Zorientowani od 2013 roku

Przewodnik - Zimbabwe

Zimbabwe Zimbabwe Afryka
najbliższa Ambasada Republiki Zimbabwe
Kommandantenstraβe 80, D-10117 Berlin
Stolica
Harare
Powierzchnia
390 580 km2
Liczba ludności
12,9 mln
Strefa czasowa
UTC +2
Język urzędowy
angielski
Języki używane
angielski, języki z rodziny bantu (np. shona)
Religie
protestantyzm (58%)
Ustrój
republika
Waluty
dolar Zimbabwe (ZWD)
Kiedy jechać
od maja do października (pora sucha)
Wiza
pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Zimbabwe za granicą lub w głównych granicznych punktach kontroli
Wtyczki
trzy okrągłe lub płaskie bolce
Nr kierunkowy
+263

Opis kraju

Zimbabwe to przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki, wspaniały Wodospad Wiktorii, niewiarygodna dzika przyroda, zadziwiające ruiny i rzeka Zambezi. Do tego trzeba dodać ciepło i życzliwość mieszkańców. Zimbabwe pomimo wewnętrznych konfliktów, wysokiej inflacji i suszy oferuje turystom niewiarygodnie bogatą i urozmaiconą gamę wycieczek, atrakcji i krajobrazów.

Zimbabwe - informacje praktyczne

Zimbabwe leży w południowej Afryce. Pozbawione jest dostępu do morza. Graniczy z Zambią, Mozambikiem, RPA, Botswaną i Namibią. Kraj ten położony jest na płaskowyżach Matabele i Maszona, które wznoszą się od 1000 do 1600 m n.p.m. Krajobraz urozmaicają góry i dolina rzeki Limpopo. Najwyższy szczyt to Inyangani (2593 m n.p.m.). Rozbudowana jest sieć rzeczna, którą oprócz Limpopo tworzy rzeka Zambezi i Sabi. Wśród roślinności dominują sawanny i wiecznie zielone lasy górskie.

Zimbabwe - klimat

Zimbabwe leży w obszarze dwóch stref klimatycznych. Pierwsza to obszar klimatu zwrotnikowego na południu kraju, a druga to obszar klimatu podrównikowego. Środkowa część kraju posiada suchą odmianę, a także spory obszar północnej części Zimbabwe. Jedynie rejon gór w północno-wschodniej części kraju jest bardziej wilgotny.

Zimbabwe - historia

Tereny obecnego Zimbabwe były zasiedlone już w odległej przeszłości przez najstarszych mieszkańców pd. Afryki - Buszmenów, którzy przybyli tu prawdopodobnie w I tysiącleciu p.n.e. Od VIII w. napływała ludów Bantu, która podbiła miejscowych rolników, a Buszmenów zepchnęła na południe. W X w. plemię te stworzyło Wielkie Zimbabwe. W XV w. Zimbabwe weszło w skład imperium Monomotapa, które osiągnęło rozkwit w XV-XVI w., a rozpadło się 1693 r., po najeździe ludu Rozwi. W XVIII w. Rozwi stworzyli silne państwo plemienne i kontynuowali tradycje Wielkiego Zimbabwe. W 1890 r. nastąpił podbój terenów dzisiejszego Zimbabwe przez Wielką Brytanię, która założyła tu kolonię. Teren ten proklamował niepodległość w 1965 r. jako Rodezja (z rządami białej mniejszości). W 1980 r. nastąpiło proklamowanie niepodległego Zimbabwe, a władzę przejęła czarna większość.

Zimbabwe - atrakcje, zwiedzanie

Zimbabwe jest jednym z najwyżej cenionych afrykańskich kierunków turystycznych. Kraj ten tworzy duża liczba parków narodowych, rozmaitość krajobrazów, sawanna zamieszkiwana m.in. przez słonie, lwy, antylopy, nosorożce. Bogaty świat zwierzęcy to niewątpliwie największy atut Zimbabwe, które jawi się jako terytorium idealne na safari. W dół rzeki od Wodospadu Wiktorii znajduje się idealne miejsce do odpoczynku i poznawania Afryki czyli Jezioro Kariba. Jest to niewielkie morze śródlądowe otoczone malowniczymi lasami, niebieskim niebem z kolorowymi zachodami słońca. Na wschód od niego rozciągają się rozległe wyżyny - doskonałe do pieszych wędrówek. Nic nie zastąpi widoków rozciągających się w Dolinie Zambezi i Parku Narodowym Hwange. W Zimbabwe można też znaleźć ślady średniowiecznej cywilizacji najlepiej widoczne na ruinach Khame i Great Zimbabwe, którego masywne kamienne ściany należą do nieznanej, tajemniczej cywilizacji.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje