Przewodnik - Tadżykistan

Tadżykistan Tadżykistan Azja
Stolica
Duszanbe
Powierzchnia
143 100 km2
Liczba ludności
7,8 mln
Strefa czasowa
UTC +5
Język urzędowy
tadżycki
Języki używane
tadżycki
Religie
islam (90%)
Ustrój
republika
Waluty
somoni (TJS)
Kiedy jechać
od kwietnia do czerwca i od września do listopada
Wiza
Obywatele Polski podróżujący do Tadżykistanu objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Tadżykistanu w krajach ościennych, np. w Berlinie lub w Moskwie, podając cel wyjazdu.
Wtyczki
Nr kierunkowy
+992

Opis kraju

Tadżykistan to kraj w środkowej Azji. Prawie całą powierzchnię kraju zajmują góry - rozległe pasmo Pamir. Skąpa szata roślinna, surowe i suche masywy sprawiają, że kraj ten jest trudny pod względem warunków życia. Co ciekawe miejscowa ludność potrafi stawić czoła przeciwnościom i "wydrzeć górom suche doliny, a potem zamienić je w urodzajne i eksplodujące zielenią poletka".

Tadżykistan - informacje praktyczne

Tadżykistan leży w Azji Środkowej. Nie ma dostępu do morza. Graniczy z Kirgistanem, Chinami, Afganistanem i Uzbekistanem. Ponad połowa terytorium leży powyżej 3000 m n.p.m. Centralną część kraju zajmują góry Ałajskie. Na południowym wschodzie rozciągają się góry Pamir. Najwyżej położony punkt kraju to Szczyt Ismaila Samaniego (7495 m n.p.m.). Północną część kraju stanowi urodzajna Kotlina Fergańska.

Tadżykistan - klimat

Tadżykistan leży na pograniczu stref klimatu umiarkowanego, który obejmuje północną część kraju i klimatu podzwrotnikowego obejmującego jego południe. Obie strefy klimatyczne w tym regionie cechują się wybitnym kontynentalizmem. Klimat kraju cechuje się dużymi dobowymi i sezonowymi wahaniami temperatur.

Tadżykistan - historia

W I w. p.n.e. erą terytorium dzisiejszego Tadżykistanu znajdowało się w obrębie imperiów Baktrii i Sogdiany. W VII w. ziemie te zostały podbite przez Arabów. Jednak już w 819 r. rozpoczęła się władza perskiej dynastii Samanidów, za czasów których nastąpił rozwój kultury i sztuki. W X w. następuje wkraczanie plemion tadżyckich. W XIII w. ziemie Tadżykistanu znalazły się pod panowaniem Mongołów, a dwa wieki później stały się częścią chanatu Bucharskiego. W 1868 r. północna część Tadżykistanu została przyłączona bezpośrednio do Carstwa Rosji. Związek Radziecki zdołał podporządkować sobie Tadżykistan dopiero w 1921 r., po toczącym się 4 lata tadżyckim powstaniu przeciw władzy rosyjskiej. Przez cały okres istnienia ZSRR Tadżykistan był gospodarczo dyskryminowany, a poziom życia ludności utrzymywał się na bardzo niskim poziomie. 9 września 1991 r. ogłoszona została deklaracja niepodległości.

Tadżykistan - atrakcje

Tadżykistan to kraj wciąż nieco dziki, ale wielobarwny, nie tylko ze względu na różnorodność krajobrazów i dziewiczą przyrodę, ale także na jego mieszkańców. Ten górzysty kraj jest idealnym miejscem dla turystów kochających przyrodę. Aż pięć imponujących górskich łańcuchów koncentruje się na jego terenie. Są to: Pamir, Karakorum, Himalaje, Hindukusz oraz Tien-szan, Wiele miejscowości, a właściwie wiosek jest usytuowana na sporych wysokościach. Dziewicza przyroda zachęca do trekkingu. Góry Fańskie leżące w paśmie Zerawszan ciągnącym się w zachodniej części Tadżykistanu to jeden z najbardziej atrakcyjnych rejonów całej Azji Centralnej. Krajobraz jest tu bardzo różnorodny - niżej dominują malownicze, zielone doliny, kręte kaniony z krystalicznie czystą wodą i tysiące szmaragdowych jezior. Rejony wyższe to kraina pociętych szczelinami lodowców, rozległych śnieżnych pól i ostrych granitowych szczytów o wysokościach przekraczających 5500 m n.p.m., takich jak: Chimtarga, Energia i Zamok.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Tadżykistanu - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje