Przewodnik - Portugalia

Portugalia Portugalia Europa
Ambasada Portugalii w Warszawie
ul. Ateńska 37, 03-905 Warszawa
Ambasada RP w Lizbonie
Avenida das Descobertas 2
Stolica
Lizbona
Powierzchnia
92 391 km2
Liczba ludności
10,6 mln
Strefa czasowa
UTC +0, +1
Język urzędowy
portugalski
Języki używane
portugalski
Religie
rzymskokatolicka (99%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
euro (Eur)
Kiedy jechać
szczyt sezonu przypada od czerwca do połowy września, dla chcących spokojnego wypoczynku poleca się koniec wiosny lub początek jesieni
Wtyczki
Nr kierunkowy
+351

Opis kraju

Portugalia pozostaje stosunkowo mało znanym krajem Europy Zachodniej. Turyści, którzy mają do dyspozycji wystarczająco dużo czasu, aby podróżować z jednego jej krańca na drugi, z pewnością odkryją zdumiewającą różnorodność krajobrazu, architektury, a także stylów życia jej mieszkańców. Odcięta od reszty Europy była zmuszona do zwrócenia się ku morzu, dzięki czemu stała się jedną z największych morskich potęg na świecie.

Portugalia ma kształt zbliżony do prostokąta, którego dłuższy bok z północy na południe ma długość 560 km, a krótszy 215 km. Położona jest nad Oceanem Atlantyckim, na zachodnim skraju Półwyspu Iberyjskiego, który jest najdalej wysuniętą na południowy zachód częścią Europy kontynentalnej. Graniczy tylko z Hiszpanią. Na północy granicę stanowi rzeka Minho, na wschodzie skalisty łańcuch górski, przechodzący na północy w niższe pasma, na południu zaś - w rozległą, pofalowaną równinę. Znaczną część kraju pokrywają wyżyny oraz góry Mesety Iberyjskiej (70%). Obszary północne obfitują w pasma górskie, m.in. Serra da Estrela, zaś na południu króluje krajobraz nizinno-wyżynny. Bliżej oceanu rozciągają się wyżyny Alentejo i Algarve. Wybrzeże w południowej części klifowe, na pozostałym terenie pokryte wydmami i lagunami. Do Portugalii należą również wyspy: Azory i Madera.

W Portugalii panuje klimat podzwrotnikowy, w północnej części kraju wilgotny, a w południowej śródziemnomorski. Zimy występujące na wybrzeżu należą do łagodnych, ale deszczowych. Natomiast miesiące letnie charakteryzują się dużą wilgotnością. Klimat w głębi lądu ulega zmianie. Zimy należą do mroźnych, a lata zalicza się do suchych i gorących. Średnia temperatura w styczniu to 8-10°C, a w lipcu 22-27°C. Na Azorach i Maderze klimat podzwrotnikowy wybitnie oceaniczny. Dobrze rozwinięta jest sieć rzeczna (największe rzeki: Duero i Tag).

W epoce kamienia obszar Półwyspu Iberyjskiego zamieszkany był przez przedstawicieli kultur mezolitycznych. Z końcem epoki brązu obszar dzisiejszej Portugalii zasiedlili m.in. Celtowie i Iberowie. Na początku V w. Półwysep Iberyjski najechały ludy barbarzyńskie tj. Alanowie, Wandalowie. W XV wieku żeglarze portugalscy rozpoczęli wyprawy do Afryki, Chin, Indii oraz Indonezji. Przewodził im książę Henryk Żeglarz. W roku 1807 została zajęta przez wojska napoleońskie. Podczas I i II wojny światowej zachowała neutralność.

Atrakcyjnych miejsc w Portugalii jest wiele. Do naturalnych walorów tego kraju zalicza się góry Serra de Estrela - piękny łańcuch górski poprzecinany dolinami polodowcowymi, prawdziwy raj dla miłośników przyrody i pieszych wycieczek, czy Serra da Lousa z domami łupkowymi. Warto odwiedzić również Porto i skosztować wina pod tą samą nazwą, wybrać się na wiejską festa czy posłuchać tradycyjnej muzyki fado w jednym z lizbońskich lokali.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Portugalii - poznaj oferty wyjazdów do Portugalii najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Alcobaca

Jeden z najpiękniejszych budynków w Portugalii, sanktuarium upamiętniające przejmującą historię miłosną.

Batalha

Jedna z architektonicznych perełek Portugalii i symbol jej niezależności od Hiszpanii.

Przylądek św. Wincentego

Surowy i dziki, nieustannie smagany wiatrem cypel na samym południowo-zachodnim skraju Europy, z ogromną latarnią morską.

Monsaraz

Ufortyfikowana osada na szczycie wzgórza należy do najbardziej malowniczych w Portugalii, otacza ją solidny mur z kamienia.

Dolina Douro

To przede wszystkim oferta dla smakoszy wina ze względu na liczne winnice, wśród których można odbyć spacer - najlepiej w drugiej połowie września, kiedy można obserwować winobranie. Można tu także wybrać się na rejs statkiem, czy przejechać się malowniczą trasą kolejową.

Madera

Miejsce wymarzone dla miłośników zapierającej dech w piersiach przyrody oraz wspaniałego lokalnego wina Madera.

Obidos

Urocze miasteczko na szczycie wzgórza, ulubione miejsce artystów i poetów. Dawniej królowie portugalscy tradycyjnie ofiarowywali je w prezencie ślubnym swoim małżonkom

Sintra

Wpisana na listę UNESCO, przez wieki była rezydencją kolejnych portugalskich władców. Jest tu słynny pałac Pena - budowla niczym z bajki, w której każda wieżyczka ma inny kształt i barwę.

Serra da Lousa

Pasmo niewielkich gór w regionie Beiras, w okolicach miasta Coimbra. Na łagodnych zboczach ukryte są maleńkie wioski w całości zbudowane z kamienia łupkowego.

Lizbona

Stolica Portugalii ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji historycznych i kulturalnych. Ponadto jest najbardziej kosmopolitycznym miastem w kraju. Leży mniej więcej w połowie drogi między północą a południem Portugalii, stanowi zatem doskonały punkt wypadowy do zwiedzania centralnych regionów: Estremadury i Ribatejo.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje