Oferta - Japonia nie tylko dla konesera - od maiko po ikebanę
tel: 537 975 995
email:
-
10.10.2025 - 24.10.2025
Dzień 1. Wylot do Japonii
Spotkanie na lotnisku w Warszawie w godzinach wieczornych. Przelot na trasie Warszawa – Tokio
Dzień 2. Tokio
Przylot do Tokio, odprawa paszportowa. Następnie transfer do hotelu i czas na odpoczynek po długim locie.
Dzień 3. Tokio Narita – Hiroszima
Dziś po śniadaniu pojedziemy superszybkim pociągiem do Hiroszimy. Po zameldowaniu w hotelu wybierzemy się pod Kopułę Bomby Atomowej, a potem zwiedzimy Park Pokoju oraz Muzeum Pokoju. Zobaczymy tu nie tylko skutki wybuchu nuklearnego, ale także informacje na temat historii Hiroshimy, militaryzacji miasta, zbrojeń atomowych i związane z tym zagrożenia, rozwoju broni jądrowej w USA. Na powitalną kolację zjemy lokalny przysmak, czyli okonomiyaki. Nocleg w Hiroszimie.
Dzień 4. Hiroszima - Miyajima
Rano spacer po Ogrodzie Miniatur (japońskich krajobrazów) Shukkeien, który był punktem przerzutowym hibakusha czyli ofiar bomby atomowej. Następnie popłyniemy na wyspę świątyń Miyajima, która w Japonii ma status świętej ziemi shintoizmu i buddyzmu, celem poznania jednego z najpiękniejszych japońskich widoków – majestatycznej bramy torii umieszczonej w Morzu Wewnętrznym. Jest to największa brama tego typu w Japonii, o wysokości 16 m i o szerokości 23 m, opierająca się na 6 filarach i ważąca 60 ton, a zarazem najważniejszy element świątyni Itsukushima Jinja, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia w obecnym kształcie powstała w XII wieku i poświęcona jest trzem boginiom shinto, córkom Amaterasu i Susanoo: Takiribime, Ichikishimahime i Tagitsuhime. Na trasie zwiedzania, uczęszczanej dość tłumnie przez wolnożyjące jelonki, zobaczymy wyjątkowo piękną świątynię Daisho-in, należącą do mistycznego odłamu buddyzmu – Shingon, Będzie też możliwość zdobycia góry Misen, najwyższego punktu na wyspie o wys. 535 m, skąd roztacza się spektakularny widok na morze i Hiroszimę. Na wyspie czeka nas też wiele lokalnych przysmaków: świeże ostrygi ldy podawane z batatami satsumaimo, momiji-manju, czyli ciastka w kształcie liścia klonu nadziewane słodką pastą z czerwonej fasolki azuki, itd. Nocleg w Hiroszimie.
Dzień 5. Hiroszima – Osaka
Niespieszne śniadanie, a następnie shinakansenem przemieścimy się do Osaki czyli stolicy japońskiej kuchni i centrum zakupowego kraju. Przejdziemy pod zamek w Osace, Osaka-jo, który odegrał znaczącą rolę w zjednoczeniu kraju w XVI wieku. Potem powrót do czasów współczesnych i spacer po najbarwniejszej dzielnicy rozrywkowej świata wzdłuż kanału Dotonbori w Namba. Dotonbori, w którym największym kuriozum są „kosmiczne” reklamy restauracji wraz z zawieszonymi na ich elewacjach składnikami menu, np. naturalnej wielkości krową, gigantycznym poruszającym odnóżami krabem, ośmiornicą, jest najpopularniejszym miejscem w Osace. Nocleg w Osace.
