Przewodnik - Uganda

Uganda Uganda Afryka
najbliższa Ambasada Republiki Ugandy
Axel-Springer-Strasse 54 A
Stolica
Kampala
Powierzchnia
236 036 km2
Liczba ludności
35,9 mln
Strefa czasowa
UTC +3
Język urzędowy
angielski, suahili
Języki używane
angielski, suahili
Religie
protestantyzm (48%), katolicyzm (39%)
Ustrój
republika
Waluty
szyling ugandyjski (UGX)
Kiedy jechać
w porze suchej: styczeń-luty lub czerwiec-wrzesień
Wiza
od obywateli polskich wymagana jest wiza pobytowa, którą otrzymuje się na 30 dni, lub tranzytowa - na 7 dni. Wizę można otrzymać na lotnisku w Entebbe w pobliżu Kampali lub w każdym innym przejściu granicznym.
Wtyczki
Nr kierunkowy
+256

Opis kraju

Na zachód od Kenii leży Uganda, kraj gór i jezior. Godna uwagi jej droga od tragicznego, rozdartego wojną kraju do jednego z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw afrykańskich przyciąga coraz więcej zamożnych podróżnych. Perła Afryki - przez długi czas synonim strasznej dyktatury Idi Amina Dady, która doprowadziła do ubóstwa jej mieszkańców - ma jednak wiele do zaoferowania.

Uganda - informacje praktyczne

Uganda położona jest we wschodniej Afryce, nad Jeziorem Wiktorii. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Kraj ten jest jednym z najwyżej położonych państw Afryki. 84% powierzchni kraju obejmuje północno-zachodnia część prekambryjskiej Wyżyny Wschodnioafrykańskiej. Najwyższy szczyt kraju to Szczyt Małgorzaty (5109 m n.p.m.). Obszar wyżynny stopniowo obniża się ku kotlinie Jez. Wiktorii.

Uganda - klimat

Uganda leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Występuje wyraźna pora sucha - w centralnej części kraju trwa ona dwa miesiące, a na północy - cztery. Okres bezdeszczowy w Ugandzie trwa około trzech miesięcy. Najwięcej deszczu spada na wybrzeżu Jeziora Wiktorii - do 2000 mm rocznie.

Uganda - historia

Uganda w II tysiącleciu p.n.e. zamieszkiwana była przez Buszmenów. Jednocześnie stale napływały tu plemiona rolnicze z grupy Bantu. Uległy one jednak ekspansji koczowniczych plemion nilockich Himów. W XIX w. w związku z przybyciem Arabów, na terenach kraju rozpowszechniła się kultura arabska oraz islam. W roku 1894 został utworzony protektorat Ugandy. W jego skład weszło 5 królestw: Toro, Busoga, Bunyoro, Buganda i Ankole. W 1962 r. federacja Ugandy uzyskała niepodległość, stając się niezależna od Wielkiej Brytanii. Pięć lat później zostały zniesione historyczne monarchie. Uganda pod koniec lat 70. popadła w konflikt z Tanzanią. W konsekwencji przegranej wojny doszło do obalenia reżimu Idi Amina Dady. W Ugandzie od 1987 r. trwa rebelia prowadzona przez Armię Bożego Oporu. Toczy się ona głównie na północy kraju, ale obejmuje również południowo-wschodnie Kongo i Sudan. Lata 90. były dla kraju szczególnie trudne, ze względu na panującą w tym okresie epidemię AIDS.

Uganda - atrakcje, zwiedzanie

Przemysł turystyczny Ugandy rozwijał się szczególnie prężnie w latach 1950-1960. Wtedy to zostały wyeksponowane walory kraju i ukształtowała baza turystyczna. Państwo to, bardzo atrakcyjne turystycznie, potrafiło wykorzystać ogromny potencjał tkwiący w przyrodzie, zakładając liczne parki narodowe, by chronić piękne tereny i dzikie zwierzęta. Wędrówki po górach w Ugandzie to naprawdę emocjonujące przeżycie. A jeśli preferuje się mniej forsowne formy wypoczynku, można leniuchować w ośrodkach turystycznych nad jeziorami lub podziwiać wodospady położone w rejonie Jinja, które dają początek Nilowi. Warto odwiedzić również piękne parki narodowe, takie jak np. Bwindi - rezerwat goryli górskich zagrożonych wyginięciem, Queen Elizabeth oraz słynny wodospad Murchison Falls. Przestrzegać jednak należy podstawowych zasad ostrożności, gdyż w Ugandzie nadal tli się zarzewie wojny domowej.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje