Przewodnik - Panama

Panama Panama Ameryka Północna
Ambasada Panamy w Warszawie
ul. Biedronki 13a, 02-946 Warszawa
Stolica
Panama
Powierzchnia
78 200 km2
Liczba ludności
3,6 mln
Strefa czasowa
UTC -5
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański, angielski
Religie
katolicyzm (65%)
Ustrój
republika
Waluty
Balboa (PAB)
Kiedy jechać
pora sucha (od grudnia do kwietnia)
Wiza
do 90 dni bez wiz
Wtyczki
z dwoma płaskimi bolcami bez lub z bolcem uziemiającym
Nr kierunkowy
+507

Opis kraju

Nazwa tego kraju kojarzy się z kapeluszem, lecz to rzadko odwiedzane państwo oferuje o wiele więcej. Jest jednym z najlepszych miejsc w Ameryce do obserwacji ptaków, nurkowania i morskiego wędkowania. Jej społeczność tworzy mieszanka etniczna Metysów, Mulatów, Murzynów, ludności pochodzenia europejskiego i niewielka grupa Indian. Dumna Panama świętuje swoje hiszpańskie dziedzictwo na częstych i barwnych festiwalach.

Panama - informacje praktyczne

Panama to państwo zajmujące wąski lądowy przesmyk łączący Amerykę Środkową i Południową. Położone nad M. Karaibskim i O. Spokojnym graniczy od południa z Kolumbią i od północy z Kostaryką. Panama znana jest głównie z Kanału Panamskiego. Ponad połowę powierzchni kraju zajmują wyżyny i góry Kordyliery Centralne. Na zachodzie znajdują się liczne szczyty wulkaniczne, w tym najwyższy szczyt kraju Chiriqui (3478 m). Wybrzeża pokrywają niziny aluwialne, poprzecinane licznymi zatokami i urozmaicone rafami koralowymi.

Panama - klimat

Panama leży w strefie klimatu równikowego, gdzie na północy występuje wybitnie wilgotna odmiana. Klimat Panamy kształtują północno-wschodnie pasaty, ciepłe prądy morskie i bliskość akwenów morskich. Cechą klimatu panamskiego są obfite opady i wysokie temperatury - średnie wartości wynoszą 26-28°C.

Panama - historia

Obszar zasiedlony pierwotnie przez Indian, głównie Czibczów. Do podboju hiszpańskiego znajdował się w zasięgu handlu prowadzonego przez Azteków i Majów. Przez Europejczyków odkryty ok. 1501 r., stał się posiadłością hiszpańską. Od 1535 wchodził w skład wicekrólestwa Nowej Hiszpanii, od 1717 - wicekrólestwa Nowej Granady. Od 1830 roku przynależała do Kolumbii. W 1855 r. wybudowano kolej łączącą Morze Karaibskie z Oceanem Spokojnym a następnie w 1881 r. słynny po dziś dzień Kanał Panamski. W 1903 roku, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, oderwała się od Kolumbii, i już jako samodzielne państwo oddała rządowi amerykańskiemu kontrolę nad strefą przyszłego kanału. Kanał został otwarty dla żeglugi w 1914. Układy z 1977 określiły tryb przekazania przez Stany Zjednoczone kanału Panamie, co ostatecznie nastąpiło na przełomie lat 1999/2000.

Panama - atrakcje, zwiedzanie

Panama, to jedno z najszybciej rozwijających się turystycznie krajów w Ameryce Łacińskiej i rosnący na sile punkt wakacyjnego wypoczynku wielu Amerykanów jak i Europejczyków. Pomimo dużej konkurencji ze strony sąsiadującej Kostaryki, Panama staje się centrum i magnesem przyciągających turystów zainteresowanych eko-turystyką, wypoczynkiem i nowoczesnością. Największym atutem kraju jest duża różnorodność atrakcji turystycznych. Można tu podziwiać nowoczesne budowle stolicy - Panama, poznać życie zamieszkujących tu niegdyś Indian na wyspie San Blas czy też zażyć iście sielankowego i karaibskiego życia połączonego z kąpielami i wygrzewaniem się na słońcu w okolicach Bocas del Toro. Osoby pragnące przeżyć przygodę w tropikalnej dżungli oraz pragnące udać się na spływ kajakowy z pewnością udadzą się do prowincji Chiriqui, gdzie są najlepsze w regionie truskawki i maliny.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje