Przewodnik - Birma

Birma Birma Azja
brak, najbliższa placówka w Berlinie, przy
Zimmer Strasse 56
Stolica
Naypyidaw
Powierzchnia
678 500 km2
Liczba ludności
62 mln
Strefa czasowa
UTC +6:30
Język urzędowy
birmański
Języki używane
języki mniejszości narodowych
Religie
buddyzm (89%), chrześcijaństwo, islam
Ustrój
republika prezydencka
Waluty
kiat (MMK)
Kiedy jechać
listopad-luty
Wiza
pobytowa turystyczna do 28 dni
Wtyczki
dwa płaskie bolce
Nr kierunkowy
+95

Opis kraju

Birma leży w zachodniej części Półwyspu Indochińskiego. Graniczy od zachodu z Indiami i Bangladeszem, od południowego-wschodu z Tajlandią, od wschodu z Laosem zaś od północy z Chinami. Od południa oblewają Birmę wody Morza Andamańskiego i Zatoki Bengalskiej. Największą atrakcją turystyczną Birmy jest niewątpliwie Pagan, prawdziwa duma Birmy, uznawana za jeden z cudów świata, z imponującą liczbą świątyń, pagód i klasztorów buddyjskich.

Birma - informacje praktyczne

Birma jest krajem nizinno-górzystym. Jego środkową część zajmuje Równina Irawadi. Najwyższe pasma górskie znajdują się na zachodzie kraju, wzdłuż granicy z Indiami oraz na północy, na pograniczu chińsko-birmańskim, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Birmy - Nkakbo Razi (5881 m n.p.m.). Klimat Birmy określany jest jako zwrotnikowy, monsunowy, wilgotny. W kraju występują dwie pory roku: sucha i deszczowa, która trwa mniej więcej od maja do listopada. Średnia temperatura roczna wynosi 25-27 st. C na nizinach i wzrasta do ok. 32 st. C na południu kraju.

Birma - historia

Pierwsze udokumentowane państwo na terenie Birmy związane jest z ludem Pju, którego głównym miastem było Sri Kszetra. W połowie XI w. cały kraj, wraz z sąsiednimi ziemiami, został zjednoczony przez wodza Anawrathę, który swój dwór miał w mieście Pagan. Zapoczątkowana przez niego dynastia trwała do drugiej połowy XII w, kiedy to na Birmę najechali Mongołowie. W 1. połowie XVIII w. doszło do ponownego zjednoczenia Birmy, kraj stał się monarchią absolutystyczną. W XIX w., w wyniku trzech wojen, Wielka Brytania podporządkowała sobie Birmę, która od 1886 r. była częścią Indii Brytyjskich. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej Birma uzyskała status odrębnej kolonii z własną, ograniczoną konstytucją. Pełna niepodległość przyszła 4 stycznia 1948 r. W pierwszych latach niepodległości Birma miała ustrój demokratyczny. W 1962 r. nastąpił pucz wojskowy w wyniku którego władzę nad krajem przejęła junta wojskowa a ustrój zmienił się na socjalistyczny. Od 2011 r. formalnie rządzi rząd cywilny wybrany w wyborach parlamentarnych. Więźniowie polityczni zostali uwolnieni (m.in. zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi) i stopniowo znoszone są, nałożone przez kraje Zachodu, sankcje.

Birma - zwiedzanie, atrakcje

Birma była przez wiele lat niedostępna dla turystów, jeszcze w latach 90. rocznie przybywało tu zaledwie kilkadziesiąt tysięcy turystów. Obecnie liczba ta jest znacznie większa, ale masowa turystyka nie zniszczyła póki co lokalnej kultury. Podróżując po Birmie można liczyć na gościnność i uśmiech jej mieszkańców. Czas zdaje się tu płynąć znacznie wolniej. Birma jest również wciąż słabo poznanym, wspaniałym miejscem dla wypraw trekkingowych i potencjalnym wypoczynkowym eldorado, z setkami malowniczych, nieodkrytych przez turystykę wysp i wysepek o przepięknych plażach i lazurowej wodzie. Infrastruktura turystyczna jest jednak słabo rozwinięta i na wyjazd trzeba się wcześniej dobrze przygotować. W Birmie nie można korzystać z bankomatów, nie działają także telefony komórkowe z zagraniczną kartą SIM.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Birmy - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje