Przewodnik - Fidżi

Fidżi Fidżi Australia i Oceania
Stolica
Suva
Powierzchnia
18 272 km2
Liczba ludności
0,87 mln
Strefa czasowa
UTC +12
Język urzędowy
angielski, fidżyjski, hindustani
Języki używane
angielski, fidżyjski, hindustani
Religie
protestantyzm (43%)
Ustrój
republika
Waluty
dolar Fidżi (FJD)
Kiedy jechać
przez cały rok temperatura na Fidżi wynosi ponad 20 st. C, najcieplejszym miesiącem jest styczeń
Wiza
otrzymuje się bezpłatnie na granicy na okres 30 dni; należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży
Wtyczki
wersja wtyczki australijskiej posiadająca dodatkowo bolec uziemiający (razem 3 płaskie bolce)
Nr kierunkowy
+679

Opis kraju

Fidżi posiada tak bajeczny mikroklimat, że już same w sobie jest jedną wielką atrakcją. Te bajeczne wyspy rozrzucone na Oceanie Spokojnym (położone pomiędzy Tahiti a Australią) kojarzone są z turkusowym błękitem wody, wręcz nierealnie żywą roślinnością, egzotycznymi zwierzętami, i sympatycznymi mieszkańcami. Potrafi zastąpić niejedno muzeum folkloru znajdujące się w większości państw.

Fidżi - informacje praktyczne

Fidżi jest państwem leżącym w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, w pacyficznej części zwanej Melanezją. Położone jest na 322 wyspach pochodzenia wulkanicznego, otoczonych rafami koralowymi. Spośród nich zamieszkanych jest około 110. Dwie największe wyspy to Viti Levu i Vanua Levu. Viti Levu stanowi połowę powierzchni Fidżi, na niej położona jest stolica państwa, Suva oraz najwyższe wzniesienie - Tomanivi (1324 m n.p.m.). Na wyspach wznoszą się góry wulkaniczne sięgające ponad 1200 m n.p.m., porośnięte wiecznie zielonymi lasami równikowymi, lasami zrzucającymi liście i sawannami.

Fidżi - klimat

Fidżi jest krajem leżącym w strefie klimatu równikowego, na który wpływ mają pasaty wiejące z południowego wschodu. Temperatury mają przebieg typowy dla równikowego wilgotnego klimatu ze średnią roczną 27 °C. Opady są wysokie, średnia roczna to wartość rzędu 2 000 mm. Od listopada do kwietnia występują tu cyklony tropikalne.

Fidżi - historia

Pierwsi mieszkańcy Fidżi byli przybyszami z południowo-wschodniej Azji na długo przed odkryciem wysp przez Europejczyków w XVII w. Pierwszym Europejczykiem, który tu dotarł był Abel Tasman w 1643 r. Następnie w roku 1774 wyspy były badane przez Jamesa Cooka. W 1854 r. w zachodniej części powstało królestwo, którego stolica znajdowała się na Bau. Wyspy stały się brytyjską kolonią w 1874 r. W latach 1879-1917 nastąpił napływ ludności hinduskiej do pracy na plantacjach. W 1966 r. Fidżi uzyskało wewnętrzną autonomię w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Niepodległość otrzymały w 1970 r. Od roku 1987 Fidżi jest republiką. Rządy demokratyczne były przerywane dwoma wojskowymi zamachami. Oba spowodowane były niepokojami między etnicznymi Fidżijczykami a ludnością hinduską stanowiącą większość.

Fidżi - atrakcje, zwiedzanie

Turyści najchętniej odwiedzają stolice Fidżi - miasto Suwa. Znajduje się tutaj m.in. Muzeum Narodowe i narodowy ogród botaniczny z tropikalną roślinnością. Fani zabytków sakralnych powinni zobaczyć Świątynie Sri Siva Subramaniya. Podobną z nazwy, choć odmienną geograficznie jest drugą największa wyspa Fidżi, Vanua Levu. To lokalne centrum amatorów sportów wodnych, nurkowania i eksploracji rafy koralowej. Egzotyczny powiew historii da się odczuć na wyspie Ovalau. Charakterystyczną jej cechą jest topografia - wyspa to pozostałość po kraterze z dawnej erupcji wulkanu. Centralnym wzniesieniem jest Nadelaiovalau, górujące na prawie pół kilometra ponad poziom wody. Popularne jest także podróżowanie motorówkami między bajecznymi wyspami. Poza wodnymi atrakcjami można też zwiedzić tradycyjne dla tego regionu plantacje trzciny cukrowej lub kakao.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje