Przewodnik - Brunei

Brunei Brunei Azja
brak, interesy Rzeczypospolitej Polskiej w Brunei Darussalam reprezentuje ambasada RP w Kuala Lumpur - stolicy Malezji.
No 10. Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur.
Stolica
Bandar Seri Begawan
Powierzchnia
5770 km2
Liczba ludności
0,4 mln
Strefa czasowa
UTC +8
Język urzędowy
malajski
Języki używane
malajski, angielski
Religie
islam (65%)
Ustrój
monarchia absolutna
Waluty
dolar Brunei (BND)
Kiedy jechać
od marca do lipca - mniej opadów
Wiza
bez wizy do 30 dni
Wtyczki
trzy prostokątne bolce
Nr kierunkowy
+673

Opis kraju

Sułtanat Brunei jest jednym z najmniejszych, a dzięki złożom ropy, jednym z najbogatszych krajów świata. Słynie z bajkowego wręcz bogactwa sułtana oraz zupełnego braku podatków. Kraj zachwyca także dziką przyrodą - tereny w głębi lądu pokrywają w większości dziewicze lasy tropikalne. Nazwa państwa w pełnej wersji brzmi Negara Brunei Darussalam, co jest tłumaczone jako "Brunei - Kraj Pokoju" i ma jak najprawdziwszy związek z rzeczywistością.

Brunei - informacje praktyczne

Państwo Brunei Darussalam położone jest w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Brunei graniczy z Malezją. Ma dostęp do Morza Południowochińskiego. Państwo jest podzielone na dwie części na północy wyspy Borneo. Jest to teren nizinny o charakterze płaskiej równiny. Tylko na południu rozciągają się góry, gdzie usytuowany jest najwyższy szczyt kraju Pagonprick (1850 m). Na wschodnim wybrzeżu rozciągają się bagna, reszta wybrzeża jest piaszczysta. W Brunei występuje wiele krótkich rzek.

Brunei - klimat

Brunei leży w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego, ale będącego pod wpływem wiatrów monsunowych. W kraju występują dwie długie pory deszczowe: od grudnia do marca i od maja do października. W kraju występują obfite opady deszczu od 2500 mm na wybrzeżu do 4000 mm w górach. Średnia wilgotność w kraju utrzymuje się na poziomie aż 97%. Temperatury mają zasadniczo przebieg typowy dla klimatu równikowego, gdzie przez cały rok jest gorąco, a wartości termiczne wahają się od 25 do 33 °C.

Brunei - historia

Od XIII w. istniało na terytorium dzisiejszego Brunei państewko malajskie, którego władcy w XV w. przyjęli islam. W 1521 r. zostało odkryte przez Portugalczyków z wyprawy Ferdynanda Magellana. W XV w. powstał tu sułtanat, którego największy rozkwit przypada na XVI w. W 1580 r. na krótko opanowali go Hiszpanie, wkrótce wyparli ich Anglicy, których wpływy umocniły się do tego stopnia, że w 1888 r. sułtanat Brunei stał się protektoratem brytyjskim. W XVII oraz XVIII w. Anglicy i Holendrzy rywalizowali w zakładaniu swoich osad. W XVIII w. powstawały tutaj faktorie Kompanii Wschodnioindyjskiej. Później Brunei stało się ośrodkiem handlu niewolnikami i siedliskiem korsarzy, wytępionych w połowie XIX w. przez Anglików. W latach 1942-1945 kraj był okupowany przez Japończyków. W 1959 r. Londyn przyznał Brunei częściową autonomię, a w 1971 r. całkowitą autonomię wewnętrzną. W 1962 r. wybuchło zbrojne powstanie, które Brytyjczycy krwawo stłumili. Brunei uzyskało niepodległość 1 stycznia 1984 roku.

Brunei - atrakcje

Sporą część Brunei porastają dziewicze lasy. Wodospady i rezerwaty przyrody na ich terenie stanowią doskonały cel jednodniowych wycieczek, np. w dystrykcie Temburong. W stolicy kraju, Bandar Seri Begawan zobaczyć można starą dzielnicę z zabudową kolonialną i starymi meczetami, w tym meczet Omara Alego Sajfuddina, czy Muzeum Insygniów Królewskich ze zbiorami sztuki z całego świata. Znakomicie rozwinięta infrastruktura turystyczna, w tym luksusowe hotele z basenami, plaże i ciepłe wody Morza Południowochińskiego, zachęcają zamożnych turystów do zwiedzenia tego egzotycznego państwa.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje