Przewodnik - Polska

Polska Polska Europa
Stolica
Warszawa
Powierzchnia
312 679 km2
Liczba ludności
38,5 mln
Strefa czasowa
UTC+1 zima, UTC+2 lato
Język urzędowy
polski
Języki używane
polski
Religie
katolicyzm (96%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
polski zloty (PLN)
Kiedy jechać
maj-wrzesień
Wtyczki
Nr kierunkowy
+48

Opis kraju

Polska leży w sercu Europy. Właśnie tutaj znajduje się geometryczny środek kontynentu. Można tu znaleźć niemal wszystko: od gór o charakterze alpejskim, przez szerokie plaże, czyste jeziora, rozległe lasy, aż po zabytki światowej klasy. Polska to także tysiącletnie miasta oraz wioski pozwalające odpocząć od hałaśliwej cywilizacji. A wszystko to w otoczeniu urzekających krajobrazów, które często chronią parki narodowe, krajobrazowe czy rezerwaty.

Polska jest krajem położonym w centralnej Europie, nad Morzem Bałtyckim. Na północy dominują tereny nizinne będące częścią Niżu Środkowoeuropejskiego (średnia wysokość wynosi 173 m n.p.m). Zajmują one ponad 90% powierzchni. Na południu dominują wyżyny oraz góry. Najwyższym szczytem są Rysy (2499 m n.p.m.) umiejscowione w Tatrach.

W Polsce dominuje klimat umiarkowany ciepły przejściowy. Jedynie w wyżej położonych obszarach Sudetów oraz Karpat odnotowuje się klimat górski. W zależności od regionu średnia roczna temperatura kształtuje się na poziomie 6 - 9°C.

Polacy zaliczani są do narodu słowiańskiego. Swoje państwo w Europie Środkowej utworzyli w X wieku. Kraj ten przyjął chrzest w 966 roku z inicjatywy Mieszka I. Jako pierwszy na króla koronowany został Bolesław Chrobry. Natomiast w okresie rządów Kazimierza Wielkiego Polska uznawana była za potęgę na mapie Europy. Kolejne lata to wyczerpujące konflikty z Państwem Krzyżackim oraz Tatarami. W 1772 roku Rosja, Prusy oraz Austria dokonały I rozbioru Polski. Do kolejnych doszło w 1793 oraz 1795 roku. Ponowanie niepodległość Polska odzyskała po I wojnie światowej. Lata powojenne to okres dużego rozwoju gospodarczego. Został on zachamowany przez wybuch II wojny światowej, w konsekwencji której wiele miast doznało dużych zniszczeń. Po zakończeniu działań wojennych władzę przejęła partia komunistyczna. Swoje rządy sprawowała do 1989 roku. Natomiast w 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.

Polska dla podróżników jest krajem niezwykle atrakcyjnym. Wszystko ze względu na bogate możliwości spędzania wolnego czasu. Pasjonaci pieszych oraz rowerowych wycieczek mogą przemierzać liczne szlaki znajdujące się nad jeziorami, wzdłuż koryt rzecznych czy na terenach górskich. Zapierające dech w piersiach widoki – gwarantowane. Amatorzy sportów wodnych mogą udać się na spływ kajakowy Dunajcem bądź pożeglować po mazurskich jeziorach. Niezapomnianą przygoda będzie także wędrówka po wybranych parkach narodowych, które olśniewają nienaruszoną ludzką ręką szatą roślinną. Coś dla siebie znajdą również wszystkie osoby, które wyżej od przyrody cenią sobie zabytki architektoniczne. Polskie ziemie obfitują w stare zamki, stylowe pałacyki oraz majestatyczne kościoły i katedry. Po aktywnym dniu wypełnionym zwiedzaniem warto odpocząć w pokoju hotelowym bądź schronisku górskim.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Polski - poznaj oferty wyjazdów do Polski najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Warszawa

To miasto stołeczne oraz siedziba władz państwowych. Tutaj obok szklanych wieżowców znajdują się dawne zabytki architektoniczne. Warszawa jest mekką muzeów, galerii sztuki oraz teatrów. Dodatkowo sieć dróg urozmaicona jest licznymi parkami, skwerami oraz obszarami zielenii.

Kraków

Ta historyczna stolica Polski może poszczycić się niezwykle malownicznym usytuowaniem nad Wisłą. Kraków słynie z mnogości zabytków, historycznych kamienic oraz wielu ośrodków kultury. Przbywając z tym mieście warto wybrać się także na wycieczkę do pobliskiej kopalni soli w Wieliczce.

Gdańsk

Położony na północy Polski jest jednym z najciekawszych kompleksów zabytkowych w Polsce. Będąc w Gdańsku warto zwiedzić Dwór Artusa, miejski ratusz czy Wielki Młyn. Miasto to znajduje się w bliskim sąsiedztwie największego portu morskiego w Gdyni oraz popularnego kurortu w Sopocie.

Częstochowa

Najważniejszy w Polsce ośrodek religijny. Wiąże się on z obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Częstochowa jest też jednym z największych ośrodków kultu maryjnego na świecie.

Morze Bałtyckie

Ze względu na wysokie temperatury sezon nad Morzem Bałtyckim trwa w miesiącach letnich. Kurortami najchętniej odwiedzanymi są: Międzyzdroje, Sopot, Kołobrzeg czy Łeba. Plaże należą do piaszczystych, a nadmorski klimat ma właściwości lecznicze. 

Polskie góry

Warto udać się do malowniczo położonych dolin i stawów Tatr, ze stolicą w Zakopanem. Warto wybrać się również w mniej oblegane, a równie piękne Beskidy i Bieszczady, Góry Świętokrzyskie lub Sudety.

Pojezierze Mazurskie

Zwane jest "Zielonymi Płucami Polski". Wszystko za sprawą licznych łąk, lasów oraz jezior. Tutaj można także zobaczyć największe na świecie skupisko bocianów. Warto zwiedzić też zamek w Malborku i Frombork.

Pojezierze Kaszubskie

Kraina lasów i jezior, zwana "Szwajcarią Kaszubską". Znajdują się tutaj tajemnicze kamienne kręgi w Węsiorach oraz najstarszy skansen w Polsce we Wdzydzach Kiszewskich.

Auschwitz-Birkenau

Obóz zagłady powstały podczas II wojny światowej. Hitlerowcy mordowali w nim głownie Żydów, a także Romów, Rosjan i Polaków. Do muzeum ludobójstwa wchodzi się przez bramę z napisem "Arbeit macht frei".
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje