Zorientowani od 2013 roku

Przewodnik - Gruzja

Gruzja Gruzja Azja
Ambasada Gruzji w Warszawie
ul. Berneńska 6, 03-976 Warszawa
Ambasada RP w Tibilisi
Br. Zubalashvili 19, 0108, Tbilisi
Stolica
Tbilisi
Powierzchnia
69 700 km2
Liczba ludności
4,5 mln
Strefa czasowa
UTC +4
Język urzędowy
gruziński
Języki używane
gruziński, abchaski, osetyjski, rosyjski, ormiański, azerski, angielski
Religie
prawosławie (82%)
Ustrój
republika prezydencka
Waluty
lari gruzińskie (GEL)
Kiedy jechać
od kwietnia do października
Wiza
do 3 mies. bez wiz
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+995

Opis kraju

Gruzja to kraj pełen przepięknych krajobrazów, starych zabytków i gościnnych mieszkańców. Nieco zacofany w porównaniu do zachodnich standardów, bo targany w ostatnich latach wieloma wojnami. Brak komercji i tłumów turystów jest jego wielkim atutem. Oprócz niebywałej różnorodności krajobrazu, zachwyca bogatą kulturą i historią, oryginalnym rękodziełem artystycznym, nietypowym alfabetem oraz regionalną kuchnią, winem i związanymi z nim toastami.

Gruzja - informacje praktyczne

Gruzja położona jest na Kaukazie Południowym, w zachodniej części lądowego przesmyku łączącego Europę z Azją pomiędzy Morzem Czarnym i Kaspijskim. Do dziś geografowie i politycy spierają się do którego kontynentu zaliczyć ten kraj. Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją. Gruzja jest krajem górzystym, leży pomiędzy łańcuchami Kaukazu Małego (na południu) i Wielkiego (na północy). Najwyższy szczyt kraju to Szchara (5068 m n.p.m.).

Gruzja - przyroda

Gruzińska przyroda jest ostoją rzadkich gatunków fauny i flory. Znaczna ilość endemitów i reliktowych formacji roślinnych stanowi spory potencjał dla ekoturystyki. Z kolei gniazda i zimowiska rzadkich ptaków przyciągają specjalistyczne wycieczki do Gruzji. U schyłku XX wieku zaczął się tu rozwijać birdwatching (obserwacja ptaków).

Ponieważ rzeźba terenu Gruzji jest dość znacznie zróżnicowana, klimat także różni się, w zależności od regionu: od umiarkowanego ciepłego do podzwrotnikowego. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Zimy należą do łagodnych, zwłaszcza nad Morzem Czarnym. Najbardziej wilgotną porą roku jest wiosna.

Gruzja - historia

Początki Gruzji sięgają 500 r. p.n.e. kiedy to przybyli na te tereny i zaczęli zakładać swoje osady starożytni Grecy. Obszar najeżdżany był również przez Rzymian, Presów, Arabów i Turków. Okres dynamicznego rozwoju gospodarczego i kulturowego przypadł na lata 1184-1213 kiedy ziemie te były pod panowaniem królowej Tamary. Od XIX wieku Gruzja stała się jedną z republik Związku Radzieckiego, aż do roku 1991 - upadku bloku wschodniego. Lata 90. to jednak nieustanne walki etniczne i próby przejęcia władzy. Po ustąpieniu prezydenta Szewardnadze, który sfałszował wybory prezydenckie doprowadzając do zamieszek w Gruzji, w kolejnych wyborach demokratycznych w 2004 bezapelacyjnie wygrał Micheil Saakaszwili otrzymując 96% głosów.

Gruzja - atrakcje, zwiedzanie, trekking

Gruzja jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie zakątkiem świata. Zróżnicowane walory przyrodnicze i kulturowe tego kraju sprawiają, że istnieje szeroki wachlarz możliwości wypoczynku. Turyści spragnieni słońca mogą oddać się plażowaniu na wybrzeżu Morza Czarnego w okolicach Batumi, Sarpi i Kobuleti czy choćby na magnetycznych piaskach kurortu Ureki. Rozwinięta jest również turystyka górska na Kaukazie. Popularny jest trekking, hiking, wędrówki piesze jak i konne. Miłośników architektury z pewnością pochłonie zwiedzanie zabytków, a w Gruzji jest co zwiedzać. Mimo burzliwej historii do dziś przetrwały oryginalne świątynie chrześcijańskie liczące ponad 1000 lat, antyczne twierdze, monumentalne miasta skalne, a wreszcie malownicze starówki miast.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Gruzji - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje