Oferta - Gruzja - Od Kaukazu do Morza Czarnego

tel: 22 266 04 03 email: biuro@zorientowani.pl

Gruzja - Od Kaukazu do Morza Czarnego

Gruzja
Wyprawy
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?

Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Przelot i zwiedzanie Tbilisi

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Tbilisi przez jeden z portów lotniczych Europy. Nad ranem przejazd do hotelu. Krótki odpoczynek i zwiedzanie stolicy: twierdza Narikała; pomnik Matki Gruzji; cerkiew Cminda Sameba; cerkiew Metechi; katedra Sioni; katedra Anczishati oraz Aleja Szoty Rustawelego - reprezentacyjna ulica stolicy. Wieczorem relaks przy kieliszku gruzińskiego wina w samym sercu Starego Miasta. Dla chętnych degustacja potraw gruzińskiej kuchni: chaczapuri, czkmeruli, chinkali, lobiani, czaszuszuli oraz wielu innych.

Region Kachetii

Dzień 3-4 Wyjazd z Tbilisi na zaskakującą pięknymi krajobrazami półpustynię Dawid Garedża - niegdyś największego skupiska klasztorów w Gruzji. Zwiedzanie monasteru Dawid Garedża i spacer na azerbejdżańską stronę granicy do monasteru Udabno. Przejazd do Sighnaghi - zwiedzanie miasta i twierdzy, które górują nad doliną rzeki Alazani. Wizyta w najważniejszym miejscu pielgrzymkowym w Gruzji - monasterze Bodbe, w którym znajdują się relikwie świętej Nino. Ponad to wycieczka do miejscowości Dedoplischaro i wizyta w Parku Narodowym Waszlowani (Vashlovani) słynącym z niesamowitych półpustynnych krajobrazów, wulkanów błotnych oraz z występowania rzadkich gatunków dzikich zwierząt (hieny, rysie, sępy, leopardy). Noclegi w okolicy Sighnaghi.

Dzień 5 Tego dnia zobaczymy: pałac Aleksandra Czawczawadze w Cinandali; miasto Telawi - administracyjne i kulturalne centrum Kachetii z fortecą dawnych królów Batoniscyche; Gremi - pozostałości poprzedniej stolicy Królestwa Kachetii; katedrę Alawerdi (XI w.) - drugą pod względem wysokości świątynię w Gruzji. Ponad to czeka nas przejazd przez góry Gombori do ruin średniowiecznej twierdzy Udżarma. Wieczorem powrót do Tbilisi i nocleg.

Regiony Kartli i Dolnej, Kartlii Wewnętrznej i Imeretii

Dzień 6 Przejazd z Tbilisi do monasteru Dżwari z VI w. oraz miasteczka Mccheta - dawnej stolicy Królestwa Kartlii. Obydwa miejsca położone są blisko siebie i znajdują się na liście zabytków UNESCO. W Mcchecie odwiedzimy dwie katedry: Samtawro - gdzie pochowany jest król Miriam, za którego panowania Gruzja stała się chrześcijańska oraz Sweti Cchoweli - najważniejszy kościół w Gruzji, gdzie przechowywane są relikwie Szaty Chrystusa. Następnie przejazd zapierającą dech w piersiach Gruzińską Drogą Wojenną do miasteczka Stepancminda (dawniej Kazbegi). Po drodze zwiedzanie twierdzy Ananuri (XVI w.), za murami której dostrzeżemy wody Zbiornika Żinwalskiego. Pokonamy Przełęcz Krzyżową (2.374 m n.p.m.), napijemy się wody mineralnej, a na wysokości ponad 2.000 m n.p.m. zobaczymy cerkiew Cminda Sameba. Nocleg w Kazbegi.

Dzień 7 Przejazd z Kazbegi do miasta Gori, gdzie zobaczymy dom, w którym urodził się i spędził pierwsze lata życia Józef Stalin, a także wagon, którym podróżował. Zwiedzanie muzeum poświęconego Stalinowi i wizyta w twierdzy Goriscyche. Następnie odwiedzimy skalne miasto Upliscyche - jedno z najstarszych osiedli miejskich w Gruzji, skąd według legendy mają wywodzić się wszyscy Gruzini. W drodze do Imeretii zobaczymy cerkiew Ubisa z monumentalnymi freskami z XIV w. Wieczorem odpoczynek na Starym Mieście w Kutaisi - stolicy starożytnej Kolchidy, do której Jazon i Argonauci wyprawiali się po złote runo. Nocleg w okolicach Kutaisi.

Dzień 8 Kontynuujemy zwiedzanie Imeretii. Wizyta w kompleksie monastycznym Gelati (lista zabytków UNESCO) - jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków średniowiecznej Gruzji. Potem zobaczymy Jaskinię Prometeusza z pięknymi formami naciekowymi oraz głęboki jar Martvili, dnem którego płynie rzeka Abasza. Nocleg w okolicy miasta Zugdidi. Wieczorem dla chętnych możliwość skosztowania specjałów megrelskiej i swaneckiej kuchni: elardżi, gadazelili, czwisztari i sacywi.

Regiony Megrelii i Swanetii

Dzień 9 Megrelia słynie z upraw herbaty. Jej mieszkańcy, choć uważają się za Gruzinów, szczycą się własną historią, kulturą i językiem. Rano zwiedzanie stolicy Megrelii - miasta Zugdidi, w którym pójdziemy do pałacu książąt Dadiani. Znajduje się tam pośmiertna maska Napoleona Bonaparte i relikwie Szaty Matki Boskiej. Przejazd do twierdzy Rukhi przy granicy z Abchazją. Po drodze zobaczymy pola herbaciane i tamę na rzece Inguri - drugą pod względem wysokości na świecie. Po południu wjedziemy na teren Swanetii (lista UNESCO) - wysokogórskiej krainy, której mieszkańcy przez wieki żyli w izolacji od sąsiadów. Dzięki temu Swanetia zachowała swoją odrębność kulturową i ciekawe zwyczaje. W porównaniu do mieszkańców innych regionów Gruzji Swanowie mają odrębny język, tradycje, sposób życia i sztukę kulinarną. Jeszcze w XX wieku rozpowszechniona była tu krwawa wendetta, a cały region dopiero od niedawna jest dostępny dla turystów. Swanetia zwana jest krainą tysiąca wież, ponieważ Swanowie budowali trzykondygnacyjne baszty, które służyły im jako dom, stajnia, obora, chlew i twierdza. Wiele takich wież zachowało się do dziś, szczególnie w stolicy Swanetii - miasteczku Mestia. Po przyjeździe do Mestii zwiedzanie miasteczka i nocleg.

Dzień 10 Całodzienna wycieczka dżipami do Uszguli (lista UNESCO) - najwyżej położonej wioski w Europie (wys. około 2.200 m n.p.m.). Wioska leży u stóp najwyższego szczytu Gruzji - Szchary (wys. 5.193 m n.p.m.). Słynie z średniowiecznych wież mieszkalno-obronnych o wysokości ok. 20 m. Zobaczymy też niewielką cerkiew z XII wieku oraz lokalne muzeum gromadzące pamiątki związane z życiem Swanów. Dla chętnych możliwość spróbowania przysmaku swaneckiej kuchni - placków z mielonym mięsem o nazwie kubdari. Powrót do Mestii i nocleg.

Dzień 11 Całodzienna wycieczka w góry Wielkiego Kaukazu. Położona wśród malowniczych szczytów Mestia jest znakomitą bazą wypadową na piesze wędrówki w góry. Okolica słynie z malowniczych szczytów, lodowców górskich i pięknych jezior polodowcowych. W zależności od warunków atmosferycznych powędrujemy jednym z okolicznych górskich szlaków. Nocleg w Mestii.

Regiony Gurii i Adżarii

Dzień 12 Pożegnanie Swanetii i przejazd nad Morze Czarne, którego wybrzeże to najwilgotniejszy i najbardziej zielony region w Gruzji. Krótki odpoczynek na plażach Ureki - miejscowości słynącej z magnetycznych piasków, których zdrowotne właściwości były znane już w starożytności. Przejazd do miasta Batumi - stolicy Adżarii i najbardziej znanego gruzińskiego kurortu. Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, a wieczorem relaks na słynnych plażach i bulwarach. Nocleg w Batumi lub w jego okolicy.

Dzień 13 Całodzienny wypoczynek na plaży. Dla zainteresowanych indywidualne wycieczki do twierdzy Gonio - jednego z najlepiej zachowanych obozów wojskowych z czasów rzymskich albo do Parku Narodowego Mtirala (16 tys. hektarów gęstych lasów i głębokich wąwozów) - koszt jednej wycieczki to ok. 10 USD.

Regiony Meschetii i Dżawachetii (Mały Kaukaz)

Dzień 14 Przejazd do znanych uzdrowisk Borżomi i Likani w paśmie Małego Kaukazu. Zobaczymy tam pałac Romanowów i napijemy się słynnej wody mineralnej. Następnie wizyta w miasteczku Achalcyche - stolicy regionu Samcche-Dżawachetia. Zwiedzanie twierdzy z bogato wyposażonym muzeum prezentującym historię regionu. Nocleg w Achalcyche lub Wardzi.

Dzień 15 Zwiedzanie wydrążonego w skale miasta-klasztoru Wardzia oraz ruin imponującego zamku w Chertwisi. Powrót do Tbilisi malowniczą trasą biegnącą przy jeziorach Saghamo i Parawani. Po południu czas wolny w stolicy. Dla zainteresowanych wizyta w Państwowym Muzeum im. S. Dżanaszia albo Gruzińskim Muzeum Sztuk Pięknych. Wieczorem możliwość skorzystania z łaźni, z których słynie miasto. Późną nocą wyjazd na lotnisko.

Dzień 16 Przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy

Warunki

Dodatkowe informacje

Cena: 2. 950 zł + 750 USD

Świadczenia:

koszty złotówkowe - przelot Warszawa - Tbilisi - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte minibusy, autobusy, taksówki, lokalne środki transportu itp.); noclegi (hotele - pokoje 2-4 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje:

wyżywienia (ok. 13 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 40 USD); indywidualnych wycieczek z Batumi (ok. 10 USD).


Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

ATUTY WYJAZDU:

  • wyjątkowy program dla wszystkich, którzy pragną rzetelnie zwiedzić Gruzję
  • program obejmuje 10 historycznych regionów Gruzji oraz wszystkie obiekty wpisane na listę UNESCO
  • wycieczka do Parku Narodowego Waszlowani
  • przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną
  • wycieczka w Kaukaz Wielki na terenie Swanetii
  • rozszerzona wersja wyjazdu - a w niej trekking przez kaukaskie pasmo Pszawi-Chewsuretii oraz pod lodowiec Gergeti na zboczach Kazbegu - najsłynniejszego szczytu Gruzji (wys. 5.033 m n.p.m.)

Zapraszamy na unikalną wyprawę do Gruzji, podczas której przejedziemy Gruzję wzdłuż i wszerz - od lodowców Kaukazu do wybrzeża Morza Czarnego oraz od pustynnych stepów Kachetii do herbacianych pól Megrelii. Poznamy kulturę i dzieje Gruzji oraz spróbujemy najsłynniejszych specjałów gruzińskiej kuchni, popijając je znakomitym winem. W ostatnich latach Gruzja zawładnęła wyobraźnią wielu podróżujących Polaków. To kraj, który zmienia się bardzo dynamicznie, a Gruzini z rozmachem rozwijają turystykę. Mimo niewielkich rozmiarów Gruzja oferuje bardzo wiele: niezwykłą różnorodność krajobrazów - od niebotycznych szczytów Kaukazu przez zielone doliny górskie i prawie bezludne półpustynie po wilgotne lasy podzwrotnikowe i tętniące życiem plaże nad Morzem Czarnym. Piękna przyroda i bogactwo zabytków to walory, które decydują o niesłabnącym zainteresowaniu tym krajem. Podczas naszej wyprawy odwiedzimy piękne miejsca przyrodnicze, a także dawne miasta, zamki i liczne zabytki sakralne świadczące o bogatej gruzińskiej historii. W centrum kraju zwiedzimy Kartlię Wewnętrzną - gdzie kształtowała się gruzińska państwowość. Odwiedzimy krainę nadgranicznych twierdz - Samcche Dżawachetię; półpustynne obszary Dawid Garedża; Park Narodowy Waszlowani (Vashlovani) oraz spichlerz Gruzji - Kachetię, w której powstają najsłynniejsze gruzińskie wina. Zobaczymy także Megrelię i wysokogórskie krainy Swanetię i Chewi, gdzie obezwładni nas pięknem i potęgą Kaukaz. W nadmorskiej Gurii i Adżarii odpoczniemy na piaszczystych plażach Morza Czarnego.

Trasa: Warszawa - Tbilisi - Kachetia (półpustynia Dawid Garedża, monaster Udabno, Sighnaghi, monaster Bodbe, Dedoplischaro, PN Waszlowani, Cinandali; Telawi, Gremi, góry Gombori, Udżarma) - Kartlia Dolna i Wewnętrzna (monaster Dżwari, Mccheta, Gruzińska Droga Wojenna, twierdza Ananuri, Przełęcz Krzyżowa, Stepancminda (Kazbegi), Gori, twierdza Goriscyche, Upliscyche, cerkiew Ubisa) - Imeretia (Kutaisi, Gelati, Jaskinia Prometeusza, jar Martvili) - Megrelia (Zugdidi, twierdza Rukhi) - Swanetia (Mestia, Uszguli, Wielki Kaukaz) - Guria i Adżaria (Ureki, Batumi) - Meschetia (Bordżomi, Likani, Wardzia, Achalcyche, Chertwisi) - Dżawachetia (jeziora Saghamo i Parawani) - Tbilisi

Galeria

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl