Dzień 1. Komańcza - Medzilaborce (22 km)
Rozgrzewka z premią górską na Przełęczy Radoszyckiej (684 m n.p.m.). Starujemy z Komańczy (468 m n.p.m.) na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczad, by po przejechaniu 9,5 km przeprawić się na Słowację. Następnie czeka nas intensywny zjazd do doliny Vydranki, która poprowadzi nas do miasteczka Medzilaborce - miejsca pierwszego noclegu.
Dzień 2. Medzilaborce - zbiornik zaporowy Veľká Domaša (53 km)
Kontynuujemy jazdę przez Ruś Podkarpacką i pokonujemy kolejne grzbiety Laboreckiej Vrchoviny. Z Medzilaborców (320 m n.p.m.) wspinamy się na przełęcz nad wsią Roškovce na wysokości 433 m n.p.m. Następnie czeka nas długa na 30 km jazda doliną Oľki. Na końcu dostajemy się do doliny Ondawy, w której znajduje się spiętrzenie wody - Veľká Domaša.
Dzień 3. Veľká Domaša - Herľany (40 km)
Wyjazd busem do miejscowości Čaklov. Po drodze przejeżdżamy przez miasto Vranov nad Topľou - możliwość zwiedzania. Z Čaklova (134 m n.p.m.) ruszamy na podbój wulkanicznego pasma Gór Slańskich, wjeżdżając na wysokość ponad 730 m n.p.m.. Dla spragnionych wyzwań będzie możliwość podjazdu na najwyższy szczyt gór - Makovicę (981 m n.p.m.). Przygodę z Górami Slańskimi kończymy w kurorcie Herľany, którego atrakcją jest zimny gejzer.
Dzień 4. Herľany - Koszyce (33 km)
Zjeżdżamy do Kotliny Koszyckiej. Po południu możliwość zwiedzania koszyckiego starego miasta z jego zabytkami, atrakcjami i piwiarniami.
Dzień 5. Koszyce - Turňa nad Bodvou (56 km)
Na początek dnia opuszczamy Koszyce i doliną Idy dostajemy się nad zbiornik Bukovec. Zagłębiamy się w lasy porastające południowe pasma Rudaw Spiskich i przez przełęcz położoną na wysokości 543 m n.p.m. przedostajemy się w rejon Jasova. Po minięciu miejscowości wjeżdżamy na teren Parku Narodowego Słowacki Kras. Podjeżdżamy na jedno sześciu stoliw Krasu Słowackiego, Planinę Jasowską (751 m n.p.m.). Alternatywnie istnieje możliwość jazdy z pominięciem podjazdu na planinę lub transportu z Jasova na miejsce noclegu w Turňej.
Dzień 6. Turňa nad Bodvou - Aggtelek (47 km)
Na ten dzień mamy zaplanowany przejazd przez Kras Słowacko-Węgierski. Odwiedzimy m.in. krasową, głęboką na 300 metrów Zádielską dolinę. Z szerokiego rowu tektonicznego przejedziemy w zwężającą się dolinę Turňy. Znajdziemy się w sercu parku narodowego, w pobliżu najsłynniejszych jaskiń: Silickiej i Domicy - Aggtelek (możliwość zwiedzania). Pod koniec dnia pokonamy granicę słowacko-węgierską.
Dzień 7. Aggtelek - Miszkolc (28 km)
Zjeżdżamy z Planiny Aggteleckiej i przejeżdżamy pośród wzgórz Czerehat w kierunku Miszkolca. Po 28 km dojeżdżamy do miejscowości Szuhakálló, skąd do Miszkolca zabiera nas bus.
Dzień 8. Powrót do Polski
Po śniadaniu wyjazd z Miszkolca i powrót do Polski.
Jazda rowerem odbywa się "na lekko". Bagaż główny podróżuje w busie. W czasie przejazdów mamy z sobą tylko niezbędne rzeczy.
Liczba uczestników: 12-16 osób.
Realizacja programu uzależniona jest od sytuacji epidemiologicznej oraz zaleceń prawnych Rządu.
Jaka jest najmniejsza odległość dzieląca Polskę od Węgier? W najprostszej linii to około 81 km. Zapraszamy zatem na wyprawę na słoneczną stronę Karpat, abyśmy mogli się przekonać, jak wiele wspólnego mają ziemie, które przed stu laty należały do jednej Monarchii Austro-Węgierskiej.
Organizatorem wyjazdu jest biuro podróży Zorientowani Travel Club.
Dodaj komentarz