Przewodnik - Tajlandia

Tajlandia Tajlandia Azja
Ambasada Tajlandii w Warszawie
ul. Willowa 7, 00-790 Warszawa
Ambasada Polska w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Stolica
Bangkok
Powierzchnia
514 000 km2
Liczba ludności
67,4 mln
Strefa czasowa
UTC+7
Język urzędowy
tajski
Języki używane
tajski, języki plemienne
Religie
buddyzm (95%)
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Waluty
baht (THB)
Kiedy jechać
od listopada do lutego (pora ciepła i sucha)
Wiza
brak wizy do 30 dni (samolot) i 15 dni (ląd)
Wtyczki
większość gniazdek nadaje się zarówno do wtyczek z okrągłymi bolcami jak i płaskimi
Nr kierunkowy
+66

Opis kraju

Tajlandia do 11 maja 1949 była zwana Syjamem, określenie thai oznacza po tajsku "wolny". Kraj ten położony jest w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Na wschodzie graniczy z Laosem i Kambodżą, na południu z Malezją, a na zachodzie z Birmą. Natomiast od południowego wschodu oblewają ten kraj wody Zatoki Tajlandzkiej. Tajlandia przypomina kształtem głowę słonia, stąd nazywa się ją "krajem słonia".

Tajlandia - informacje praktyczne

Geograficznie Tajlandia dzieli się na cztery regiony. Region północny stanowią obszary górzyste, gęste zielone lasy, region północno-wschodni to Równina Korat (znacznie uboższa niż Nizina Menamu) stanowiąca prężnie rozwijające się i żyzne centrum kraju, natomiast region południowy to półwysep u wybrzeża Morza Andamańskiego z bogactwem złóż naturalnych oraz licznymi wyspami.

Tajlandia - przyroda

Główną formację roślinną stanowią lasy (60-70% kraju): monsunowe wilgotne (zachód), równikowe wilgotne (Półwysep Malajski), namorzynowe (wybrzeża). Na obszarach suchych występują sawanny (Równina Korat).

Prawie cały obszar Tajlandii znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Wyjątek stanowi tutaj Półwysep Malajski, gdzie obserwuje się wpływ klimatu równikowego. Dla Tajlandii charakterystyczne są trzy pory roku: gorąca i sucha (marzec-maj), gorąca i wilgotna (czerwiec-październik) oraz ciepła i sucha (listopad-luty).

Tajlandia - historia

Początek historii Tajlandii wiąże się z migracją Tajów z południowych Chin w X-XII w. Tajowie opanowali dorzecze Menamu, wypierając Khmerów i Monów a jednocześnie przejmując od nich buddyzm mahajany. Pierwszym, dużym królestwm tajskim był Sukhothai na północy kraju. W połowie XIV w. zostało ono podbite przez królestwo Ajutthaji, które pozostało aż do drugiej poł. XVIII w. ośrodkiem władzy królewskiej. W wyniku najazdów birmańskich Ajutthaja została zniszczona a stolicę przeniesiono do Bangkoku. Od 1782 r. panuje dynastia Czarki, która cieszy się ogromnym poważaniem, choć rola króla jest obecnie czysto reprezentacyjna. W czasach kolonialnych Tajlandia pozostała, jako jedyny kraj regionu, niezależnym państwem. Po II wojnie światowej krajem rządzili przeważnie wojskowi, utrzymujący przyjazne stosunki z USA. W latach 90. nastąpiła demokratyzacja życia politycznego, której towarzyszył szybki wzrost gospodarczy. Po II wojnie światowej utrzymywano przyjazne stosunki z USA.

Tajlandia - zwiedzanie, atrakcje

Turystyka jest jednym z najważniejszych źródeł utrzymania mieszkańców Tajlandii. W związku z tym państwo to może poszczycić się dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Każdy podróżny znajdzie dla siebie odpowiedni do zasobności jego portfela hotel czy pensjonat. Tajlandia jest krajem niedrogim. Średniozamożny turysta może przebierać wśród propozycji biur podróży, które spełnią każde wymagania. Bardzo popularny jest aktywny wypoczynek a szczególnie sporty wodne tj. windsurfing czy narty wodne.

Warto dodać, że komunikacja w samej Tajlandii jest dobrze zorganizowana. Pomiędzy poszczególnymi miastami Tajlandii można przemieszczać się samolotami lokalnych linii lotniczych, pociągami, autobusami, czy też wynajętym samochodem. Dotarcie do tego egzotycznego kraju również nie powinno nastręczać problemów. Przelot z Europy do Tajlandii trwa około 16-20 h.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Tajlandiii - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Świątynia Szmaragdowego Buddy i Wat Pho w Bangkoku

Jedne z najświętszych miejsc Bangkoku i całej Tajlandi a jednocześnie przykłady tajskiej architektury i sztuki w pełnej okazałości.

Ajutthaja

Malownicze ruiny historycznej stolicy Tajów, niegdyś potężnego i pełnego przepychu miasta. Szczególnie widowiskowo wyglądają w nocy, gdy są iluminowane.

Rajskie plaże

Zachwycające złotym piaskiem plaże, lazurowa woda i otaczająca je bujna, tropikalna roślinność na licznych wyspach i wysepkach tajskiego wybrzeża. Do najbardziej znanych należą: Ko Samui, Ko Phangan, Ko Phi Phi czy Railey.

Chiang Mai

To kulturalna stolica północnej Tajlandii. Oprócz pięknych świątyń miasto oferuje bujne życie nocne, słynne nocne bazary oraz profesjonalnie zorganizowane kursy gotowania.

Wioski górskich plemion północy

Ludy pielęgnujące dawne zwyczaje, noszące tradycyjne plemienne stroje i trudniące się prostym rękodzielnictwem. Udając się na jeden z trekkingów we wschodnie i północnej Tajlandii można poznać z bliska kulturę Karenów, Lisu, Miao, Akha czy Mien.

Sukhotai

Ruiny pierwszej stolicy Tajlandii (której początki sięgają XIII w.) rozrzucone są na dużym obszarze wśród pól i wzgórz. Kilkugodzinna przejażdżka rowerowa po okolicy to, oprócz walorów rekreacjnych, gwarantowana satysfakcja estetyczna.

Zatoka Phang Nga

Fantazyjne formacje skalne zatoki Phang Nga będące doskonałą ilustracją piękna i potęgi tajskiej natury.

Festiwal Loi Krathong

Zachwycające Święto Światła, obchodzone zwykle w listopadzie. W czasie święta można uczestniczyć w barwnych procesjach i obserwować unoszące się w powietrzu khom fai - lampiony.

Park Narodowy Khao Yai

Prawdziwe królestwo dzikich zwierząt obejmujące dżunglę, trawiaste przestrzenie i tereny górskie. Jest domem m.in. dla słoni, tygrysów, leopardów, brunatnych niedźwiedzi azjatyckich.

Życie nocne w Bangkoku

Bangkok to imprezowa stolica Azji. Wieczorna przechadzka po Khao San Road i okolicznych ulicach nikogo nie pozostawi obojętnym.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje