Przewodnik - Suazi

Suazi Suazi Afryka
Stolica
Mbabane
Powierzchnia
17 363 km2
Liczba ludności
1,4 mln
Strefa czasowa
UTC +2
Język urzędowy
suazi, angielski
Języki używane
suazi, angielski
Religie
protestantyzm (73%)
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Waluty
lilangeni (SZL)
Kiedy jechać
od maja do sierpnia - najchłodniej
Wiza
nie potrzeba wizy przy pobytach do 30 dni
Wtyczki
trzy okrągłe bolce
Nr kierunkowy
+268

Opis kraju

Nazwa kraju pochodzi od plemienia z grupy Bantu, które zamieszkuje te tereny. Postępowe i praktyczne podejście do ochrony dzikich zwierząt zaowocowało powstaniem tu kilku wspaniałych parków narodowych i rezerwatów. Ten najmniejszy kraj półkuli południowej jest też jednym z najspokojniejszych, co wynika z charakteru jego mieszkańców. W bogatej i żywej kulturze Suazyjczyków wciąż znaczącą rolę odgrywa monarcha, którego siedzibą jest Lobamba.

Suazi - informacje praktyczne

Suazi znajduje się we wschodniej części Afryki Południowej. Nie ma dostępu do morza. Graniczy z RPA i Mozambikiem. Kraj oferuje dużą różnorodność krajobrazów, od gór wzdłuż granicy z Mozambikiem (Góry Smocze), przez sawanny na wschodzie, po lasy deszczowe na północnym zachodzie. W przeważającej części jest jednak krajem wyżynnym i górzystym, ze średnią wysokością 500 m n.p.m. Najwyższy szczyt kraju to góra Emlembe (1862 m n.p.m.). Główną rzeką kraju jest Lusutfu.

Suazi - klimat

Suazi położone jest w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Pora deszczowa na tych terenach trwa od listopada do kwietnia, a sucha od maja do października. Średnie miesięczne temperatury powietrza to 15-25°C. Roczne sumy opadów atmosferycznych wahają się od 500 do 1600 mm. Co kilka lat na terenach nisko położonych zdarzają się susze.

Suazi - historia

Na tereny obecnego Suazi prawdopodobnie w I tysiącleciu p.n.e. przybyli Buszmeni. Zostali oni wyparci przez ludy Bantu w VII w. n.e. W XVI w. powstało tu plemienne państwo ludu Suazi. Kraj toczył zacięte walki o niepodległość z Burami, a następnie w epoce kolonializmu z Brytyjczykami. W 1894 r. obszar ten stał się protektoratem RPA. W 1903 r. doszło do zagarnięcia republik burskich, w tym Suazi, przez Wielką Brytanię. Pomimo tego mieszkańcy walczyli o swoje państwo. W 1929 r. powstała pierwsza suazyjska organizacja polityczna Postępowe Stowarzyszenie Suazi. Wynikiem tego było w 1963 r. uchwalenie konstytucji, a rok później odbyły się pierwsze wybory parlamentarne. W 1968 r. Suazi otrzymało pełną niepodległość w ramach brytyjskiej wspólnoty narodów z królem Sobhuzą II. W 1973 r. Król zawiesił konstytucję, działalność partii politycznych, rozwiązał parlament i wprowadził rządy absolutne. W 1978 r. wprowadzono konstytucję ustanawiającą monarchię absolutną. Od 1989 r. prowadzi się w tym kraju proces demokratyzacji, póki co niezbyt udany.

Suazi - atrakcje, zwiedzanie

Jeszcze 15 lat temu Suazi kojarzyło się z kasynami i klubami nocnymi zakazanymi w RPA. Dzisiaj największymi atrakcjami kraju są dzikie zwierzęta i zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy. Należy też pamiętać o fantastycznych szlakach wędrownych i ogromnym asortymencie wyrobów rękodzielniczych. Podróżowanie po kraju jest łatwe, a baza noclegowa zaspakaja nawet najbardziej wybrednych turystów. Są tam świetnie prowadzone schroniska turystyczne, komfortowe hotele i luksusowe obozowiska. Termin wizyty najlepiej jest zgrać z którymś z narodowych świąt, takich jak Taniec z Trzcinami, Umhlanga lub Incwala, by w ten sposób posmakować kulturowej witalności, z jakiej ludność Suazi słynie na całym świecie.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje