Przewodnik - Islandia

Islandia Islandia Europa
Stolica
Reykjavik
Powierzchnia
103 125 km2
Liczba ludności
0,32 mln
Strefa czasowa
UTC 0
Język urzędowy
islandzki
Języki używane
islandzki, duński, angielski
Religie
luteranizm (82%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
korona islandzka (ISK)
Kiedy jechać
najlepiej udać się podczas lata (czerwiec-sierpień), a także w mniej oblegany, a równie ciepły maj i wrzesień
Wtyczki
Nr kierunkowy
+354

Opis kraju

Islandia to zaskakujący "kraj lodu", którego mieszkańcy cieszą się imponującą średnią długością życia (80,2 lata - mężczyźni, 83,3 lata - kobiety). W tym niezykłym państwie od czerwca do sierpnia niemal przez całą dobę jest jasno. Ta najbardziej na zachód wysunięta część Europy zadziwia również ogromną liczbą owiec (cztery razy większą niż liczba mieszkańców), licznymi gejzerami oraz lokalnym alkoholem - wódką Brennivin (dosłownie płonące wino).

Islandia to wyspa - kraj, leżąca pomiędzy Skandynawią, a Grenlandią w północnej części Oceanu Atlantyckiego, nieco na południe od koła podbiegunowego północnego. Od położonej od niej na zachód Grenlandii oddziela ją Cieśnina Duńska. Biorąc pod uwagę uwarunkowania geologiczne Islandia uznawana jest za najmłodszy obszar na kontynencie europejskim. W centralnej części wyspy rozciąga się płaskowyż wulkaniczny, który wznosi się na wysokość 600-1000 m n.p.m. Niewielkie obszary nizinne spotyka się jedynie w południowo-zachodniej części wyspy. Ponad 11% obszaru Islandii pokrywają lodowce (za największy uznaje się Vatnajökull). Pokrywa lodowa skrywa czynny wulkan Grimsvatn, uaktywniający się co 4-10 lat. O aktywności wulkanicznej świadczą także liczne gorące źródła oraz gejzery.

Warunki pogodowe na Islandii zależne są od dwóch stref klimatycznych. Na południu wyspy panuje klimat umiarkowany chłodny, a część północna znajduje się w strefie wpływów klimatu subpolarnego. Zimą średnie temperatury wynoszą -5 - 0°C, natomiast latem słupek rtęci rośnie do 9 - 12°C. 

Na obszarze Islandii pierwsi osadniczy z Europy pojawili się w połowie VIII w. Byli to mnisi irlandzcy oraz Norwegowie. W XIII w. wybuchła wojna domowa, przez którą rozwój kraju został zahamowany. Kiedy Norwegia, Szwecja i Dania zawarły unię kalmarską w 1397 r., Islandia dostała się pod władzę korony duńskiej, lecz zachowała swój ustrój i samorządność. Miasta na Islandii zaczęły powstawać w drugiej połowie XVIII stulecia. W XIX w. na Islandii zaczęło podupadać rolnictwo. Ten proces wywołał masową emigrację mieszkańców, przeważnie do krajów Ameryki Północnej. Islandia proklamowała niepodległość w 1918 roku. Wówczas związała się także unią personalną z Danią. Natomiast pełną niezależność polityczną zyskała 17 czerwca 1944 r.

Islandia charakteryzuje się doskonałą organizacją ruchu turystycznego, mimo tego iż nie jest on tam zbyt duży - 300 tys. turystów rocznie. Największą atrakcją wyspy jest dziewicza natura oraz formy ukształtowania terenu. Nie ma miejsca na świecie, gdzie na jedym obszarze zgromadzonych jest tak wiele osobliwości przyrodniczych. Należy wymienić tutaj gorące źródła, gejzery, wulkany, lodowce oraz skalne tereny porosłe roślinnością charakterystyczną dla tundry. Środowisko nie jest zanieszyczone ze względu na niewielką gęstość zaludnienia (2,5 mieszkańca na km2) oraz brak dużych zakładów produkcyjnych. Wszelkie jeziora oraz rzeki oferują doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa. 

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy na Islandię - poznaj oferty wyjazdów na Islandię najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Błękitna Laguna (Bláa Lónið)

Uzdrowisko typu spa, położone półwyspie Reykjanes, 40 km od stolicy z kąpieliskiem zasilanym nadmiarem wody z pobliskiej stacji uzdatniania ze źródeł geotermalnych.

Reykjavik

"Dymiąca zatoka", najbardziej wysunięta na północ stolica świata, o urokliwej zabudowie. Miasto muzyki i rozrywki. Przy Laugavegur znajduje się około 100 pubów i klubów.

Geysir (Gejzer)

Wszystkie gejzery świata noszą taką nazwę za sprawą Wielkiego Gejzeru na Islandii. Strumienie gorącej wody wystrzelały z tego miejsca już od 1294 roku, a największe erupcje dochodzą do 60 metrów. Cały rejon Geysir jest aktywny geotermicznie.

Gullfoss

Majestatyczny wodospad Gullfoss można prawie dotknąć. Trasy turystyczne wspinają się na północne zbocza, tuż przy spadających masach wody.

Húsavík

Najlepsze miejsce do obserwacji wielorybów. Na północno-wschodnim wybrzeżu, niedaleko od brzegu morskiego można zobaczyć wieloryby, humbaki, delfiny i morświny.

Snaefellsjökull

Klejnot w koronie gór zachodniej Islandii. To wulkan przykryty lodowcem. W powieści Juliusza Verne’a "podróż do wnętrza Ziemi" jest on początkiem do podziemnej trasy. W ostatnich latach stał się miejscem pielgrzymek poszukiwaczy kosmicznych doznań.

Dettifoss

Największy wodospad w Europie. Rzeka Jökulsá á Fjöllum - Rzeka Lodowcowa z Gór, wpada do głębokiego na 100 metrów wąwozu. Przez próg wodospadu przelewa się średnio 193 m. sześcienne wody na sekundę.

Pórsmörk

Jeden z najbardziej spektakularnych rejonów Islandii, dziki i piękny. Wznoszą się tu 3 lodowce, 2 głębokie rzeki i łańcuch górski.

Jökulsárlón

Spektakularne widoki lodowca zsuwającego się w wody jeziora. Błękitne i białe kawały lodu w spotkaniu z przezroczystą wodą

Jezioro Myvatn

Jeden z najbardziej aktywnych wulkanicznie obszarów na Ziemi. Prawie codziennie następują podziemne wstrząsy. Na powierzchni można zobaczyć kratery, strumienie świeżej lawy, gorące źródła, gejzery i bulgoczące błotne sadzawki.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje