Przewodnik - Czechy

Czechy Czechy Europa
Ambasada Republiki Czeskiej
ul. Koszykowa 18, 00-555 Warszawa
Ambasada RP w Pradze
ul. Valdštejnská 8, 118 01 Praha 1
Stolica
Praga
Powierzchnia
78 866 km2
Liczba ludności
10,5 mln
Strefa czasowa
UTC +1 - zima, UTC +2 - lato
Język urzędowy
czeski
Języki używane
czeski, słowacki, polski/śląski
Religie
ateizm (65%), katolicyzm (10%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
korona czeska (CZK)
Kiedy jechać
poza sezonem: maj, wrzesień, wczesny październik
Wtyczki
Nr kierunkowy
+420

Opis kraju

Nic tak dobrze nie prezentuje przeszłości Republiki Czeskiej jak godło tego państwa. Lew uchodzi za symbol historycznych Czech, natomiast Orzeł na niebieskim tle jest uosobieniem Moraw. Złota Praga, hokej i piwo ze słynnych browarów to najważniejsze znaki rozpoznawcze Czech. A mieszkańcy są otwarci, pracowici, praktyczni - bez problemów wyrobili sobie dobrą markę w Europie.

Czechy to państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczą z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Czechy składają się z trzech historycznych krain - Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Kraj otoczony jest ze wszystkich stron średnimi górami. Dwie historyczne krainy: Czechy i Morawy leżą w dwóch wielkich kotlinach, zajętych przez dwa wielkie systemy rzeczne: Łaby i Morawy.

Na umiarkowane warunki klimatyczne w Czechach mają głównie wpływ wilgotne masy powietrza, które napływają znad Atlantyku. To one warunkują roczne temperatury. W styczniu temperatura oscyluje pomiędzy 0ºC a -6ºC, tymczasem w lipcu wzrasta do 20ºC. Opady zazwyczaj kształtują się w granicach 500 - 700 mm rocznie. Zdecydowanie obfitsze deszcze spadają w górach.

Początki państwowości czeskiej datuje się na V bądź VI wiek. Wiążą się one z przybyciem pierwszych plemion Słowian oraz powstaniem państwa Samona. Z początkiem IX w. księstwa czeskie zjednoczone zostały pod berłem Przemyślidów sprawujących władzę do 1306 r. Natomiast już w 1526 r. tron objęli Habsburgowie z linii austrackiej, którzy przez długie wieki niepodzielnie panowali nad czeskim społeczeństwem. Przełomem było zakończenie I wojny światowej. Wydarzenie to doprowadziło do stworzenia, wespół ze Słowakami, państwa o nazwie Czechosłowacja. W 1948 r. po udanym zamachu stanu władza trafiła w ręce komunistów. Okresem liberalizacji i zmian była tzw. Praska wiosna, którą zakończyło wkroczenie na teren kraju wojsk Układu Warszawskiego. Wraz z upadkiem bloku komunistycznego mieszkańcy Słowacji wyrazili chęć posiadania własnego państwa. Ostateczny podział nastąpił na drodze pokojowej w 1993 roku.

Wizytówką Czech jest ich słynąca z bogatej architektury stolica - Praga. To do niej co roku przybywają rzesze turystów z całego świata, aby zwiedzić Hradczany z zamkiem królewskim, Malą Stranę usianą kościołami czy Most Karola. Oprócz Pragi warto pościęcić czas na odwiedzenie innych czeskich miast. Dużym zainteresowaniem cieszą się Ostrawa, Pilzno, Brno, Ołomuniec, Liberec czy Czeskie Budziejowice. Niekwestionowaną popularność zdobyły sobie również uzdrowiska - Karlowe Wary (Karlsbad) i Mariańskie Łaźnie (Marienbad). Dla aktywnych doskonałą propozycją jest wypoczynek w Karkonoszach usytuowanych przy granicy z Polską bądź Rudawach czy Szumawie. Czechy to również doskonała kuchnia. Warto posmakować regionalnych przesmaków (knedle, zapiekawny ser) oraz wybrać coś dla siebie z bogatego asortymentu piwa.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Czech - poznaj oferty wyjazdów do Czech najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Praga

Złota Praga, Klejnot w koronie Habsburgów, Najpiękniejsze miasto świata. Miasto można zwiedzać z mapą w ręku, ale równie dobrze jest zagubić się w plątaninie zaułków, bram i podwórek by poznać jego tajemniczą stronę.

Kutna Hora

W średniowieczu rywalizowała z Pragą, była drugim co do wielkości miastem Czech. Została zbudowana na srebrze, i to dosłownie. Miasto do dziś zachwyca swoimi zabytkami, zostało wpisane na listę UNESCO.

Pilzno i Ceske Budejovice

Miasta słynące z browarów, w których produkuje się znane na całym świecie piwa - Pilsner i Budweiser.

Karlowe Vary

Król Karol IV odkrył w wiosce Vary gorące źródło leczniczej wody. Tak powstało uzdrowisko. Miasto jest pięknie położone na zboczach głębokiej doliny, zachowało wiele ze swojego przedwojennego splendoru.

Karlsztejn

Najbardziej znany czeski zamek. Zbudowany na wzgórzu w XIV wieku w celu zgromadzenia świętych relikwii i klejnotów koronacyjnych czeskich królów. Z daleka widać jego masywną sylwetkę, z wysoką wieżą i szarymi dachami.

Cesky Krumlov

Miasteczko, które zachowało posmak średniowiecznej zabudowy i tajemnicy. Wystarczy wybrać się na spacer po brukowanych uliczkach, oglądać kolorowe domy i poddać się jego urokowi.

Ołomuniec

To drugie, zaraz po Pradze, miasto z największą liczbą zabytków. Godny uwagi jest przede wszystkim Słup Świętej Trójcy, który stoi na rynku. Wybudowanu został na początku XVIII wieku. To wotum wdzięczności mieszkańców za to, że zaraza ominęła Ołomuniec.

Pałac w Litomyślu

Ten niezwykły, renesansowy zamek pochodzi z XVI wieku. Kiedy przyjrzymy mu się z bliska zauważymy, że budowniczowie inspirowali się architekturą włoską. 

Adrszpraszsko-Teplickie Skały

To masyw skalny, który zaliczany jest do największych w całej Europie Środkowej. Skalne labirynty oraz jaskinie uformowane zostały w potężnych piaskowcach.

Morawski Kras

To wzgórza pokryte lasami oraz wapienne wąwozy, który układają się w sieć labiryntu. Warta zobaczenia jest szczególnie jaskinia Punkevni, jaskina Katarińską, a także przepaść Macochy.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje