Przewodnik - Indonezja

Indonezja Indonezja Azja
Ambasada Republiki Indonezji
ul. Estońska 3/5,
Ambasada Polska w Dżakarcie
Jl. H.R. Rasuna Said Kav. X Blok IV/3
Stolica
Dżakarta
Powierzchnia
1 919 440 km2
Liczba ludności
248 mln
Strefa czasowa
UTC +7 do +9
Język urzędowy
indonezyjski
Języki używane
angielski
Religie
Islam (86%)
Ustrój
republika
Waluty
rupia indonezyjska (IDR)
Kiedy jechać
Wtyczki
Nr kierunkowy
+62

Opis kraju

Indonezja (z greckiego indos - indyjski, nosos - wyspa) jest największym na świecie archipelagiem składającym się z ponad siedemnastu tysięcy wysp.

Indonezja - informacje praktyczne

Prądy, które przez ponad trzy wieki docierały do archipelagu - z Indii, Chin, Bliskiego Wschodu i Europy - odnajdujemy współcześnie: na Bali naznaczonej wpływami religii hinduskich, w chińskich dzielnicach Dżakarty, wśród wyznawców islamu w Acech lub na katolickich wyspach Flores i Timor.

Indonezja - religie

Oficjalnie rząd uznaje sześć religii: islam, katolicyzm, protestantyzm, buddyzm, hinduizm i konfucjanizm, ale wiara w duchy przenika każdą z nich. Nadal kultywuje się stare obyczaje i praktykuje tradycyjny adat (prawo zwyczajowe).

Indonezja - historia

Od V w. na wyspach powstawały niezależne królestwa różnej wielkości i trwałości. Najpotężniejszymi z nich były: Śriwidźaja - morskie królestwo na Sumatrze, którego bogactwo pochodziło głównie z pośrednictwa handlowego pomiędzy Chinami a Indiami; Kediri - hinduistyczne królestwo na Jawie, a w końcu Majapahit - pierwsze państwo obejmujące cały archipelag. Królestwa uczestniczyły w intrygach i toczyły zacięte walki, którym kres przyniosła dopiero holenderska dominacja. W czasie II wojny światowej archipelag został zajęty przez Japończyków. Po wyzwoleniu od okupantów, 17 sierpnia 1945 r. Indonezja zadeklarowała niepodległość i nastąpił wybuch walk niepodległościowych przeciw Holandii, na skutek którego w 1949 r. Holandia uznała niepodległe państwo indonezyjskie. Po odzyskaniu niepodległości, aby zjednoczyć mieszkańców nowej republiki, których dzieliła przestrzenie - woda, a mentalnie - religia i pochodzenie etniczne (ponad 300 grup posługujących się 700 różnymi dialektami), rząd z dnia na dzień wprowadził wspólny język urzędowy bahasa indonesia.

Indonezja - krajobraz

Nieodłącznym elementem krajobrazu wysp archipelagu rozrzuconych wzdłuż nadpobudliwego Pierścienia Ognia są stożki wulkanów. To miejsce zderzenia płyt tektonicznych Euroazji oraz Indoaustralii; teren o wysokiej aktywności sejsmicznej. Nigdzie indziej na świecie tak wielu ludzi nie żyje w cieniu czynnych wulkanów. Jedna z większych erupcji to wybuch Krakatau w 1883 r., wulkanu położonego u wybrzeży Jawy, spowodował osobliwe zjawiska na niebie. Utrzymujące się przez ponad rok w atmosferze popioły i gazy dotarły nad terytorium Europy.

Indonezja to także największe sanktuarium fauny i flory świata. Tropikalne lasy deszczowe pełne gigantycznych drzew, rajskich ptaków i niezwykłych orchidei sąsiadują ze szczytami pokrytymi wiecznym śniegiem. W plątaninie lian, wilgotnym poszyciu lasów, w koralowych wybrzeżach przetrwały najrzadsze gatunki roślin i zwierząt.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Indonezji - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje