Przewodnik - Litwa

Litwa Litwa Europa
Ambasada Republiki Litewskiej
Al. Ujazdowskie 14, 00-478 Warszawa
Ambasada RP w Wilnie
Smelio g. 20 A, LT - 10 323, Vilnius
Stolica
Wilno
Powierzchnia
65 300 km2
Liczba ludności
2,9 mln
Strefa czasowa
UTC +2 - zima, UTC +3 - lato
Język urzędowy
litewski
Języki używane
litewski, polski, rosyjski
Religie
katolicyzm (80%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
lit (LTL)
Kiedy jechać
wiosna i lato, szczyt sezonu od czerwca do sierpnia
Wtyczki
Nr kierunkowy
+370

Opis kraju

"Litwo Ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto cię stracił..."- pisał wieszcz Adam Mickiewicz. Kraj ten ma dla Polaków szczególne znaczenie. Duża część wspólnej historii, wielu tych samych bohaterów narodowych. Sporo mieszkańców Litwy ma polskie korzenie, a język polski jest popularny. Do tego piękne krajobrazy, lasy, jeziora, plaże bałtyckie i Wilno - to niewątpliwie ciekawy kraj dla polskiego turysty.

Litwa, biorąc pod uwagę geografię kontynentu europejskiego, leży w Europie Środkowej. Tymczasem ONZ klasyfikuje ją jako kraj Europy Północnej. Litwa posiada dostęp do Morza Bałtyckiego. Graniczy od zachodu z Rosją (poprzez obwód kaliningradzki), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, a od północy z Łotwą. Litwa jest krajem szczególnym, gdyż 26 kilometrów na północ od Wilna zlokalizowany jest geometryczny środek Europy. Ponad połowa obszaru Litwa zajęta jest przez niziny. Wyróżnia się tu największa Nizina Litewska, która ciągnie się wzdłuż dolnego biegu rzeki Niemen

Klimat Litwy określany jest jako umiarkowany ciepły. Przechodzi od morskiego na wybrzeżu do kontynentalnego na wschodzie. Na terenie Litwy wieją silne wiatry,a pogoda może się szybko zmieniać. Średnia temperatura w styczniu waha się od -7 °C na wschodzie do 0 °C na wybrzeżu.

Na teren Litwy pierwsze plemiona przybyły z południa oraz południowego-zachodu. Znalezione narzędzia świadczą o tym, iż obszar ten zasiedlony był już w okresie późnego paleolitu. Rozwijała się tutaj kultura magdaleńska oraz kwitł handel bursztynami, które bardzo chętnie nabywali Rzymianie. W XIII wieku Litwa zaangażowała się w wojny z zakonem krzyżackim. Dzięki nim Litwa uzyskała niezależność. W 1569 Litwa połączyła się unią z Polską, ale już w 1795 r. zaanektowana została przez Rosję. W latach 1918-1940 ten kraj bałtycki pozostawał niepodległy. Jednak już po II wojnie światowej włączony został do bloku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Litwa ponownie stała się niepodległym państwem w 1991 r., a w 2004 r. wstąpiła do Unii Europejskiej.

Litwa cieszy się opinią kraju o dużym zapleczu turystycznym. Co roku odwiedzaja ją dużo polskich obywateli, którzy dążą do poznania swoich korzeni. Zachowało się tu dość dużo pamiątek po bytności polskich rodów. Jako relikty przeszłości należy wymienić siedziby szlacheckie, stare inskrypcje, święte obrazów z zawieszonymi wotami, a także potrawy. Litwa jest bardzo dobrze zorganizowana turystycznie. Obfituje w bajkowe krajobrazy oraz wiekowe zabytki. Na jej terenie zlokalizowane są obwarowane zamki, średniowieczne kościoły, a nieprzebyte lasy ciągną się na ogromnych połaciach.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy na Litwę - poznaj oferty wyjazdów na Litwę najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Wilno

Stare miasto w Wilnie zostało w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ostra Brama z kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego.

Kłajpeda

To jedyne litewskie miasto portowe nazywane przez obywateli "Bramą na świat". Kłajpeda to historyczny ośrodek założony już w 1252 roku. 

Troki

Miasteczko z drewnianą zabudową otoczone pięcioma jeziorami. Mieszka tu jeden z najmniejszych narodów europejskich - Karaimowie. Na cyplu na jednym z jezior stoi malowniczy ceglany zamek.

Auksztocki Park Narodowy

Litewska przyroda w najlepszym wydaniu. Prawie 70% parku stanowią lasy zamieszkane przez łosie, jelenie, dziki, wilki, rysie i orły. W granicach parku leży 126 jezior.

Druskienniki

Słynne w Polsce uzdrowisko nad Niemnem. Położone na wysokiej skarpie nad rzeką, otoczone lasami, i wzgórzami, stanowi miły cel przyjazdu nie tylko dla emerytów.

Kowno

To drugie co do wielkości miasto Litwy. Do 1918 roku dwie dzielnice Kowna leżały w granicach Królestwa Polskiego. Będąc w tym mieście warto zwiedzić ruiny zamku z XIV-XVI wieku, ratusz zwany "Białym Łabędziem", a także liczne zabytki sakralne.

Mierzeja Kurońska

Półwysep helski w wydaniu litewski jest nie mniej atrakcyjny niż polski odpowiednik. Mierzeja Kurońska jest dłuższa (98 km dł), z czego w granicach Litwy leży 51 km.

Palanga

Niegdyś wioska rybacka i baza poszukiwaczy bursztynów, dziś popularny kurort. Zimą to spokojne miejsce dla pensjonariuszy licznych sanatoriów, latem się hałaśliwa imprezownia.

Góra Krzyży

To najbardziej znaczące narodowe sanktuarium Litwy. Wzgórze pokryte jest tysiącami krzyży, które wykonane są z najróżniejszych materiałów. 

Rumszyszki

Etnograficzne muzeum pod gołym niebem. W osobnych wioskach są tu reprezentowane wszystkie regiony litewskie z typowymi dla nich domami, wiernie zrekonstruowanymi autentykami.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje