Przewodnik - Indie

Indie Indie Azja
ul. Tadeusza Rejtana 15,
02-516 Warszawa
50-M Shantipath,
Chanakyapuri, New Delhi
Stolica
Nowe Delhi
Powierzchnia
3 287 590 km2
Liczba ludności
1,210 mln
Strefa czasowa
UTC +5:30
Język urzędowy
hindi, angielski
Języki używane
hindi, bengali, telugu, marathi, tamil, urdu, gudżarati, kannada, malajalam, inne
Religie
hinduizm (83%), islam, sikhizm, chrześcijaństwo, dźinizm, buddzym
Ustrój
federalna republika parlamentarna
Waluty
rupia indyjska (INR)
Kiedy jechać
październik - marzec
Wiza
na 3 lub 6 miesięcy, wydawana w ambasadzie
Wtyczki
dwubolcowe i angielskie (trójbolcowe)
Nr kierunkowy
+91

Opis kraju

Indie to kraj kontrastów. Charakteryzują się dużą różnorodnością pod względem przyrodniczym, religijnym oraz kulturowym. Wyobraźnie podróżników rozbudzają żywymi kolorami i intensywnym zapachem przypraw. Z jednej strony w Indiach można zaobserwować ogromne dzielnice slumsów, w których żyją ludzie bez perspektyw dla siebie i potomstwa. Natomiast na drugiej szali znajdują się przepiękne domy, a w zasadzie pałace w willowych dzielnicach New Delhi czy Bombaju. Tutaj bieda splata się z bogactwem, a historia z teraźniejszością.

Indie - informacje praktyczne

Indie to kraj leżący w Azji Południowej. Ze względu na dużą rozpiętość geograficzną zajmuje znaczącą część subkontynentu indyjskiego. Graniczy z 7 państwami: Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Birmą, Bangladeszem i Sri Lanką. Na północy Indie okalają łańcuchy górskie: Himalaje oraz Karakorum. Południowo-zachodnie wybrzeże kraju oblewają wody Morza Arabskiego, natomiast od południowego-wschodu znajduje się Zatoka Bengalska. W skład Indii wchodzi także archipelag Lakkadiwów, a także archipelagi Andamanów oraz Nikobarów. Około 70% powierzchni kraju zajmuje wyżyna Dekan o wysokości do 900 m n.p.m.

Indie - klimat

Indie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. W miarę przemieszczania się na północny-zachód klimat staje się bardziej suchy. W Himalajach i Karakorum występuje klimat podzwrotnikowy górski. W okresie przejściowym między monsunem letnim a zimowym obserwuje się częste cyklony połączone z wielkimi ulewami (czerwiec-październik). Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. 15 °C u podnóża Himalajów do ok. 28 °C na południu. W najcieplejszym miesiącu (maj) średnia temperatura wynosi od 27ºC do 30ºC.

Indie - historia

Indie to kraj o bardzo długiej i bogatej historii. Pierwsze cywilizacje pojawiły się w dolinie Indusu ok. 2500 lat p.n.e. Ok. 1900 r. p.n.e. pojawili się tu Ariowie. W VI w. p.n.e. Indie zostały podbite przez Persów. Pierwsze zjednoczone, ale nietrwałe państwo indyjskie powstało w 320 r. p.n.e. Kolejne próby zjednoczenia miały miejsce w IV-VII w. n.e. Od VIII w. coraz większe wpływy zaczął zdobywać islam (głównie na północy kraju). Na hinduistycznym południu utworzono w XIV w. Królestwo Widźajanagaru. W 1498 r. Vasco da Gama odkrył drogę morską do Indii. W 1858 r. Anglicy utworzyli Indie Brytyjskie, co budziło sprzeciw rdzennych mieszkańców (powstanie Sipajów). XX i XXI w. przyniósł Indiom wielkie zmiany wyzwalając je spod panowania brytyjskiego oraz wynosząc je do jednej z potęg w skali kontynentu i świata, m.in. dzięki działalności M. Gandhiego.

Indie - atrakcje, zwiedzanie, trekking

Kraj oszałamia swoim ogromem, zgiełkiem i różnorodnością. Mnogość pięknych miejsc rozsianych po całym subkontynencie może oszałamiać. Podobnie jak liczba napotkanych po drodze religii - hinduizm, islam, buddyzm, dźinizm, sikhizm, bahaizm czy wreszcie chreścijaństwi w we wszystkich możliwych odmianach. Kunsztowne budowle można spotkać w każdym regionie, jednak są też takie, których uroda wybija się ponad przeciętność. Do tych najbardziej spektakularnych należą Taj Mahal (Tadź Mahal), Fort w Agrze, forty w Radźasthanie (Rajastan), Złota Świątynia w Amritsarze czy też groty w Ellorze i Adżancie. Jest to jednak dopiero początek listy wielkich atrakcji tego kraju. Indie można podzielić na wiele regionów turystycznych, które znacznie się od siebie różnią. Podstawowy podział przebiega wzgdłuż gór Windhja, które tradycyjnie dzielą ten kraj na północ i południe. Kultura południa różnie się od kultury północy. Widać to nie tylko po rysach twarzy ich mieszkańców, którzy w większości są rasy drawidyjskiej, ale również podróżując po regionie. Zupełnie inne jest pismo, tradycje religijne jak i sama architektura. Zupełnie inny od reszty Indii jest też region Himalajów, zamieszkanych przez mniejszości etniczne o własnej kulturze, w tym ludność pochodzenia tybetańskiego, wyznającą tybetańską odmianę buddyzmu. Himalaje to jeden z najpiękniejszych na świecie regionów trekkingowych, z dziesiątkami tras, które jednak wymagają doświadczenia i  większości przypadków asysty lokalnego przewodnika, gdyż pozostają nieoznaczone. Z Himalajami sąsiaduje Kaszmir, w zdecydowanej mierze muzułmański, ze swoją własną bogatą spóścizną historyczną. Ochłonąć od natłoku kolorowych obrazów, można w innym specyficznym regionie jakim jest Goa. Ten mały, nadmorski stan, który odziedziczył wiele tradycji po Portugalczykach jest wspaniałym miejscem na odpoczynek. Piękne, piaszczyste plaże, palmy porastające całe wybrzeże i serdeczność mieszkańców zachwycą każdego podróżnika. 

Zwiedzenia Indii to nie tylko zabytki. To również możliwość zetknięcia się ze starą kulturą, podpatrzenia obrzędów i obyczająw, które często liczą sobie setki jak nie tysiące lat. Jest to również doświadczenie indyjskiej żywej i kolorowej ulicy, która pulsuje od świtu do zmierzchu. Ten koloryt to głównie zasługa kobiet ubranych w barwne sari czy salwar kamiz. Ulicami miast często przemierzają krowy, żyjące w symbiozie z ludźmi. Ulice jeszcze bardziej ożywiają w czasie licznych świąt. Wówczas możemy spodkać też świętych mężów - sadhu, w szafranowych szatach i dredach na głowie. Oprócz świat religijnych takich jak Ganeśa Chaturthi, Śiwaratri czy Durga Pudża są też święta w przeważającej mierze świeckie jak święto światła - Diwali czy święto wiosny Holi.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Indii - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Delhi

Największa, tętniąca życiem indyjska aglomeracja ze wspaniałymi budowlami ery muzułańskiej na czele z Kutb Minar, grobowcem Humajuna i meczetem Dźama Masdźid.

Bombaj

Finansowa stolica Indii, w której nowe wysokościowce sąsiadują ze slamsami. Natomiast w starej części miasto można podziwiać kolonialną architekturę.

Taj Mahal w Agrze

Marmurowy pałac-świątynia, nazywany "świątynią miłości". Białe marmury, baniasta kopuła i minarety tworzą pocztówkowy obraz indyjskiego cudu świata, który po prostu trzeba zobaczyć.

Fatehpur Sikri

Opuszczona po zaledwie 20 latach stolica imerium dzisiaj nazywana "miastem duchów"; pomimo upływu ponad 400 lat zachwyca skalą rozplanowania i architekturą.

Amritsar

Dla sikhów jest niczym Mekka dla muzułmanów czy Watykan dla katolików. Wewnątrz świątyni jest przechowywana święta księgę sikhów. Cały kompleks świątynny jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w Indiach.

Park Narodowy Kanha

Jeden z największych parków narodowych w Indiach i miejsce gdzie stosunkowo łatwo zobaczyć tygrysy oraz wiele innych dzikich zwierząt.

Dźajsalmer

Zwany również "Złotym Miastem" z uwagi na kolor piaskowca, jest niezwykłą twierdzą, która nieoczekiwanie wyrasta pośrodku pustyni.

Waranasi

Miasto boga Śiwy będące najświętszym miejscem w Indiach. Ghaty, czyli schody prowadzące do rzeki są miejscem zmywania grzechów żywych lub palenia zwłok zmarłych. Z całego kraju zjeżdżają pielgrzymi by oczyścić się w wodach Gangesu.

Plaże Kerali

Piękne, szerokie, piaszczyste plaże z palmami i swobodna atmosfera w jednym z najprzyjemniejszych indyjskich stanów.

Leh

Kameralna stolica Ladakhu - Małego Tybetu, regionu o niezwykłym, surowym krajobrazie i bogatej, wywodzącej się z Tybetu kulturze.

Hampi

Ruiny dawnej stolicy imperium Widżajanagaru, niegdyś największego miasta świata, dziś zaledwie niewielkiej osady o unikalnej atmosferze.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje