Przewodnik - Paragwaj

Paragwaj Paragwaj Ameryka Południowa
Stolica
Asunción
Powierzchnia
406 750 km2
Liczba ludności
7 mln
Strefa czasowa
UTC -4, -3
Język urzędowy
hiszpański, guarani
Języki używane
hiszpański, guarani, niemiecki (imigranci)
Religie
katolicyzm (85%)
Ustrój
republika
Waluty
guarani (PYG)
Kiedy jechać
najlepiej przyjechać do Paragwaju w okresie od maja do września
Wiza
do 90 dni bez wiz
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+595

Opis kraju

Nie spotka się tu wielu podróżników, a prędzej niż wędrowca z plecakiem zobaczy się jaguara. Paragwaj to kraj subtropikalnych lasów deszczowych, zamieszkanych przez chmary ptactwa, mokradeł i dzikich przestrzeni. Nazwa państwa wywodzi się od wody - "hy" i pieczary - "gua". Z tego powstała nazwa rzeki Paraguay. Popadające w ruinę kolonialne miasta i pozostałości jezuickich misji mówią natomiast wiele o historii kraju.

Paragwaj - informacje praktyczne

Paragwaj leży w Ameryce Południowej. Graniczy z Boliwią, Brazylią i Argentyną. Nie ma dostępu do morza. Znajduje się między Wyżyną Brazylijską, a przedgórzem Andów. Rzeka Paragwaj dzieli go na dwie części: zachodnią - płaską i równinną (Grań Chaco) i wschodnią - falistą (Wyżyna Parany). Na północnym-wschodzie, wzdłuż granicy z Brazylią, ciągnie się niewysokie pasmo górskie Cordillera de Amambay (690 m n.p.m.). Dopływy rzeki Parany łącząc się tworzą liczne wodospady, m.in. Salto Monday.

Paragwaj - klimat

Paragwaj ma klimat zwrotnikowy, na wschodzie wilgotny, a na zachodzie suchy. Roczna suma opadów wynosi 700-2000 mm. Średnie temperatury miesięcy zimowych (lipiec, sierpień) wynoszą 15-20°C, a miesięcy letnich 26-28°C. Dla pory zimowej charakterystyczne są duże wahania temperatury (od +35 do -5CC) oraz opady cyklonalne. Ponad połowę powierzchni kraju porastają lasy.

Paragwaj - historia

Obszary pomiędzy rzekami Paragwaj oraz Parana w okresie kolonizacji europejskiej zamieszkiwały indiańskie plemiona. Pierwsi Europejczycy przybyli w ten rejon w 1524 r. W 1537 r. Hiszpanie założyli osadę Asunción, która stała się stolicą administracji kolonialnej. W latach 1631-1767 istniała tutaj tzw. republika Guarani, w której władzę sprawowali jezuici. 15 maja 1811 r., po obaleniu dotychczasowego rządu hiszpańskiego, Paragwaj ogłosił niepodległość. W wyniku katastrofalnej wojny paragwajskiej (1864-1870) z trójprzymierzem Argentyny, Brazylii i Urugwaju, Paragwaj stracił prawie 2/3 mieszkańców (w tym 90% mężczyzn) i znaczną część terytorium. W latach 1932-35 Paragwaj prowadził z Boliwią tzw. wojnę o Chaco, w wyniku której spodziewano się uzyskać złoża ropy naftowej. Okazało się, że na spornych terytoriach ropy nie ma. W 1989 r., po 35-letnich rządach obalony został przez gen. Andrésa Rodrígueza - dyktator Alfredo Stroessner.

Paragwaj - atrakcje

Do niewątpliwych atrakcji turystycznych Paragwaju zaliczyć trzeba przede wszystkim liczne wodospady (w tym słynny leżący na granicy Iguazu), placówki i kościoły misji Jezuitów, kolonialną architekturę w stolicy, kilka parków narodowych, jak i malownicze doliny, bagna, i słynne lasy (dżungle), jak chociażby te położone w Gran Chaco. Wędrówki po parkach narodowych, spływ rzeką Paragwaj i zwiedzanie zapory Itaipú to najważniejsze punkty wyprawy do tego niezbyt dobrze znanego kraju, gdzie mieszkańcy powitają nas z typową dla Latynosów radością i entuzjazmem. Paragwaj to także raj do podpatrywania życia południowo amerykańskich cowboyów, dosyć często można znaleźć liczne gospodarstwa oferujące możliwość wypoczynku odpowiadającego trochę naszej formie agroturystyki.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje