Przewodnik - Singapur

Singapur Singapur Azja
435 Orchard Road
17-02/03 Wisma Atria
Stolica
Singapur
Powierzchnia
692,7 km2
Liczba ludności
5,4 mln
Strefa czasowa
UTC +8
Język urzędowy
angielski
Języki używane
angielski, chiński, malajski, tamilski
Religie
buddyzm (43%)
Ustrój
republika
Waluty
dolar singapurski (SGD)
Kiedy jechać
sezon trwa od grudnia do czerwca, lipiec i sierpień - mniej turystów
Wiza
Obywatele RP mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 90 dni bez wizy
Wtyczki
Nr kierunkowy
+65

Opis kraju

Nazwa Singapur pochodzi od słów: singa (lew) i pura (miasto), stąd niekiedy stosowana nazwa Miasto Lwa. Wizerunek posągu Merlion jest znanym symbolem Singapuru, używanym do 1997 r. jako logo przez singapurską izbę turystyki. Jest to najgęściej zaludniony i jeden z najbardziej rozwiniętych państw świata. Stanowi mieszaninę kultur, w której większość stanowią Chińczycy. Mieszkańcy Singapuru to naród niesamowicie zdyscyplinowany i pracowity.

Singapur - informacje praktyczne

Singapur jest wyspą, miastem i państwem położonym na wyspach u południowych wybrzeży Płw. Malajskiego. Singapur obmywają ciepłe wody cieśnin Malakka i Singapurskiej, łączących M. Andamańskie z M. Południowochińskim, oraz cieśniny Johor. Wnętrze wyspy tworzą skały granitowe z najwyższym szczytem kraju Bukit Timah Hill (177 m n.p.m.) Jednak na przeważającym obszarze rozciąga się płaska nizina aluwialna.

Singapur - klimat

Klimat wyspy należy do typu równikowego wybitnie wilgotnego. Średnia temperatura powietrza sięga w lipcu 27°C, a w styczniu 25°C. Również amplitudy dobowe są niewielkie i wynoszą niecałe 10°C. Wysokie są natomiast opady. Wynoszą 2500 mm rocznie czyli prawie pięć razy więcej niż w Polsce.

Singapur - historia

Do XIII w. Singapur wchodził w skład handlowego imperium Sumatry. W 1297 r. wyodrębnił się z księstwa Śriwidżaja, ale niewiele później był uzależniony od Syjamu. W XIV w. Jawajczycy zniszczyli miasto, a wiek później znalazło się w obrębie sułtanatu Malakka. W 1511 r. dotarli tutaj Portugalczycy, w 1641 r. Holendrzy, a w 1819 r. Anglicy, uzależniając od siebie na długi czas obszar wyspy. W 1867 r. Singapur otrzymał status kolonii i wszedł w skład Imperium Brytyjskiego. W latach 1924-1938 wybudowano tu największą wojskową bazę morską. Od 1942 do 1945 r. trwała okupacja Singapuru przez Japończyków. Ponownie w strefie wpływów brytyjskich znalazł się on po zakończeniu wojny. Stan ten trwał do 1959 r., kiedy Singapur uzyskał wewnętrzną autonomię. Całkowitą niepodległość uzyskał w 1965 r. Od tego czasu rozpoczął się intensywny rozwój dzięki polityce prowadzonej przez dyktatora - pierwszego premiera Singapuru - Lee Kuan Yew.

Singapur - zwiedzanie

Pomimo małych rozmiarów, Singapur ma do zaoferowania wiele atrakcji. Kraj stanowi w zasadzie jedno miasto. Pomimo gęstej i systematycznie rozrastającej się zabudowy w Singapurze można znaleźć urocze miejsca do wypoczynku. Na park rozrywki zamieniono jedną z wysp - Sentosa. Zbudowano na niej oceanarium, w którym można m.in. odbyć spacer przeszklonym korytarzem umieszczonym pod jednym z głównych akwariów. Na wyspie istnieje także wodny park rozrywki, ogród botaniczny oraz muzeum motyli. Na wschodnim wybrzeżu głównej wyspy znajduje się krokodylarium, w którym żyje ponad 1800 krokodyli. Singapur jest miastem gdzie intensywna zabudowa kontrastuje z bujną zielenią rozlicznych parków. Do najchętniej odwiedzanych należą takie miejsca jak Gardens by the Bay czy Bukit Timah. Dodatkowo, do Singapuru należy niewielka wyspa Pulau Ubin, która nie została poddana procesom modernizacji i jest w zasadzie jedynym skrawkiem singapurskiej ziemi o charakterze wiejsko-rolniczym.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Singapuru - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje