Zorientowani od 2013 roku

Przewodnik - Sri Lanka

Sri Lanka Sri Lanka Azja
Ambasada Sri Lanki w Polsce
Al. Wilanowska 313 A
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w New Delhi (Indie) akredytowany jest również w Demokratycznej Socjalistycznej Republice Sri Lanki.
50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi - 110 021
Stolica
Sri Dźajawardanapura Kotte
Powierzchnia
65 610 km² km2
Liczba ludności
20,1 miliona mln
Strefa czasowa
UTC +5:30
Język urzędowy
syngaleski, tamilski, angielski
Języki używane
syngaleski, tamilski, angielski
Religie
buddyzm (69%)
Ustrój
republika demokratyczno-socjalistyczna
Waluty
rupia lankijska (LKR)
Kiedy jechać
sezon turystyczny trwa tu cały rok, sezon wysoki w okresie zimowym
Wiza
od 1 stycznia 2012 r. została wprowadzona wiza Electronic Travel Authorization (ETA), która kosztuje 20 USD
Wtyczki
Nr kierunkowy
+94

Opis kraju

Sri Lanka, zwana jest „Perłą Oceanu Indyjskiego”. Legenda głosi, że po wygnaniu z raju Adam i Ewa znaleźli schronienie właśnie tutaj. "Łza Indii", jak nazywa się wyspę, ma wiele do zaoferowania. To malownicze miejsce zawdzięcza swoją sławę herbacie, bujnej przyrodzie i pięknym plażom. Marco Polo napisał, że to najwspanialsza wyspa świata, niesłychanie urozmaicona jak na swoje niewielkie rozmiary. To także królestwo słoni.

Sri Lanka - geografia

Sri Lanka leży na wyspie Cejlon, około 50 km na południowy wschód od Indii. Wyspę oblewają wody Oceanu Indyjskiego, zaś od leżących w pobliżu Indii, Sri Lankę oddzielają wody cieśniny Palk i zatoka Mannar. Niziny stanowią 80% jego powierzchni. W środkowo-południowej części znajduje się prekambryjski masyw górski, który jest przedłużeniem Dekanu. Linia brzegowa nie jest zbyt rozwinięta. Przy wybrzeżach znajdują się liczne rafy koralowe. 

Sri Lanka - klimat

Sri Lanka znajduje się w obszarze klimatu zwrotnikowego monsunowego oraz równikowego wilgotnego na południu. Średnia roczna temperatura wynosi ponad 27 °C, a suma opadów ponad 1000 mm, zaś w górach nawet 5000 mm. W okresie czerwiec-wrzesień opady przynosi monsun południowo-zachodni, zaś w okresie listopad-grudzień monsun północno-wschodni. Najlepszą porą do wyjazdu jest okres zimowy, od stycznia do marca, kiedy nie ma opadów a temperatury są nieco niższe.

Sri Lanka - historia

Początki cywilizacji na terenach Sri Lanki sięgają 600 lat p.n.e. Pierwszymi cywilizowanymi mieszkańcami byli Indusi, którzy zdobyli te tereny w drodze podbojów a następnie założyli na wyspie silne państwo syngaleskie. Niestety najazdy innych plemion sprawiły, ze nie utrzymał się ono długo i doszło do jego rozbicia na małe feudalne księstwa. Panowanie na tych terenach kolonistów portugalskich, a potem holenderskich i na koniec brytyjskich wydatnie wpłynęło na przekształcenie kultury i kształtu ówczesnej cywilizacji. XIX wiek to powstanie Cejlonu Brytyjskiego oraz rozwój handlu kolonialnego herbata, kauczukiem i kokosem. Dopiero po II wojnie światowej Cejlon uzyskał niepodległość. Republikę proklamowano w 1972 roku. Lata 80-te to wojna domowa z Tamilami. Kolejny zły moment to trzęsienie ziemi w 2004 roku i niszcząca fala tsunami, która zabiła 40 tysięcy mieszkańców wyspy. Zniszczenia wpłynęły nie tylko na zahamowanie gospodarki, ale i na turystykę.

Sri Lanka - zwiedzanie, atrakcje

Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi ruchu turystycznego na obszarze Sri Lanki są walory środowiska przyrodniczego, a także bogate tradycje kulturowe. Rozległe piaszczyste plaże oraz ciepłe i czyste wody strefy przybrzeżnej stwarzają dogodne warunki do kąpieli, uprawiania żeglarstwa, wędkarstwa, narciarstwa wodnego oraz obserwacji podwodnego życia fauny i flory morskiej. Do najbardziej znanych kąpielisk należą np. Dehivala-Mount Lavinia i Bentota, Licznie odwiedzane są także miejscowości wypoczynkowe położone wewnątrz kraju, zwłaszcza Ella, Bandarawela czy Nuwara Elija, odznaczające się korzystnym mikroklimatem i atrakcyjnym krajobrazem górskim. Ośrodkami koncentracji ruchu turystycznego są również zabytkowe miasta, stanowiące często miejsca kultu religijnego tj. Kandy. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się wycieczki do parków narodowych Sri Lanki, zwłaszcza Wilpattu, Yala, Inginijagala, Kumana i Wirawila.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Sri Lanki - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje