Przewodnik - Kolumbia

Kolumbia Kolumbia Ameryka Południowa
Ambasada Kolumbii w Warszawie
ul. Zwycięzców 29
Ambasada RP w Bogocie
Carrera 21 Bis No. 104A-15, Bogotá D.C. República de Colombia
Stolica
Bogota
Powierzchnia
1 139 825 km2
Liczba ludności
45,2 mln
Strefa czasowa
UTC -5
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański, języki indiańskie, angielski
Religie
katolicyzm (90%)
Ustrój
republika
Waluty
peso kolumbijskie (COP)
Kiedy jechać
w okresie suchym od stycznia do marca
Wiza
brak do 90 dni pobytu w celach turystycznych
Wtyczki
dwa płaskie bolce bez lub z uziemieniem
Nr kierunkowy
+57

Opis kraju

Dla większości turystów Kolumbia to całkowicie nieznana kraina, słynąca z mitów i magii, karteli kokainowych, partyzantki, szmaragdów i tajemniczego Eldorado. To tu mieszka znany pisarz - noblista Gabriel García Márquez. Stąd pochodzi również słynna piosenkarka Shakira. Nazwa kraju upamiętnia Krzysztofa Kolumba, chociaż słynny odkrywca nigdy tu nie dotarł, a mieszkańcy przekształcają tę nazwę na "Locombia" (szalony kraj) i to nie bez przyczyny.

Kolumbia - informacje praktyczne

Republika Kolumbii leży w północno-zachodniej części Ameryki Południowej nad O. Spokojnym i M. Karaibskim. Ukształtowanie terenu jest niezwykle zróżnicowane. Zachodnia część Kolumbii to góry Andy: Kordyliera Zachodnia, Środkowa i Wschodnia. Ponad 50% terenów na wschód od Andów to rozległe niziny: Los Llanos na północy i Amazonia na południu. Do Kolumbii należy kilka niewielkich wysp, m.in. San Andrés i Providencia.

Kolumbia - klimat

Kolumbia znajduje się w strefie klimatu równikowego, w strefie międzyzwrotnikowej. Na półkuli północnej leży 90 % kraju. Ze względu na ukształtowanie powierzchni i duże zróżnicowanie wysokości (od poziomu morza do 6000 m n.p.m.) wyróżnia się kilka pięter klimatycznych: gorące, umiarkowane i chłodne i zimne.

Kolumbia - historia

W okresie prekolumbijskim teren zamieszkiwany był przez plemiona indiańskie - Czibczów oraz Arawaków. Teren Kolumbii został odkryty przez żeglarza A. de Ojeda w 1499 r. W XVI w. został podbity przez Hiszpanów i wszedł w skład wicekrólestwa Peru. W 1717 r. Kolumbia wraz z Ekwadorem i Wenezuelą stanowiła wicekrólestwo Nowej Grenady, ze stolicą w Bogocie. Dążenia niepodległościowe doprowadziły do powstania antyhiszpańskiego w 1810 r. Kolumbia została wyzwolona przez S. Bolivara w 1819 r. Łącząc się z Wenezuelą stworzyła federację Wielkiej Kolumbii, do której w 1821 r. dołączyła Panama i rok później Ekwador. Pierwszym prezydentem został Bolivar. Wyodrębniły się dwie partie polityczne: Konserwatywna - zwolennicy Bolivara oraz Liberalna - zwolennicy wiceprezydenta Santandera. Od tamtej chwili trwają nieustanne walki pomiędzy nimi. Państwo federacyjne rozpadło się w 1830 r. na trzy samodzielne kraje, w tym roku zmarł też Bolivar. Kolumbia stała się republiką, ale odzyskanie niepodległości nie było równoznaczne z nastaniem pokoju. Wewnętrzna sytuacja Kolumbii do dnia dzisiejszego jest niestabilna.

Kolumbia - atrakcje, zwiedzanie

W kraju zachwycająca jest przede wszystkim różnorodność. Dotyczy to właściwie wszystkiego: krajobrazów, ludności, potraw. Kolumbia jest jedynym krajem Ameryki, który leży zarówno nad M. Karaibskim, jak i O. Spokojnym, dzięki czemu turyści mają dostęp do dwóch wybrzeży. Stolica Kolumbii, Bogota, jest trzecią najwyżej położoną stolicą świata (2640 m. n. p. m.). W państwie spotykają się tak różne od siebie regiony, jak ośnieżone szczyty Andów i Dżungla Amazońska. Nie tylko piękne pejzaże sprawiają, że warto podjąć ryzyko i odwiedzić Kolumbię. Mieszkańcy kraju należą do niezwykle gościnnych i przyjaznych ludzi. Zabytki starożytnych cywilizacji, zakupy na gwarnym targowisku, barwne festiwale, wielogodzinne wędrówki wśród dziczy-wszystko to warte jest przeżycia.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje