Zorientowani od 2013 roku

Przewodnik - Oman

Oman Oman Azja
Najbliższa Ambasada Sułtanatu Omanu
Clayallee 82, 14195 Berlin
Stolica
Maskat
Powierzchnia
309 500 km2
Liczba ludności
3,1 mln
Strefa czasowa
UTC +4
Język urzędowy
arabski
Języki używane
arabski
Religie
islam (93%)
Ustrój
monarchia absolutna
Waluty
rial omański (OMR)
Kiedy jechać
w miesiącach zimowych (grudzień-luty), jest wtedy chłodniej niż latem
Wiza
dostępna na lotnisku (15 Eur)
Wtyczki
dwa okrągłe lub trzy prostokątne bolce
Nr kierunkowy
+968

Opis kraju

Oman jest miejscem pełnym niesamowitych krajobrazów i zakątkiem niezwykle zagadkowym. Większość terytorium tego państwa połoąonego w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, pokrywa pustynia. Pod piaskiem i kamieniami kryje się jednak wielki skarb tego kraju - ropa naftowa. Inne bogactwa Omanu to długie wybrzeże morskie, gdzie można godzinami czerpać przyjemność z tradycyjnego plażowania, oraz intrygująca kultura.

Oman - informacje praktyczne

Oman położony jest w Azji na Półwyspie Arabskim nad wodami Morza Arabskiego i Zatoki Omańskiej. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem.

Teren Omanu jest w dużej części płaski, w zachodniej części kraju znajduje się pustynia Ar-Rab al-Chali. W północno-wschodniej części kraju znajdują się góry z najwyższym szczytem kraju - Dżabal asz-Szams o wysokości 3018 m n.p.m.

Oman - klimat

W Omanie panuje klimat zwrotnikowy suchy - w styczniu temperatury wynoszą ok. 20 °C, a w lipcu najwyższe temperatury sięgają 50 °C. Opady są niskie, szczególnie w północnej części kraju, gdzie średnie wartości nie przekraczają 100 mm rocznie.

Oman - historia

Oman jako kraj położony na ważnych szlakach handlowych, był ważnym i bogatym ośrodkiem, którego najważniejszym miastem był Irem. W drugim tysiącleciu p.n.e. produkowano tu bowiem kadzidła. W VII w. kraj był często niszczony przez wojny plemienne i najazdy perskie. W VIII w. mieszkańcy Omanu przyjęli doktrynę ibadycką islamu i pod rządami wybranego przez siebie imama uniezależnili się od kalifatu Abbasydów. W X w. kraj został podbity przez Seldżuków. Imamowie rządzili Omanem do XVIII w. W 1507 r. do portu zaczęli przypływać Portugalczycy. W 1515 r. założyli obecną stolicę Omanu - Maskat. W 1650 r. Portugalczycy zostali wyparci przez Arabów. W czasach nowożytnych Oman był także kilkakrotnie okupowany przez Turcję i Persję. W okresie 1913-1957 istniały dwa państwa: sułtanat Maskatu i imamat Omanu, które zostały zjednoczone w roku 1975 Oman. Znaczne dochody państwa pochodzą z eksploatowanych od lat 50. XX wieku bogatych złóż ropy naftowej.

Oman - atrakcje

Liczne meczety, sułtańskie pałace, barwne bazary oraz tradycja kultury islamskiej są niezwykle interesujące dla przybywających do Omanu turystów. Najpopularniejszych kierunkiem wycieczek turystów do Omanu jest Muskat - miejscowość turystyczna będąca jednocześnie stolicą tego kraju. To co jest bardzo charakterystyczne dla tego miejsca to przede wszystkim Wielki Meczet, niezliczone twierdze i forty. Większość terenu Omanu zajmują nagie góry, piaszczyste wydmy oraz pełna zielonych oaz bezkresna pustynia, która oferuje spędzającym tu wakacje turystom atrakcyjne pustynne safari. Najpopularniejszą pustynią jest pustynia Ar-Rub al-Chali w zachodniej części Omanu. Małe beduińskie wioski nadmorskie oraz miasteczka położone w głębi kraju tętnią swoim własnym życiem. Malownicze wybrzeże Omanu jest bardzo urozmaicone. Piaszczyste plaże doskonale komponują się ze skałami wybrzeża i malowniczymi pasmami górskimi.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Omanu - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje