Przewodnik - Kamerun

Kamerun Kamerun Afryka
Stolica
Jaunde
Powierzchnia
475 440 km2
Liczba ludności
19 988 219 mln
Strefa czasowa
UTC +1
Język urzędowy
francuski, angielski
Języki używane
około 270 języków afrykańskich i dialektów lokalnych
Religie
katolicyzm (38,6%), protestantyzm (31,6%), islam (18,3%)
Ustrój
republika
Waluty
frank CFA
Kiedy jechać
w porze suchej (od listopada do kwietnia)
Wiza
Ważna wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Kamerunu. Konieczny jest paszport z co najmniej 6-miesięcznym terminem ważności. Trzeba również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie w czasie pobytu w Kamerunie oraz powrotny bilet lotniczy lub zaproszenie. Możliwe jest uzyskanie wizy na lotnisku.
Wtyczki
typ C, typ C-2, typ E
Nr kierunkowy
+237

Opis kraju

Kamerun to kraj, który jest w stanie zachwycić duże grono podróżników. Urzeka mozaiką kulturową oraz niezwykłą gościnnością. W jego sercu krzyżują się zwyczaje tubylczych społeczności z lokalnymi tradycjami artystycznymi. To afrykańskie państwo narodziło się z plemiennych królestw, których echa można jeszcze odnaleźć w najdalszych zakątkach kraju.

 

Kamerun - informacje praktyczne

 

Kamerun leży w Afryce środkowo-zachodniej nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z: Czadem, Gwineą Równikową, Kongo, Gabonem, Nigerią oraz Republiką Środkowoafrykańską. Wybrzeże Kamerunu urozmaicają zatoki, których powierzchnia usłana jest piaszczystymi plażami. Na zachodzie wąska nizina nadbrzeżna przekształca się w Pasmo Kameruńskie (łańcuch płaskowyżów oraz gór). Jego najwyższy punkt stanowi wulkan Kamerun wznoszący się na 4095 m.n.p.m. Środkową część kraju zajmuje trawiasta Wyżyna Adamowa, której wysokość oscyluje przeciętnie na poziomie 1100 m.n.p.m.

 

Kamerun - klimat

 

Państwo to znajduje się w czterech strefach klimatycznych. Część środkowa oraz południowa objęta jest wpływami klimatu równikowego wilgotnego. Występują tutaj znaczne opady (do 4000 mm rocznie), a stabilna temperatura oscyluje w granicach 25-27 stopni C. Przemieszczając się bardziej na północ klimat przechodzi w podrównikowy wilgotny. Charakteryzuje się on występowaniem silnie zaznaczonej pory suchej (od 3 do 6 miesięcy). Obszary wysunięte najdalej na północ znajdują się pod wpływami klimatu podrównikowego suchego. W tym wypadku pora sucha wydłuża się nawet do 9 miesięcy, natomiast opady nigdy nie przekraczają 1000 mm rocznie. W okolicach jeziora Czad występuje klimat zwrotnikowy kontynentalny. Wyróżniają go duże amplitudy temperatur oraz niska roczna suma opadów (500 mm).

 

Kamerun może poszczycić się bogatym światem zwierzęcym. Lasy równikowe zamieszkują liczne gatunki małp, a także rodziny pająków i węży. Sawanny to obszary opanowane przez bawoły, antylopy, hieny, słonie. Natomiast zbiorniki wodne są królestwem krokodyli oraz hipopotamów.

 

Kamerun - historia

 

Najprawdopodobniej pierwszymi ludami zamieszkującymi obszar Kamerunu byli Pigmeje. Już na początku XVI w. do wybrzeża tego kraju dotarli Portugalczycy. Jednak epidemia malarii zahamowała ich osadnictwo. W 1884 r. Kamerun stał się kolonią niemiecką, a po I wojnie światowej został terytorium mandatowym Ligii Narodów. W wyniku tego całe państwo zostało podzielone między Francję a Wielką Brytanię. Część francuska uzyskała niepodległość w 1960 r. stając się Republiką Kamerunu. Natomiast pozostałe tereny uwolniły się spod jurysdykcji angielskiej rok później.

 

Kamerun - zwiedzanie, atrakcje

 

Kraj ten zwany jest przez podróżników "Afryką w pigułce". Każdy kto chce poznać specyfikę Czarnego Lądu powinien udać się właśnie do Kamerunu. Ze względu na kilka stref klimatycznych jednego dnia można cieszyć się piaskiem oraz wodą, a drugiego przemierzać lasy deszczowe. Poza atrakcjami przyrodniczymi warto udać się do miasta Laikom, aby choć w małej części, poczuć jak żyją mieszkańcy.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje