Przewodnik - Kirgistan

Kirgistan Kirgistan Azja
najbliższa Ambasada Republiki Kirgiskiej znajduje się na Białorusi:
220002 Minsk, Starovilenskaya 57
Stolica
Biszkek
Powierzchnia
198 500 km2
Liczba ludności
5,5 mln
Strefa czasowa
UTC +6
Język urzędowy
kirgiski, rosyjski
Języki używane
kirgiski, rosyjski
Religie
islam (78%)
Ustrój
republika
Waluty
som (KGS)
Kiedy jechać
od kwietnia do początku czerwca oraz we wrześniu i październiku
Wiza
wizę można uzyskać w placówkach dyplomatycznych Republiki Kirgiskiej i na międzynarodowym lotnisku Manas w Biszkeku
Wtyczki
Nr kierunkowy
+996

Opis kraju

Kirgistan to kraj, którego ponad 1/3 powierzchni leży powyżej 3000 m n.p.m. Obecnie dominującą gałęzią gospodarki jest tu rolnictwo. Trudno tutaj o wspaniałe budowle i wykwintne jedzenie, ale braki te rekompensują bogate koczownicze tradycje mieszkańców tego kraju. Przejawiają się one naturalną gościnnością, zdrowym dystansem do władzy i słabością do spożywania sfermentowanego mleka klaczy.

Kirgistan - informacje praktyczne

Republika Kirgijska to kraj położony w Azji Środkowej, bez dostępu do morza Graniczy z Chinami, Kazachstanem, Tadżykistanem i Uzbekistanem. 93% powierzchni kraju zajmują góry. Najwyższy szczyt to Szczyt Zwycięstwa (7439 m n.p.m). W Kirgistanie znajduje się jez. Issyk-kul, uznawane za drugie co do wielkości jezioro obszarów górskich świata, po jez. Titicaca. Największe rzeki to Naryn i Czu. Występuje roślinność pustynna, stepowa oraz lasy.

Kirgistan - klimat

Wysokość nad poziomem morza warunkuje istnienie tu klimatu umiarkowanego ciepłego, o cechach kontynentalnych. Charakteryzuje się on dużą suchością i nierównomiernym rozkładem opadów na obszarze kraju oraz skrajnymi temperaturami. W wysoko położonych obszarach występuje wieczna zmarzlina.

Kirgistan - historia

Historia Kirgistanu sięga czasów starożytnych, kiedy zamieszkiwały tu koczownicze plemiona tureckie. W X-XII w. istniejącym tu kaganatem władali Karachanidzi. Po podboju mongolskim w XIII w., do XIV w. był on samodzielnym organem państwowym. W II połowie XVIII w. Kirgistan znalazł się pod zwierzchnictwem Chin, a od lat 30. XIX w. uzbeckiego chanatu kokandzkiego. Niezadowoleni ze swojego położenia władcy plemion kirgiskich oddali się pod opiekę Rosji, która w 1876 r. wcieliła cały kraj w swoje granice. Kirgistan uzyskał niezależność wraz z rozpadem Związku Radzieckiego w 1991 r. W 2005 r. wybuchła tam Tulipanowa rewolucja, która obaliła rządzącego od początków niepodległości prezydenta Askara Akajewa. Pięć lat później historia się powtórzyła. W 2010 r. w powszechnym referendum przyjęta została nowa konstytucja, wprowadzająca parlamentarny system rządów w miejsce prezydenckiego.

Kirgistan - atrakcje, zwiedzanie, trekking

Kirgistan bardziej niż zabytkami natury materialnej przyciąga turystów pięknem natury i rozległych krajobrazów. Nad jeziorem Issyk-kul można odpoczywać na piaszczystych plażach (na brzegu północnym jest jednak dużo turystów głównie z Kazachstanu i Rosji) oraz kamienisto-żwirowych (na południowym brzegu, gdzie mało kto przyjeżdża). Naokoło rozpościerają się widoki na szczyty o wysokości 4 km. Góry Kirgiskie oferują ogromne możliwości dla miłośników aktywnego wypoczynku. Można wybrać się na prostą, pieszą wędrówkę lub też ekstremalną wspinaczkę grubo ponad 7 tys. metrów. Warto wybrać się na spacer do zielonych dolin, otoczonych ośnieżonymi szczytami, z których spływają lodowce. Istnieje też alternatywa dla mniej aktywnych - na góry (nie zdobywając wierzchołków) można popatrzeć z końskiego grzbietu. Ciekawe są też lasy orzechowe nieopodal Andidżanu, oraz "Patagonia Azji Środkowej" czyli potężne skalne ściany w rejonie Batkenu.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Kirgistanu - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje