Przewodnik - Izrael

Izrael Izrael Azja
Ambasada Izraela w Warszawie
ul. Krzywickiego 24
Ambasada RP w Izraelu
16, Soutine St.
Stolica
Jerozolima
Powierzchnia
22 072 km² km2
Liczba ludności
7,6 mln mln
Strefa czasowa
UTC +2 - zima UTC +3 - lato
Język urzędowy
hebrajski, arabski
Języki używane
hebrajski, arabski, angielski, rosyjski, jidysz, ladino
Religie
Judaizm jako religia państwowa (77%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
Nowy Szekel Izraelski (ILS)
Kiedy jechać
od marca do maja i od października do listopada.
Wiza
na okres do 3 miesięcy bez wiz
Wtyczki
typ C, typ C-2, typ H, typ M
Nr kierunkowy
+972

Opis kraju

Nazwa Izrael pochodzi od imienia Jakuba, wnuka Abrahama i oznacza "tego, który walczył z Bogiem". To Święta Ziemia nie tylko dla Chrześcijan, w nie mniejszym stopniu również dla Żydów i Muzułmanów. I choć odmienność religijna w połączeniu ze skazaniem na bliskie sąsiedztwo wywołuje konflikty, uszanujmy wszystkie kultury, a poznamy fascynujący kraj. Warto tu przyjeżdżać bez uprzedzeń, aby chłonąć całym sobą różnorodność kulturową tego obszaru.

Izrael - informacje praktyczne

Izrael jest położony na Bliskim Wschodzie i rozciąga się wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Graniczy z Libanem, Syrią, Jordanią i Egiptem. Tutaj stykają się trzy kontynenty: Europa, Azja i Afryka. Choć jego rozmiary są niewielkie, w Izraelu można odnaleźć różnorodne elementy topograficzne całego kontynentu, począwszy od porośniętych lasami regionów górskich i bujnych, zielonych dolin po górzyste tereny pustynne, od nadmorskiej równiny po podzwrotnikowy obszar Doliny Jordańskiej i Morza Martwego, najniżej położonego punktu na ziemi. Około połowę obszaru kraju obejmuje półpustynia.

Izrael - klimat

Izrael jest krajem trzech klimatów, rozciągniętych południkowo. Klimat śródziemnomorski występuje w rejonach wybrzeża, gdzie znajdują się takie miasta jak Tel Awiw i Hajfa. Klimat ten charakteryzuje się chłodnymi i deszczowymi zimami oraz długimi i gorącymi latami. W paśmie wzgórz centralnych występuje klimat umiarkowany. W Dolinie Jordanu występuje klimat tropikalny. Średnie temperatury w styczniu to 14-16oC, w sierpniu 28-33oC. Średnie roczne sumy opadów od 600-800 mm na północy do poniżej 50 mm na południu.

Izrael - historia

Izrael to państwo o wielkiej i bogatej historii sięgającej czasów biblijnych. Po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej i wygnaniu Żydów, w diasporze utrzymywała się wiara w przyjście mesjasza, który odbuduje Królestwo Izraela. W bujnej historii Ziemi Obiecanej wyróżnia się okres monarchii, rozłamu królestwa, hellenistyczny, panowania rzymskiego, bizantyjskiego, dominacji arabskiej, królestwa łacińskiego, dominacji islamu oraz czasy nowożytne. Kraj ten wielokrotnie był nękany przez wojny, klęski, przechodził "z rąk do rąk", ale mimo to po ponad 2 tys. lat odzyskał autonomię na nowo. Obecnie w Strefie Gazy toczy się trwający od 65 lat konflikt na linii Izrael-Palestyna (izraelsko-arabski), mający charakter etniczny, religijny i terytorialny.

Izrael - zwiedzanie, atrakcje

Oferta turystyczna Izraela jest szeroka. Wielkie zróżnicowanie na małym obszarze pozwala tego samego dnia jeździć na nartach w masywie Hermonu, a po południu kąpać się w ciepłej wodzie Morza Martwego. Dla Żydów to Ziemia Obiecana, kraina mlekiem i miodem płynąca. Dla większości ludzi to kraina biblijna, miejsce urodzenia Chrystusa i bezcenna skarbnica biblijnych zabytków. Turystyka musi ponosić wysokie koszty związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa turystom, ze względu na wspomniany konflikt zbrojny, jednak liczba przyjeżdżających i zyski rosną z każdym rokiem.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Izraela - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje