Portugalia pozostaje stosunkowo mało znanym krajem Europy Zachodniej. Turyści, którzy mają do dyspozycji wystarczająco dużo czasu, aby podróżować z jednego jej krańca na drugi, z pewnością odkryją zdumiewającą różnorodność krajobrazu, architektury, a także stylów życia jej mieszkańców. Odcięta od reszty Europy była zmuszona do zwrócenia się ku morzu, dzięki czemu stała się jedną z największych morskich potęg na świecie.
Portugalia ma kształt zbliżony do prostokąta, którego dłuższy bok z północy na południe ma długość 560 km, a krótszy 215 km. Położona jest nad Oceanem Atlantyckim, na zachodnim skraju Półwyspu Iberyjskiego, który jest najdalej wysuniętą na południowy zachód częścią Europy kontynentalnej. Graniczy tylko z Hiszpanią. Na północy granicę stanowi rzeka Minho, na wschodzie skalisty łańcuch górski, przechodzący na północy w niższe pasma, na południu zaś - w rozległą, pofalowaną równinę. Znaczną część kraju pokrywają wyżyny oraz góry Mesety Iberyjskiej (70%). Obszary północne obfitują w pasma górskie, m.in. Serra da Estrela, zaś na południu króluje krajobraz nizinno-wyżynny. Bliżej oceanu rozciągają się wyżyny Alentejo i Algarve. Wybrzeże w południowej części klifowe, na pozostałym terenie pokryte wydmami i lagunami. Do Portugalii należą również wyspy: Azory i Madera.
W Portugalii panuje klimat podzwrotnikowy, w północnej części kraju wilgotny, a w południowej śródziemnomorski. Zimy występujące na wybrzeżu należą do łagodnych, ale deszczowych. Natomiast miesiące letnie charakteryzują się dużą wilgotnością. Klimat w głębi lądu ulega zmianie. Zimy należą do mroźnych, a lata zalicza się do suchych i gorących. Średnia temperatura w styczniu to 8-10°C, a w lipcu 22-27°C. Na Azorach i Maderze klimat podzwrotnikowy wybitnie oceaniczny. Dobrze rozwinięta jest sieć rzeczna (największe rzeki: Duero i Tag).
W epoce kamienia obszar Półwyspu Iberyjskiego zamieszkany był przez przedstawicieli kultur mezolitycznych. Z końcem epoki brązu obszar dzisiejszej Portugalii zasiedlili m.in. Celtowie i Iberowie. Na początku V w. Półwysep Iberyjski najechały ludy barbarzyńskie tj. Alanowie, Wandalowie. W XV wieku żeglarze portugalscy rozpoczęli wyprawy do Afryki, Chin, Indii oraz Indonezji. Przewodził im książę Henryk Żeglarz. W roku 1807 została zajęta przez wojska napoleońskie. Podczas I i II wojny światowej zachowała neutralność.
Atrakcyjnych miejsc w Portugalii jest wiele. Do naturalnych walorów tego kraju zalicza się góry Serra de Estrela - piękny łańcuch górski poprzecinany dolinami polodowcowymi, prawdziwy raj dla miłośników przyrody i pieszych wycieczek, czy Serra da Lousa z domami łupkowymi. Warto odwiedzić również Porto i skosztować wina pod tą samą nazwą, wybrać się na wiejską festa czy posłuchać tradycyjnej muzyki fado w jednym z lizbońskich lokali.
Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Portugalii - poznaj oferty wyjazdów do Portugalii najlepszych organizatorów.