Oferta - Perska włóczęga - przez pustynie i góry Iranu

tel: 22 266 04 03 email: biuro@zorientowani.pl

Perska włóczęga - przez pustynie i góry Iranu

12 dni 4650 zł
  • 18.10.2019 - 29.10.2019
Wyprawy
Tanie podróżowanie
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?

Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Dzień 1. Warszawa - Teheran

Wylot z Warszawy, przylot do Teheranu. Na lotnisku formalności wizowe, zakwaterowanie w hostelu w samym centrum miasta w pobliżu placu Immama Chomeiniego.

Dzień 2. Teheran

Zwiedzanie pałacu dynastii Pahlavii, Golestan. Wielki Targ i na razie drobne zakupy, Wieża Azadi /wieża wolności upamiętniająca 2500 lat Imperium Perskiego/, Polski Cmentarz Armii Andersa lub wizyta w dawnej ambasadzie USA, obecnie Muzeum Szpiegostwa. Wieczorem lokalna kolacja na targowisku przy Placu Chomeiniego. Nocny przejazd wygodnym autokarem do Isfahanu, ok 5 h.

Dzień 3. Isfahan

Zakwaterowanie w hostelu w centrum miasta. Starożytny Isfahan, "perski Kraków", najpiękniejsze miasto Iranu, dawana stolica szachów, stare mosty, pałace, ogrody, kościoły w dzielnicy ormiańskiej i wielki plac Chomejniego z medresami i meczetami z listy UNESCO min. ogromne, mozaikowy Wielki Meczet /Masdżed-e Dżame/ i Meczet Immama. Na pobliskim bazarze wspaniały, zdecydowanie najlepszy w Iranie, wybór rękodzieła. Wieczorne spacery po średniowiecznych, bajecznie oświetlonych mostach na rzece Bajande Rud, /min. most 33 łuków/. Nocleg w klimatycznym hotelu na starym mieście.

Dzień 4. Jazd

Wczesny przejazd do Jazdu, ok. 4 h. Jazd, tajemnicze, pustynne miasto czcicieli ognia i Zaratusztry, jeden z najstarszych ośrodków miejskich na Ziemi. Podziwiamy tutaj świątynię wiecznego ognia oraz starożytne miasto z wieżami milczenia, na których dokonywano tzw. "podniebnych pochówków". W trakcie wieczornego spaceru po perskiej starówce zwiedzamy bazar, mauzolea perskich "świętych", średniowieczny system wodociągów, "wieże wiatru", dawny system klimatyzacyjny i miejscowy klub gimnastyczny, gdzie oglądamy pokaz gimnastyczny serwowany przez miejscowych atletów. Nocleg w sympatycznym hotelu w Jazd, adoptowanym z dawnego karawanseraju.

Dzień 5. Pustynia Daszt-e Lut - Ezmirghan

Bardzo wczesna pobudka, 4/5 godzinny przejazd  po pustyni Daszt-Lutznanej z listy UNESCO i największych na Ziemii temperatur /satelity NASA odnotowały 70,7 C/. Na trasie zatrzymujemy się w miejscu katastrofy amerykańskich śmigłowców uczestniczących w 1980 r. w słynnej akcji uwolnienia zakładników "Szpon Orła" oraz otoczonym pustynią mieście Tabas. Po południu docieramy do Ezmirghan, "zielonej perły pustyni", najpiękniejszej oazy Iranu. Zakwaterowanie w miejscowym domostwie, dla spragnionych obserwacji gwiazd nocleg na dachu. 

Dzień 6. Kharanaq - Persepolis

Wczesna pobudka, przed śniadaniem spacer wśród akweduktów, sadów i pól oazy. Po śniadaniu dalszy pustynny rajd.  Po drodze zwiedzamy Kharanaq, starożytne, gliniane miasto ze wspaniałymi akweduktami, karawanserajami i meczetami, dziś zamieszkałe przez zaledwie 2 rodziny. Przy odrobinie szczęścia spotkamy dzikie wielbłądy, szakale, a nawet gepardy azjatyckie. Dalszy przejazd pustynnymi i górskimi drogami do Shirazu i Persepolis. Wieczorem docieramy do Persepolis lub pobliskiego Schirazu, gdzie kwaterujemy w hotelu.

Dzień 7. Persepolis - Sziraz

Persepolis, perła Iranu, bajeczna stolica rodu Achemenidów, jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych na bliskim wschodzie. Warto odwiedzić ten teren wielkich wykopalisk, gdyż każdego roku archeolodzy podnoszą z ruin nowe obiekty. Poza Persepolis oglądamy jeszcze gigantyczne grobowce Dariuszów w Naghsz-Rostam. Przypominające one nieco jordańską Petrę. Zakwaterowanie w okolicy bazaru. Wieczorem relaks w zielonym pełnym pałaców, parków i kafejek Szirazie

Dzień 8. Sziraz

Relaksacyjny dzień w Schirazie, "mieście ogrodów". Spacerujemy po miejscowych parkach / min. Eram Garden/, bazarach i labiryntach uliczek starej części miasta. Zwiedzamy min.: miejską twierdzę Kamir Khana, słynny meczet "48 kolumn", / Vakeel Mosque/, jeszcze słynniejszy "meczet witraży" / Nasir ol Molk Mosque/ oraz dawne łaźnie /Vakeel Bath/, zamienione obecnie w muzeum. Miejscowy bazar słynie z korzennych przypraw i ziół, które na pewno sprawdzą się w naszej kuchni...Wieczór spędzamy oczywiście przy kawiarnianym stoliku na jednym z placów starówki. Nocny przejazd autobusem do Ahvazu ./ok 7h./

Dzień 9. Ahvaz - Suza - Szusztar - zigurrat Czoga Zanbil

Poranny przyjazd do Ahvazu, stolicy prowincji Chuzestan, miasta w którym w 1943 roku mieścił się tranzytowy obóz Armii Andersa. Zakwaterowanie w hotelu malowniczo usytuowanym nad rzeką Karum. Po toalecie i śniadaniu ruszamy na objazd po starożytnych atrakcjach dawnej Mezopotamii. Odwiedzamy min. Suzę, jedno z miast starożytnego Elamu, Babilonii oraz jedną ze stolic perskich Achemenidów. Tutaj w roku 1901 francuscy archeolodzy odnaleźli słynny Kodeks Hammurabiego. Dalej jedziemy do Szusztar, gdzie podziwiamy, znajdujący się na liście UNESCO, działający już od czasów starożytnych słynny system wodny. Po południu docieramy do jednej z największych atrakcji starożytnego Elamu, zigguratu Czoga Zanbil. Ziggurat /czyli świątynia lub kompleks świątyń z charakterystyczna schodkową wieżą/ został wciągnięty na listę UNESCO w 1979 r. Wieczorem wracamy do hotelu, gdzie delektujemy się daniami kuchni irackiej / czyli np. gołąbki i grillowany karp/  oraz widokami na oświetlone mosty nad rzeką Karum.

Dzień 10. Przez Góry Zagros 

Przejazd słynnym pociągiem trans-irańskim z Ahvazu przez Góry Zagros do Teheranu. Jedna z największych atrakcji kolejowych na świecie. Trasa liczy ok. 1400 km. i wiedzie od zatoki Perskiej do Morza Kaspijskiego. Wybudowana w latach 1927 do 1938 przez firmy amerykańskie, niemieckie i duńskie liczy 230 tuneli i 4100 mostów. W górach wznosi się na wysokość ponad 2200 m.n.p.m. Pierwsze lokomotywy dla nowej linii produkował słynny niemiecki Krupp. W pociągu czekają nas liczne atrakcje widokowe, gdyż okoliczne góry wspinają się na ponad 4500 m.n.p.m., mamy także okazję do integracji z perskimi współpasażerami, którzy chętnie wdają się w konwersacje oraz częstują lokalnymi słodyczami. Po drodze też planowy postój na modlitwę w meczecie na jednej z malutkich górskich stacji.

Dzień 11. Teheran i góry Elburs

Wcześnie rano docieramy do stolicy, zakwaterowujemy się w hostelu przy Placu Homejniego, jemy śniadanie i ruszamy "na miasto". Na Wielkim Bazarze robimy ostatnie zakupy. Z atrakcji Teheranu pozostały nam jeszcze 2 punkty widokowe, Bordż e Milad, 6 najwyższa wieża świata licząca 435 m. oraz kolej linowa w narciarskim kompleksie Tochal na wysokości 2900 m.n.p.m. Ostatnia kolacja przy Placu Homejniego i wczesny capstrzyk.

Dzień 12. Teheran - Warszawa

Wcześnie rano lot do Warszawy. Opcjonalnie przesiadka i zwiedzanie Kijowa.

Warunki

Składowe ceny

18.10.2019 - 29.10.2019: 4650 PLN

Cena zawiera

- bilet na trasie Warszawa - Teheran - Warszawa,

- opiekę polskiego pilota,

- zakwaterowanie w hotelach oraz w hostelu w Teheranie, w pokojach 2 osobowych,

- nocleg na pustyni,

- transport lokalnymi autobusami, taksówkami i pociągami,

- ubezpieczenie turystyczne Signal Iduna,

- wpłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

- wyżywienia (15-20 USD dziennie),

- biletów wstępu (ok 120 USD),

- wizy irańskiej (80 USD, płatne na lotnisku),

- napiwków.

Dodatkowe informacje

Liczebność grupy: 8-12 osób

Zaliczka: 1500 zł

Możliwość wyjazdu dla grupy liczącej 6 osób za dopłatą 350 zł.


Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Iran to wbrew pozorom, kraj niezwykle zróżnicowany kulturowo, zarówno w warstwie historycznej, jak i współczesnej. Zetkniemy się tu z wieloma ludami, kulturami, religiami i językami. Oczywiście dominują tu Persowie oraz kultura islamu w wersji szyickiej, ale mamy też Azerów, Arabów, Ormian, Beludżów, indyjskich Parsów czy Żydów. Kulturę, zwyczaje, obyczaje, zabytki i współczesność każdej z tych grup będziemy mieli okazję w Iranie podziwiać. W związku właśnie z tradycją i kulturą w Iranie obowiązują pewne normy prawne. Należy do nich min. zakaz wwożenia i publicznego picia alkoholu, oraz nakazy związane z zakrywaniem pewnych części ciała. Np: kobiety muszą mieć zakryte wszystkie części ciała, poza dłońmi i stopami, zakrywa się też włosy (co w praktyce sprowadza się do noszenia chusty). Mężczyźni podobnie, muszą nosić długie spodnie i koszule co najmniej z krótkimi rękawami...
 
   Do mozaiki  kulturowej, etnicznej i językowej dodajmy atrakcje przyrodnicze, jak niezwykle wysokie góry, rozległe, jedne z największych w Azji pustynie, niezwykłe oazy, lasy, słone jeziora, jaskinie...
 
    Co do samej logistyki wyjazdu, jako niewielka grupa będziemy się starali dotrzeć w najbardziej odległe i czasem mało "turystyczne" zakątki Persji. W związku z tym nasz transport i zakwaterowanie będą bardzo różnorodne, uzależnione od lokalnych warunków. Obok luksusowych, nocnych autokarów będziemy podróżować lokalnymi taksówkami, obok hoteli o standardzie europejskim będziemy spać w małych hostelach na dachach tradycyjnych domostw. Obok wielkomiejskich restauracji będziemy się "stołować"na lokalnych małych targach. 

Na trasie znajdują się prawdziwe skarbnice kultury, sztuki i architektury Iranu - Isfahan, Persepolis, Sziraz, Yad i Kom. To nie tylko znaczące ośrodki kulturowe na mapie Persji, ale miejsca ważne dla historii i cywilizacji całej Azji.

Ważne! Wyprawa ma częściowo charakter trampingowy. Korzystamy z lokalnych środków komunikacji, jemy w lokalnych knajpkach i sami organizujemy sobie czas wolny. Standard hoteli bardzo dobry. Pierwszego i ostatniego dnia śpimy w hostelu, klimatycznym i rewelacyjnie położonym. 

Minimalna liczba uczestników: 6 osób

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl