nr kierunkowy
+254

Opis kraju

Kenia dla większości podróżników jest spełnieniem marzeń o egzotyce, dzikich zwierzętach, safarii w buszu oraz zachodach słońca na sawannie. Ale wbrew pozorom ten afrykański kraj ma dużo więcej do zaoferowania. Dysponuje atrakcyjnymi miejscami do nurkowania pośród rafy koralowej oraz piaszczystymi plażami. Kenia to wszystko co najlepsze z Afryki zgromadzone na obszarze jednego państwa. 

Kenia jest krajem położonym w Afryce Wschodniej nad Oceanem Indyjskim. Na północy graniczy z Somalią, Etiopią i Sudanem, na zachodzie z Ugandą, a na południu z Tanzanią. W środkowej części państwa znajduje się obszerny płaskowyż, który przecina głęboki rów tektoniczny będący częścią Wielkiego Rowu Wschodniego. Najwyższym szczytem Kenii i zarazem drugim szczytem w Afryce jest Mount Kenya (5199 m n.p.m.) W języku suahili nazwa ta oznacza Górę Jasności.

Nizinię nadmorską porasta roślinność sawannowo-leśna. Na obszarze wewnętrznym kraju występuję stepy bądź suche sawanny. Natomiast na terenach umiejscowionych na wschód od Jeziora Rudolfa obserwuje się roślinność półpustynną oraz pustynną. Rejony wznoszące się na wysokości 2000-3000 m n.p.m. porastają wiecznie zielone lasy, a także roślinność alpejska. W Kenii istnieje wiele rezerwatów przyrody oraz parków narodowych (m.in. Elgon, Masai Mara, Tsavo East). Kenię zamieszkują zwierzęta znane z afrykańskich sawann. Należy tutaj wymienić wiele gatunków ssaków (zebra, lew, żyrafa, bawół afrykański, gepard, nosorożec czarny, antylopy) ptaków (sęp, czapla, ibis, marabut) oraz bezkręgowców.

Klimat Kenii jest szczególnie urozmaicony. W okolicach Jeziora Wiktorii występuje klimat podrównikowy wilgotny. Natomiast na pozostałych obszarach panuje klimat podrównikowym suchy. Cechą charakterystyczną jest obecność dwóch pór deszczowych: marzec - maj oraz listopad - grudzień. 

Już od IX wieku na wybrzeżu Kenii swoje osady zakładać zaczęli arabscy handlarze. Jako pierwsi Europejczycy do Mombasy przybyli w 1498 roku Portugalczycy. To oni rozpoczęli proces kolonizacji wybrzeża oraz pobierania trybutu od lokalnych plemion. Jednak w XVIII wieku Portugalczyków wyparli Arabowie, którzy przyłączyli tereny Kenii do sułtanatu Zanzibaru. W 1920 roku Wielka Brytania uczyniła Kenię swoją posiadłością zamorską. Ruchy narodowowyzwoleńcze w tym afrykańskim kraju nasiliły się w latach 50. XX wieku. W 1952 roku wybuchło Powstanie Mau Mau, które zostało stłumione przez brytyjczyków. Kenia wywalczyła niepodległość w 1963 roku. Obecnie państwo to jest republiką oraz należy do brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Wielu turystów odwiedza Kenię ze względu na zjawiskowe rezerwaty przyrody zamieszkałe przez dużą ilość egzotycznych gatunków zwierząt. Wyjątkowym przeżyciem może być obserwacja ssaków bądź ptaków w ich naturalnym środowisku. Podróżników przyciągają również malownicze pejzaże charakterystyczne dla kontynentu afrykańskiego. Natomiast wszyscy, którzy pragną odpocząć nad brzegiem oceanu powinni swoje kroki skierować w olice Mombasy, która jest najbardziej znaczącym portem morskim Kenii.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Masai Mara

Ten rezerwat przyrody stanowi niewielką część Parku Narodowego Serengeti położonego na terenie Tanzanii. Zajmuje obszar 1510 km2. Porasta go roślinność sawannowa z krzakami akacji. Masai Mara jest schronieniem dla wielu gatunków zwierząt. Swój dom znalały tu lwy, słonie, gapardy, a nawet czarne nosorożce, których populacja należy do zagrożonych. Oczywiście nie można pominąć egzotycznych ptaków, a także zwierząt bytujących w środowisku wodnym. Rezerwat stwarza doskonale warunki do zorganizowania safari. 

Kitale

Około 30-tysięczne miasteczko szczyci się Narodowym Muzeum Zachodniej Kenii, w którym znajdują się eksponaty geologiczne i etnograficzne. Obok budynku muzeum wytyczony został szlak przyrodniczy, który prowadzi przez niewielki obszar leśny oraz przez tradycyjne zabudowania z zagrodami dla krokodyli i żółwi.

Jezioro Wiktorii

To drugi co do wielkości na świecie zbiornik słodkowodny. Jego powierzchnia wynosi 67 483 km2. Na obszarze Kenii znajduje się jedynie niewielki fragment jeziora (3785 km2). Pozostała jego część leży na terenie Ugandy oraz Tanzanii.

Plaża Ndunga i wioska rybacka

Ta mała wioska rybacka jest miejscem, gdzie można się przyjrzeć życiu i pracy rybaków. Można także wynająć miejscowego rybaka z łodzią i popłynąć przez pobliskie zarośla papirusowe, aby zobaczyć hipopotamy oraz różne gatunki ptaków.

Nairobi

Zwiedzając stolicę Kenii warto udać się do Muzeum Narodowego, które zlokalizowane jest w centrum miasta. Wśród eksponatów niezwykle interesująco prezentuje się Sala Prehistorii z ekspozycją ukazującą początki ludzkości. Dużym przeżyciem będzie również obejrzenie kolekcji współczesnej sztuki kenijskiej. Swoje kroki warto także skierować do: Archiwum Narodowego, Muzeum Karen Blixen, Galerii Watatu, Muzeum Kolejnictwa czy Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Góra Kenia

Znak rozpoznawczy Kenii. Góra-wyzwanie dla alpinistów i fotografów. Na szczyt prowadzi wiele szlaków oraz tras wspinaczkowych. Góra jest uważana przez miejscowy lud Kikuju za dom Najwyższej Istoty Ngai – Właściciela Jasności.

Wielki Rów Wschodni

To imponujących rozmiarów rozpadlina geologiczna zaliczana do największych na świecie. Porasta ją roślinność charakterystyczna dla sawanny. W jej obrąbie znajdują się liczne jeziora oraz grzbiety wulkanów.

Jezioro Bogoria

Jest słonym, alkaicznym jeziorem, położonym na południe od Baringo. Zamieszkuje je jedna z największych populacji różowych flamingów. Jest ono dość płytkie - 10 m głębokości, długie- 34 km oraz szerokie - 3,5 km. Jezioro zajmuje większą część rezerwatu. Słynie także z gejzerów oraz gorących źródeł.

Mombassa

Miasto nad Oceanem Indyjskim. Jest to największy port Kenii i drugie co do wielkości miasto tego kraju (po Nairobi). Najstarsza część Mombasy leży na wyspie otoczonej zatoką. Główną atrakcją jest tu Fort Jesus zbudowany przez Portugalczyków w 1594 roku. Niedaleko fortu znajduje się park baobabów, w którym rośnie kilkadziesiąt tych olbrzymich drzew.

Kakamega Forest National Reserve

Leśny rezerwat Kakamega znajduje się na zachodzie Kenii, niedaleko Jeziora Wiktorii. Ochroną objęte są tu drzewa lasu deszczowego porastające pas równika. Jest też tu kilka mniejszych i większych polan leśnych o nieznanym pochodzeniu.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje