Przewodnik - Malezja

Malezja Malezja Azja
Ambasada Malezji w Warszawie
ul. Gruzińska 3
Ambasada RP w Kuala Lumpur
No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai,
Stolica
Kuala Lumpur
Powierzchnia
329 750 km2
Liczba ludności
29,2 mln
Strefa czasowa
UTC +8
Język urzędowy
malajski
Języki używane
malajski, tamilski, chiński, angielski
Religie
islam (58%)
Ustrój
monarchia elekcyjna
Waluty
ringgit (MYR)
Kiedy jechać
grudzień i styczeń oraz lato czerwiec-sierpień
Wiza
brak do 90 dni pobytu w celach turystycznych
Wtyczki
trzy płaskie lub okrągłe bolce
Nr kierunkowy
+60

Opis kraju

Malezja, w odróżnieniu od kosmopolitycznego Singapuru na południu i położonej na północy Tajlandii, jest dla wielu ludzi krajem dość tajemniczym. W efekcie większość osób podróżujących do Południowo-Wschodniej Azji omija ją, wybierając bardziej uczęszczane szlaki. Bez wątpienia sporo na tym tracą. Pobyt w Malezji daje okazję do poznania kraju wolnego od przesadnie rozwiniętego przemysłu turystycznego, ale zaskakująco otwartego na przybyszów.

Malezja - informacje praktyczne

Malezja to malownicze, położone w Azji Południowo - Wschodniej państwo. Zajmuje południową część Półwyspu Malajskiego i północną część Wyspy Borneo (Sarawak i Sabah). Półwysep Malajski jest na ogół pagórkowaty i górzysty. Niziny znajdują się tylko na wybrzeżach oraz w dolinach rzecznych. Borneo ma także charakter górzysty. Najwyższy szczyt tej wyspy i zarazem całej Malezji Kinabalu osiąga 4175 m n.p.m.

Malezja - klimat

Klimat na prawie całym obszarze Malezji jest podobny - równikowy gorący i wilgotny. Temperatury w ciągu roku wahają się pomiędzy 21 a 32° C. Klimat sprawia, że panującym typem roślinności są tu wilgotne lasy równikowe, zajmujące ok. 75% powierzchni kraju. Wzdłuż wybrzeży rosną natomiast palmy kokosowe, a na obszarach zalewanych wodą morską - lasy namorzynowe.

Malezja - historia

Dzieje tego państwa azjatyckiego, podobnie jak innych na Półwyspie Malajskim są burzliwe. Doświadczyło ono zależności od hinduistycznego królestwa Sriwidżąja (od VII w.) i Syjamu (od XIII w.) oraz sułtanatu Malakka (XV w.), dokonujących islamizacji i arabizacji tych ziem. Od XVI w. zaczęli pojawiać się kolonizatorzy europejscy: Portugalczycy, Holendrzy i Anglicy. Podbój zakończył się zwycięstwem Anglików, którzy w XIX w. narzucili swoją zwierzchność Półwyspowi Malajskiemu. Na początku XX w. zaczął narastać opór ludności przeciwko kolonizatorom (powstanie chłopów w 1915 r.), a w 1927 r. powstała Komunistyczna Partia Malajów. W czasie II wojny światowej ziemie te okupowali Japończycy. W 1957 r. Federacja Malajska stała się niepodległa jako członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów i uzyskała członkostwo ONZ. Konflikty z Chińczykami, stanowiącymi liczną grupę ludności, są obecnie największym, nierozwiązanym problemem etnicznym.

Malezja - atrakcje, zwiedzanie

Malezja oferuje szeroką gamę niezapomnianych wrażeń, możliwość podziwiania imponujących dzieł sztuki i zabytków architektury oraz daje okazję do poznania oryginalnej kultury, choćby poprzez udział w licznych obrzędach świątecznych. Miejscowości, w których koncentruje się ruch turystyczny to Burau Bay, Kota Kinabalu, Kuah, Pangkor i Tengah. Stolicą Malezji jest Kuala Lumpur, w którym nowoczesne drapacze chmur komponują się z islamskimi budowlami. Wspaniałe, urokliwe plaże zachodniego i wschodniego wybrzeża Półwyspu Malajskiego oraz stanów Sabah i Sarawak na Wyspie Borneo pokryte palmami kokosowymi oraz przybrzeżne ciepłe i czyste wody pełne malowniczych raf koralowych oferują szeroki wybór sportów wodnych z nurkowaniem na czele. Turyści przybywający tu na wakacje mogą skorzystać z zakwaterowania zarówno w luksusowych hotelach jak i w prostych, urokliwych chatach pokrytych strzechą.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Malezji - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje