Przewodnik - Słowacja

Słowacja Słowacja Europa
Ambasada Republiki Słowackiej
ul. Litewska 6, 00-581 Warszawa
Ambasada RP w Bratysławie
ul. Hummelova 4
Stolica
Bratysława
Powierzchnia
49 035 km2
Liczba ludności
5,4 mln
Strefa czasowa
UTC +1, +2
Język urzędowy
słowacki
Języki używane
słowacki
Religie
katolicyzm (62%)
Ustrój
demokracja parlamentarna
Waluty
euro (EUR)
Kiedy jechać
Słowacja jest atrakcyjnym miejscem dla turysty przez cały rok. Amatorzy zwiedzania i wędrówek górskich powinni wybrać się do Słowacji w okresie od maja do września, a sportów zimowych między grudniem a marcem.
Wtyczki
Nr kierunkowy
+421

Opis kraju

Słowacja jest niewątpliwie niezwykle interesującym krajem z bardzo bogatą ofertą turystyczną. To podobny do swojego sąsiada - Polski, kraj gór, jezior i lasów, w których żyje wiele zwierząt, takich jak niedźwiedzie, rysie i dziki. Słowacja jest krajem, którego przeważającą część (ponad 60%) pokrywa łańcuch młodych gór fałdowych - Karpat Zachodnich, dzielących się na bardzo liczne pasma i łańcuchy górskie.

Słowacja to państwo położone w Europie Środkowej, graniczy z Austrią, Polską, Czechami, Ukrainą oraz Węgrami. Większa część Słowacji leży w Karpatach. 47% powierzchni Słowacji leży na wysokości 300-800 m n.p.m., 13% na wysokości pow. 800 m n.p.m. z czego 1% powyżej 1500 m n.p.m. Tereny nizinne Słowacji występują w części południowo-zachodniej, nad pięknym Dunajem oraz rzeką Wag.

Słowacja należy do strefy klimatu umiarkowanego. Pogórza północnej Słowacji charakteryzują się klimatem chłodnym, natomiast niziny południowej Słowacji - ciepłym. Między tymi obszarami zaznacza się klimat umiarkowanie ciepły. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 6 °C do 10 °C.

Tereny Słowacji zasiedlone były tysiące lat temu przez Słowian. W IX w. obszary te weszły w skład państwa Wielkomorawskiego, które obejmowały znaczną część Europy Środkowej. W 906 r. przybysze Węgier - Madziarzy podbili te ziemie i zapewnili sobie panowanie przez następne 100 lat. Po I wojnie światowej Słowacy połączyli się z Czechami, tworząc Czechosłowację. Od 1948 r. władzę przejęli komuniści popierani przez Rosję. Rok 1968 to próba przeprowadzenia pierwszych reform, które automatycznie uzyskały dezaprobatę ZSRR. Dopiero w latach 1989-1990, w wyniku strajków i masowych protestów rozpoczętych w Polsce, Czechosłowacja stanowiąc kolejne ogniwo rozpadu ZSRR uzyskała niezależność. W 1993 r. doszło do pokojowego rozdziału Czech i Słowacji na dwa niepodległe i niezależne państwa. Rozpad ten nie był jednak zbyt korzystny dla Słowacji, gdyż większość przemysłu i fabryk znajdowała się po stronie czeskiej, co spowodowało mały wzrost gospodarczy i stagnację w kraju. Jednakże, przeprowadzone reformy w późniejszych latach oraz przystąpienie do Unii Europejskiej w 2004 r. spowodowało, iż Słowacja ma duże szanse na poprawę swojej sytuacji.

Słowacja to bardzo popularne miejsce wypoczynku dla wielu Polaków. Wyjazdy na Słowację, na wczasy, wakacje, narty, czy też po prostu na kilkudniowe wędrówki górskie są bardzo popularne. Główny walor turystyczny Słowacji to niewątpliwie piękne góry. Najwięcej turystów wypoczywa w Wysokich Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Małej Fatrze. Oprócz gór, przyciągają słowackie uzdrowiskach, z których najbardziej znane to: Piszczany, Bardiowskie Kupele i Trenczyńskie Cieplice. Znaczenie w turystyce na Słowacji mają miasta zabytkowe, pochodzące ze średniowiecza, leżące w kotlinach śródgórskich. Miasta te są ośrodkami kulturalnymi i przede wszystkim gospodarczymi. Miejscowości słowackie związane z historycznymi wydarzeniami istotnymi dla kraju mają ważne znaczenie dla turystyki poznawczej.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje