Przewodnik - Bułgaria

Bułgaria Bułgaria Europa
Ambasada Bułgarii w Polsce
Al. Ujazdowskie 33/35, 00-540 Warszawa
Ambasada RP w Bułgarii
ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia
Stolica
Sofia
Powierzchnia
110 910 km2
Liczba ludności
7,3 mln
Strefa czasowa
UTC +2 - zima, UTC +3 - lato
Język urzędowy
bułgarski
Języki używane
bułgarski
Religie
chrześcijaństwo (83%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
lew (BGN)
Kiedy jechać
od maja do października
Wtyczki
Nr kierunkowy
+359

Opis kraju

Zaczynając podróż po Bułgarii należy zdać sobie sprawę z pewnej istotnej różnicy kulturowej. W Polsce kiwnięcie głową oznacza "tak", tymczasem dla Bułgarów wręcz przeciwnie. Ten gest interpretowany jest jako "nie". Wybierając miejsce podróży czy też wakacji warto pamiętać również o tym, że Bułgaria jest naprawdę tanim państwem.

Bułgaria to kraj bałkański usytuowany w południowo-wschodniej Europie. Na południu graniczy z Turcją oraz Grecją, na zachodzie z Serbią i Macedonią, natomiast na północy z Rumunią. Na wschodzie Bułgarię oblewają wody Morza Czarnego. Większość powierzchni państwa (około 60%) obejmują tereny wyżynne i górskie. Warto dodać, że średnie wzniesienie oscyluje na poziomie ok. 470 m n.p.m. Najwyższymi górami są Rodopy piętrzące się tuż przy granicy z Grecją. Pozostałą część kraju zajmują pofalowane niziny.

Bułgaria w głębi lądu może poszczycić się umiarkowanym ciepłym i suchym klimatem. Natomiast nad morzem obserwowana jest bardziej wilgotniejsza aura. Teren górski charakteryzuje się występowaniem piętrowości klimatycznej. W styczniu średnia temperatura powietrzawaha się od -6 °C ( w rejonach górskich) do 2 °C (w południowej części kraju). Natomiast lipiec przynosi ze sobą wzrost temperatury do odpowiednio 18 °C oraz 25 °C.

Na obszar dzisiejszej Bułgarii pierwsi Słowianie przywędrowali około 500 roku p.n.e. Natomiast już w VII w. na tym terenie pojawił się lud azjatycki zwany Protobułgarami, od którego wywodzą się współcześni Bułgarzy. Przez okres prawie 500 lat Bułgaria stanowiła część państwa osmańskiego. Niepodległość uzyskała w 1878 roku. Podczas II wojny światowej Bułgaria poparła państwa Osi. Wraz z wkroczeniem w 1944 roku Armii Czerwonej obalona została monarchia. Władzę przejęła Bułgarska Partia Komunistyczna. Po masowych demonstracjach ludności, które miały miejsce w listopadzie oraz grudniu 1989 r. utworzona została demokratyczna republika parlamentarna. W styczniu 2007 r. Bułgaria wstąpiła do Unii Europejskiej.

Największą atrakcją Bułgarii są wciaż kurorty z piaszczystymi plażami nad Morzem Czarnym. Zmierzając nad morze warto jednak zboczyć z trasy i poznać to państwo od troszkę innej strony. Dużo uroku mają położone z dala od wybrzeża małe miejscowości obfitujące w starą i bardzo nastrojową ludową zabudowę. Spokojem emanują górskie monastyry, gdzie każdy podróżnik znajdzie chwilę, aby się wyciszyć. Natomiast doznań zmysłowych dostarczą doliny porośnięte tysiącem róż.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Bułgarii - poznaj oferty wyjazdów do Bułgarii najlepszych organizatorów.

Najważniejsze atrakcje

Sofia

Często jest omijana przez podróżnych podążających na Morze Czarne. To miasto, gdzie kultura wschodu łączy się zachodem. Znajdziemy tu kopuły cerkwi, sowiecką zabudowę oraz nowoczene centra handlowe i hotele.

Warna

Turystów przyciąga rozległymi plażami, deptakami, resturacjami oraz parkami. Warna z miasta portowego ewoulowała do rangi ośrodka wakacyjnego.

Nesebyr

To malownicze miasteczko ulokowane jest na skalistym półwyspie. Z lądem łączy je jedynie wąski przesmyk. Nesebyr zostało w całości uznane jako zabytkowe. Turystów przyciągają kamienne domy, ceglaste mury, brukowane uliczki oraz dużo zieleni. 

Morze Czarne

W czasach komunizmu było głównym punktem wycieczkowym bloku wschodniego. Dziś rejon przyciąga piaszczystymi plażami, które ciągną się na długości 380 km. Kąpielom sprzyja ciepła i spokojna woda.

Rilsky Monastir

Jest największym pasmem górskim. Najwyższe szczyty przekraczają wysokość 2900 m n.p.m. Warto zwrócić uwagę na kompleks klasztorny, który został wkomponowany w górskie otoczenie. Klasztor zamieszkują mnisi, którzy noszą długie brody. Najbardziej charakterystyczne są łuki pomalowane w czarno-białe pasy. 

Melnik

Uznawany jest za najmniejsze miasto w całej Bułgarii. Zamieszkuje je około 300 osób. Melnik zachwyca drewnianą zabudową, niesamowitymi formacjami skalnymi oraz domami, które zdają się być przyklejone do zboczy. 

Dolina róż

Bułgaria uchodzi za największego producenta olejku różanego na świecie. Wykorzystywany jest on do produkcji kosmetyków. Warto wiedzieć, że do uzyskania 1 grama olejku należy zużyć 2000 płatków róż. Święto Róż odbywa się w pierwszą niedzielę czerwca.

Wielkie Tyrnowo

Niegdyś siedziba bułgarskich carów, dziś urzekające miasto coraz częściej doceniane przez rzesze turystów. To tu najłatwiej odnaleźć czar dawnej Bułgarii.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje