Przewodnik - Wenezuela

Wenezuela Wenezuela Ameryka Południowa
Ambasada Wenezueli w Warszawie
ul. Rejtana 15 m.10
Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico, Sector Valle Arriba
Stolica
Caracas
Powierzchnia
916 445 km2
Liczba ludności
28 mln
Strefa czasowa
UTC -4:30
Język urzędowy
hiszpański
Języki używane
hiszpański, angielski, włoski, języki plemienne
Religie
katolicyzm (90%)
Ustrój
republika federalna
Waluty
boliwar fuerte (VEF)
Kiedy jechać
od grudnia do kwietnia
Wiza
bez wizy do 90 dni
Wtyczki
2 lub 3 płaskie bolce
Nr kierunkowy
+58

Opis kraju

Nazwa Venezuela znaczy "mała Wenecja" w języku hiszpańskim i pochodzi od marynarzy, którzy zauważyli domy na palach u ujścia dzisiejszego jeziora Maracaibo. Wenezuela to niewątpliwie nie odkryta perła Ameryki Południowej. Kraj, który licznym kojarzy się tylko z dyktatorskim przywódcą (Hugo Chavez†) to tak naprawdę miejsce, którego różnorodność krajobrazów spełni marzenia nawet najbardziej wymagającego turysty.

Wenezuela - inforamcje turystyczne

Wenezuela to państwo położone w północnej części Ameryki Południowej. Od północy oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego. Od zachodu graniczy z Kolumbią, od południa - z Brazylią, a od wschodu - z Gujaną. W północno-zachodniej Wenezueli ciągną się łańcuchy Andów. Najwyższy szczyt to Bolivar (5007 m n.p.m.). Pomiędzy dwoma łańcuchami gór leży Nizina Maracaibo. Jej środkową część zajmuje duże, płytkie jezioro Maracaibo, będące odgałęzieniem Zatoki Wenezuelskiej. W obniżeniach i dolinach osłoniętych pasmami górskimi leżą największe miasta, w tym stolica Wenezueli, Caracas. Na południe od gór nabrzeżnych rozpościera się Nizina Orinoko. Od południa graniczy z nią Wyżyna Gujańska, obszar źródłowy wielu rzek, w tym Orinoko.

Wenezuela - klimat

Wenezuela leży w strefie klimatu podrównikowego w wyraźną porą deszczową latem - od kwietnia do października. W górach jest chłodniej, wysokość opadów jest zróżnicowana. Nizina Orinoko jest zalewana w porze deszczowej, przez pozostałą część roku pozostaje przesuszona.

Wenezuela - historia

Tereny dzisiejszej Wenezueli w okresie prekolumbijskim zamieszkane były przez rożne narody Indian. W 1498 r. Krzysztof Kolumb dotarł do ujścia Orinoko. Później, w latach 1499-1500, kraj był dalej eksplorowany przez hiszpańskiego konkwistadora Alonso de Hojeda, który był uczestnikiem wyprawy Amerigo Vespucciego. Od XVI w. tereny Wenezueli kolonizowane były przez Hiszpanów, w 1556 włączone zostały do hiszpańskiego wicekrólestwa Peru, a w 1717 r. - wicekrólestwa Nowej Granady. Rolę siły roboczej do końca XVI w. pełnili Indianie, a z początkiem XVII w. - niewolnicy sprowadzani z Afryki. Od początku XIX w. zaczęły tworzyć się ruchy niepodległościowe. Po kilku nieudanych powstaniach Simón Bolívar wywalczył niepodległość. Początkowo był to teren złożony z Wenezueli, Kolumbii i Ekwadoru tzw. Wielka Kolumbia, potem w roku 1830 doszło do wyodrębnienia Wenezueli w samodzielną republikę. Odkrycie złóż ropy naftowej na początku XX w. wyprowadziło kraj do czołówki gospodarczej kontynentu.

Wenezuela - atrakcje, zwiedzanie

Wenezuela to duży kraj Ameryki Południowej, leżący nieco na uboczu głównych tras turystycznych. Turyści nie przybywają tu masowo, gdyż nie ma w tym kraju wielu zabytków. Tym, co przyciąga tu podróżników, jest przede wszystkim piękno natury. Na obszarze tego kraju można spotkać dziewiczą dżunglę, rozległe tereny trawiaste, zwane llanos, oryginalne góry stołowe - tepuis, wysokie górskie pasma Andów, wspaniałe morskie wybrzeża i liczne wyspy otoczone krystalicznie czystą wodą. Warto odwiedzić również największe miasta tego kraju: Caracas, Maracaibo, Valencia, czy Maracay.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje