Przewodnik - Australia

Australia Australia Australia i Oceania
Ambasada Polska w Australii
7 Turrana Str., Yarralumla, ACT 2600 Canberra
Ambasada Australii w Polsce
ul. Nowogrodzka 11, 00-513 Warszawa
Stolica
Canberra
Powierzchnia
7 692 024 km2
Liczba ludności
22.8 mln
Strefa czasowa
UTC od +8 do +11 – zimą, UTC od +9 do +12 – latem
Język urzędowy
angielski
Języki używane
angielski (odmiana australijska), języki imigrantów (grecki, włoski, kantoński, arabski, wietnamski, chiński), język aborygenów
Religie
chrześcijaństwo (58%)
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Waluty
dolar australijski (AUD)
Kiedy jechać
rejony południowe najlepiej wybrać się podczas australijskiego lata, czyli w naszych miesiącach zimowych: grudzień-luty, natomiast północ kraju najlepiej zwiedzać od czerwca do sierpnia, podczas trwania australijskiej zimy (brak opadów, niższe temperatury)
Wtyczki
Nr kierunkowy
+61

Opis kraju

Australia (inaczej Związek Australijski) jest jedynym państwem, które jest również kontynentem - najmniejszym na świecie. Stanowi szóste pod względem wielkości państwo po Rosji, Kanadzie, Chinach, USA i Brazylii. Ludność Australii to społeczeństwo wielokulturowe, przede wszystkim ze względu na stosunkowo krótką historię i migrację ludności z wielu zakątków Ziemi.

Australia - informacje praktyczne

Australia leży na półkuli południowej i wschodniej. Otoczona jest Oceanem Indyjskim od zachodu i południa oraz Oceanem Spokojnym od wschodu i północy. Kontynent Australijski, jest najbardziej płaskim ze wszystkich kontynentów ze średnią wysokością wynoszącą 330 m n.p.m. Nie graniczy lądowo z żadnym państwem, jednak od północy poprzez wody terytorialne Morza Arafura i Cieśniny Torresa, graniczy z Indonezją i Papuą-Nową Gwineą. Na obszarze Australii można wyróżnić trzy jednostki morfologiczne: Wielkie Góry Wododziałowe, Niziny Wewnętrzne i Platformę Australijską. Australia stanowi osobne państwo roślinne oraz zwierzęce z dużą liczbą endemitów. Wnętrze kontynentu zajmują pustynie piaszczyste oraz półpustynie ze słonoroślami i kolczastymi krzewinkami. Fauna kręgowców jest uboga, np. nietoperze, pies dingo, bobroszczur. Bardzo liczne torbacze tj. kangury, koala, wombat. Występują również stekowce i liczne gatunki ptaków np. emu.

Australia - klimat

Większość terytorium Australii położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego lub wybitnie suchego. Wschodnie rejony kraju mają klimat wilgotny, tereny północne leżą w strefie klimatów równikowych. Na południowo-zachodnich i południowo-wschodnich wybrzeżach występuje klimat podzwrotnikowy morski. Średnia miesięczna temperatura powietrza w lipcu wynosi 20-25°C, jednak na Tasmanii spada do 10°C, a w górach poniżej 5°C.

Australia - historia

Australia została odkryta w 1606 r. przez holenderskiego badacza Willema Jansza, który nazwał ją Nową Holandią. W 1770 roku kapitan James Cook uznał i ogłosił Australię posiadłością brytyjską. W 1778 roku stała się kolonią karną dla skazańców z wysp brytyjskich, którzy po odbyciu swych wyroków się tu osiedlili. W roku 1851 zostały odkryte złoża złota w Victorii i Nowej Południowej Walii, co zapoczątkowało „gorączkę złota”. W wyniku konfliktów europejscy przybysze dokonali masakry rdzennych mieszkańców Australii - Aborygenów i wyparli ich ze wschodnich terytoriów w głąb kontynentu.

Australia - atrakcje, zwiedzanie

Pod względem turystycznym Australia przyciąga przyrodą, zarówno żywą jak i nieożywioną, która zachwyca różnorodnością i odmiennością. Próżno szukać tu zabytków architektury, z których słynie Europa. Zaledwie kilka godzin drogi od Sydney wznoszą się wspaniałe Góry Błękitne z wąwozami i ścieżkami prowadzącymi wśród pachnących drzew eukaliptusowych. Queensland słynie z niezwykłej Wielkiej Rafy Koralowej. Na północy kraju warto odwiedzić Park Narodowy Kakadu słynący z krokodyli. Turystów z całego świata przyciąga majestatyczny monolit skalny Ayers Rock święte miejsce Aborygenów w Parku Narodowym Uluru.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje