Przewodnik - Kostaryka

Kostaryka Kostaryka Ameryka Północna
od 1.01.2009 nie ma ambasady polskiej w całej Ameryce Centralnej, najbliższa w Meksyku: Embajada De Polonia en México
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel, 01000 MÉXICO , D.F.
Stolica
San Jose
Powierzchnia
51 100 km2
Liczba ludności
4,3 mln
Strefa czasowa
UTC -6
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański, angielski
Religie
katolicyzm (72%)
Ustrój
republika
Waluty
colón (CRC)
Kiedy jechać
pora sucha (od grudnia do kwietnia)
Wiza
do 90 dni bez wiz
Wtyczki
z dwoma płaskimi bolcami bez lub z bolcem uziemiającym
Nr kierunkowy
+506

Opis kraju

Costa Rica, czyli Bogate Wybrzeże to kraj posiadający jedną z największych, a na pewno jedną z najciekawszych, kolekcji wulkanów. Część z nich jest nadal aktywna. Oprócz tego bujna roślinność lasów deszczowych, zróżnicowany świat zwierząt - zwłaszcza ptaków, nieziemsko pyszna kawa, naturalna gościnność, filozofia życia "poco a poco" (po trochu) oraz nastawienie na ekoturystykę to atrybuty, które zdecydowanie zachęcają do odwiedzenia tego kraju.

Kostaryka - informacje praktyczne

Kostaryka położona jest w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Nikaraguą i Panamą. To kraj górzysto-wyżynny, leżący w strefie aktywności sejsmicznej, gdzie znajdują się liczne wulkany, często niosące zagrożenie. Tereny nizinne skupiają się wokół jej głównych rzek: San Juan, Tempisque i Canas. Środek kraju tworzą trzy pasma górskie wraz z najwyższym szczytem kraju - Chirripo Grande (3820 m n.p.m.).

Kostaryka - klimat

Klimat Kostaryki jest podrównikowy. Na wybrzeżu karaibskim wiatry pasatowe przynoszą obfite opady przez cały rok (2000-6000 mm). Natomiast po stronie pacyficznej opady są mniejsze (1000-2000 mm) i występują w okresie od maja do grudnia. W pozostałych miesiącach panuje susza. Średnie roczne temperatury wynoszą ok. 26 °C na wybrzeżu i 18-20 °C w głębi kraju, na wyższych wysokościach.

Kostaryka - historia

W tak zwanym okresie przedkolumbijskim Kostaryka zasiedlona była przez plemiona kultury indiańskiej. Kiedy Krzysztof Kolumb dotarł w 1502 r. do wybrzeży Kostaryki, spodziewał się on odkryć tu legendarną krainę pełną złota. Ostatecznie podbita została w latach 1561-1565 przez Juana Vasqueza de Coronado, który założył pierwszą stolicę Kostaryki - Cartago. Lokalna ludność nie mogła pogodzić się z poddaństwem i występowała licznie przeciwko najeźdźcy (m.in. w 1673 i 1709 r.). Kostaryka uzyskała niepodległość w 1821 r., przystępując do Federacji Ameryki Środkowej, a po jej rozpadzie w 1838 roku stała się samodzielna republiką. Początki samodzielnej państwowości były trudne, gdyż nękały ją nieustanne walki wewnętrzne, ale od uchwalenia nowej konstytucji w 1949 r., stała się oazą spokoju w Ameryce Środkowej. W tym samym roku nowy prezydent José Figueres Ferrer rozwiązał armię i od tej pory Kostaryka utrzymuje jedynie paramilitarną policję, której zadaniem jest utrzymanie porządku publicznego.

Kostaryka - atrakcje, zwiedzanie

Kostaryka pomimo swojego niewielkiego terytorium jest w stanie zaoferować wszystko czego zapragnie nawet najbardziej wybredny turysta. Od pięknych piaszczystych plaż i raf koralowych wybrzeża, poprzez pełną przygód dżunglę i aktywne wulkany jak i coraz to popularniejszą formę ekoturystyki. Wakacje w Kostaryce to przygoda i wypoczynek ale także poznawanie historii i kultury czasów przedkolonialnych jak i tych naszego tysiąclecia. Podróżowanie po Kostaryce nie należy do trudności, z łatwością można wypożyczyć tu samochód jak i dostać się wszędzie poprzez dobrze rozbudowaną sieć komunikacyjną. Większość podróżnych, którzy rozpoczynają odkrywanie tego pięknego kraju zaczyna swoją przygodę od poznania znajdującego się w samym centrum kraju, miasta San Jose, będącego stolicą Kostaryki.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje