Przewodnik - Nikaragua

Nikaragua Nikaragua Ameryka Północna
brak; najbliższa Ambasada Republiki Nikaragui: Joachim-Karnatz-Allee 45, 2. OG.
D-10557 Berlin
Stolica
Managua
Powierzchnia
129 494 km2
Liczba ludności
5,6 mln
Strefa czasowa
UTC -6
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański
Religie
katolicyzm (60%)
Ustrój
republika
Waluty
córdoba (NIO)
Kiedy jechać
najlepszy okres na wakacje w Nikaragui to pora sucha zaczynająca się w grudniu, a kończąca w kwietniu
Wiza
do 90 dni bez wiz
Wtyczki
dwa płaskie bolce
Nr kierunkowy
+505

Opis kraju

Nikaragua, wciśnięta między obleganą przez ekoturystów Kostarykę i Honduras, często bywa ignorowana przez podróżników. A szkoda, bo jest krajem inspirujących krajobrazów, kolonialnego piękna, trwających tygodniami imprez, niezwykłej dzikiej przyrody, przepięknych plaż, beztroskiego reggae i długich nocy spędzanych z przyjaciółmi na rynku. Ciepło oraz duma mieszkańców ładują kraj pozytywną energią.

Nikaragua - informacje praktyczne

Republika Nikaragui leży w Ameryce Środkowej nad Oceanem Spokojnym na zachodzie i Morzem Karaibskim na wschodzie, gdzie występuje wybrzeże lagunowe. Nadmorska nizina, miejscami zabagniona, nosi nazwę Wybrzeża Moskitów. Dalej ku zachodowi ciągnie się wyżyna, którą przecina kilka pasm górskich. Najwyższe z nich, Cordillera Isabelia ze szczytem Mogotón, osiąga wysokość 2438 m n.p.m.

Nikaragua - klimat

Klimat Nikaragui - charakteryzują wilgotne i gorące równikowe masy powietrza, ze średnimi temperaturami przekraczającymi 25°C, na nizinach i terenach morskich. Nieco chłodniejsze temperatury panują w położonych wyżej terenach środkowej Nikaragui. Wschodnie wybrzeża karaibskie przyjmują o wiele więcej opadów niż tereny wyżynne i górzyste zachodu kraju.

Nikaragua - historia

Nikaragua zamieszkana była niegdyś przez Majów i Azteków. Odkryta została przez Krzysztofa Kolumba w 1502 r. W XVII i XVIII w. Nikaraguę zaczęli najeżdżać piraci, którzy zakładali swoje przyczółki na jej wschodnim wybrzeżu. W 1811 r., pojawiły się pierwsze zalążki ruchu niepodległościowego, które doprowadziły w 1838 r. do powstania niezależnej Republiki Nikaragui. Ze względu na swoje strategiczne położenie Nikaragua, przeżywała liczne interwencje mocarstw światowych, w tym brytyjską i amerykańską. Kryzys w kraju pogłębiały konflikty między ugrupowaniami konserwatystów i liberałów. Od roku 1934 Nikaragua rządzona była przez reżim wojskowy, na czele którego stanął A. S. Garcia, a później jego synowie. W 1979 r. w wyniku wojny domowej, władzę przejęły lewicowe ruchy partyzanckie sandinistów. W 1990 r. w wolnych wyborach porażkę ponieśli sandiniści, a nowy rząd doprowadził do zakończenia wojny domowej.

Nikaragua - atrakcje, zwiedzanie

Nikaragua, nie należy z pewnością do czołowych miejsc odwiedzanych przez podróżników, jednak nie jest to spowodowane brakiem jej atrakcyjności, a jedynie panującą tu wcześniej niestabilną sytuacją polityczną kraju. Jeżeli zatem pragnie się zasmakować podróży do dziewiczych regionów świata, czy też przeżyć prawdziwą przygodę, Nikaragua z pewnością spełni te oczekiwania. Osoby szukające wakacyjnego wypoczynku na plaży i w promieniach słońca, również nie będą zawiedzeni, gdyż zarówno wybrzeże Morza Karaibskiego jak i Pacyfiku oraz jezioro Nikaragua dostarczają wiele wakacyjnych wrażeń. Do najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Nikaragui z pewnością zaliczyć można dziewiczą przyrodę - piękne plaże, majestatyczne wulkany i jeziora powulkaniczne, tropikalne lasy i sawanny, błękitne laguny, unikalne zwierzęta (w tym żółwie morskie) oraz zabytki z czasów kolonialnych. Nie należy zapominać o stolicy kraju - Managua.

© 2019 Zorientowani.pl