Dzień 6. Kioto
Dziś rano udamy się do świątyni Fushimi Inari (nim jeszcze nadciągną tłumy turystów), jednej z piękniejszych w Japonii, poświęconej bóstwu płodności, ryżu i powodzenia w biznesie, i spacer odcinkiem 4 km trasy, na której znajduje się 10 000 czerwono-pomarańczowych bram torii. Dalej przejedziemy do Zamku Nijojo, czyli do rezydencji szogunatu Tokugawa, gdzie znajduje się słynna słowicza podłoga, która ‚piszczy’ (nie można tego nazwać skrzypieniem) przy każdym kroku. Szogun, który tu mieszkał, paranoicznie bał się wrogów, dzięki słowiczej podłodze wiedział czy ktoś się zbliża. Stąd udamy się do Złotego Pawilonu Kinkakuji, który powstał w 1397 r. jako willa szoguna Yoshimitsu Ashikaga, i której ściany pokryte są płatkami złota. W 1950 r. Kinkakuji został podpalony przez psychicznie chorego młodego mnicha, który następnie próbował popełnić samobójstwo na wzgórzu Daimon-li. Wydarzenie to stało się motywem powieści Złota pagoda autorstwa Yukio Mishimy z 1956 r.
Dzień 7. Kioto
Dziś trochę relaksu na łonie natury w fascynującym historycznie kompleksie. Śladem japońskiej arystokracji udamy się do Arashiyama, czyli miejsca odpoczynku cesarzy i notabli od okresu Heian (794-1185), gdzie znajduje się słynny las bambusowy oraz pradawny most Togetsukyō (most przekraczającego księżyca). Najpierw udamy się na eksplorację, mniej znanej turystom, ale za to bardziej tajemniczej części Arashiyama, czyli Sagatorimoto. Sagatorimoto to historyczna dzielnica domów samurajów, w której znajdują się dwie mistyczne świątynki: Adashino Nebutsuji z drugim lasem bambusowym oraz Otagi Nebutsuji z 1200 baśniowymi posagami rakan. Stąd przejdziemy do przylegającej do szlaku bambusowego ogrodu przy Tenryuji z 1339 roku, czyli Klasztoru Niebiańskiego Smoka - głównej świątyni gałęzi tenryū buddyzmu rinzai zen. Niezwykły ogród przy klasztorze, będący połączeniem żwirowego ogrodu zen oraz ogrodu spacerowego, przetrwał w postaci prawie nie zmienionej od XIV wieku, czyli od momentu, gdy założył go genialny artysta i projektant ogrodów Muso Soseki. Nocleg w Kioto
Dzień 8. Kioto
Wcześnie rano udamy się do historycznej dzielnicy Higashiyama, gdzie nadal panuje atmosfera starego Kioto, okolice Parku Maruyama, świątyń shinto Yasaka-ji oraz buddyjskiej Kyomizu-dera, będącej obiektem dziedzictwa kulturowego Japonii, założonej w 778 roku i zbudowanej bez jednego gwoździa. Po zwiedzaniu świątyń eksploracja uliczek starego miasta, w którym znajdują się herbaciarnie, kawiarnie i tradycyjne sklepiki z pamiątkami. Zobaczymy słynne uliczki Ninenzaka i Sannenzaka, gdzie czas się zatrzymał. Dzień zakończymy na 400-letnim targu NISHIKI, nazywanym „Kuchnią Kioto”, gdzie ponad 130 sklepików spożywczych i straganów oferuje unikalne przekąski, w tym: oden, sushi (nawet z wołowiny), krakersy Senbei, omlety tamagoyaki, suszone owoce morza, słodycze z matcha i czerwonej fasoli, sake, etc Rynek Nishiki znajduje się na terenie znanego kompleksu Teramachi, które jest ulubionym miejscem mieszkańców Kioto.
Dzień 9. Kyoto - Koyasan – Kyoto
Rano pojedziemy do Koyasan, czyli najbardziej mistycznego miejsca w całej Japonii, położonego w dolinie otoczonej ośmioma górami na wys. 800 m n.p.m., do którego korzystając ze środków komunikacji publicznej można dotrzeć jedynie kolejka linową. Znajduje się tutaj kompleks świątyń z listy światowego dziedzictwa UNESCO i miasto mnichów z 819 r. czyli skupisko wyznawców Shingon japońskiej odmiany buddyzmu ezoterycznego. Po przyjeździe odwiedzimy wspaniały i prastary kompleks świątyń przy Ganjo Dara. Po śniadaniu udamy się na cmentarz OKUNOIN, aby zakosztować jego mistycznej aury tym razem w świetle dziennym. Wśród prastarych drzew na przestrzeni wieków pochowano ponad 200 tys. osób, głównie mnichów, a liczne omszałe kamienne nagrobki, kapliczki i posągi Jizo tworzą unikatową atmosferę tajemniczej przeszłości i bajkowy krajobraz. Na końcu głównej alei cmentarza zbudowano mauzoleum założyciela Koyasan i sekty Shingon, mnicha Kukai czyli Kobo Daishi, który wedle wierzeń pobożnych Japończyków nieprzerwanie medytuje tam od 835 roku. Nocleg w Kioto
Dzień 10. Tokio
Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu przejazd na dworzec Kioto, skąd udamy się superszybkim shinkansenem do Tokio. Tokio jest największym miastem na świecie i jako miasto stołeczne liczy sobie 14 mln mieszkańców, mając 90 km długości oraz 25 km szerokości. Jednakże jako megalopolis, zwane „Tokio Większe” ma aż 40 mln ludzi. Przygodę ze stolicą Japonii rozpoczynamy od najstarszej dzielnicy Tokio - Shitamachi, gdzie zobaczymy między innymi pierwszą tokijską buddyjską świątynię Senso-ji z 628 roku. W kompleksie świątynnym znajduje się również chram shinto, co jest przykładem współistnienia w Japonii dwóch religii, które Japończycy wyznają na raz. Przejście przez pasaż handlowy Nakamise ze słynną Bramą Gromów (Kaminarimon), pełnego sklepów z tradycyjnymi japońskimi pamiątkami i przysmakami. Przystanek w miejscowej herbaciarni, gdzie można napić się najlepszej jakości herbaty matcha lub spróbować jaskrawozielonych lodów. Odwiedzimy także świątynkę tanuki (japonskeigo jenota) Chingodo, który jest patronem sukcesu w biznesie oraz chroni przed pożarem. Wczesnym wieczorem wjedziemy na platformę widokową najwyżej wieży telewizyjnej na świecie czyli Tokyo Skytree, która ma wysokość 634 m. Powrót do hotelu i zakwaterowanie. Nocleg w Tokio
Dzień 11. Tokio
Rano rejs stateczkiem po rzece Sumida pod najstarszymi tokijskimi mostami. Dalej odwiedzimy japońskie ogrody szoguna Hamarikyu z drapaczami chmur w tle, gdzie będzie okazja kontemplacji piękna japońskiej natury ukształtowanej i okiełznanej przez człowieka. W ogrodach znajduje się tez zabytkowa herbaciarnia, po raz pierwszy wybudowana w 1707 roku. Potem przejście na historyczny rynek rybny Tsukiji, gdzie oferowane są najświeższe owoce morza w Tokio oraz unikatowe japońskie produkty żywnościowe. Będzie okazja do spróbowania ostryg na surowo, japońskiego omletu o posmaku tuńczyka, szaszłyków ze słynnej japońskiej wołowiny oraz oczywiście doskonałego sushi. Po degustacji pojedziemy na Odaibę czyli sztucznie usypaną wyspę na Zatoce Tokijskiej. duża sztuczna wyspa w Zatoce Tokijskiej w Japonii, po drugiej stronie Tęczowego Mostu od centrum Tokio. Odaiba została początkowo zbudowana do celów obronnych w 1850 roku. Pod koniec XX wieku teren ten został radykalnie powiększony jako dzielnica portowa, a w latach 90. XX wieku został przebudowany na główny obszar handlowy, mieszkalny i rekreacyjny. Odaiba, wraz z Minato Mirai 21 w Jokohamie, to jedno z niewielu sztucznych wybrzeży w Zatoce Tokijskiej, gdzie nabrzeże jest dostępne i nie jest zablokowane przez obszary przemysłowe i portowe.Zobaczymy tutaj m.in. centrum wystawiennicze Tokyo Big Sight, 20 m robota Gundam z filmu Transformers oraz kuriozalny sklep dla zwierząt w Aqua City. Spacer na Zatoką Tokijską ze Statuą Wolności w tle i przejazd ultranowoczesną kolejką bez motorniczego. Nocleg w Tokio.
Dzień 12. Tokio
Trzeci dzień z niezwykłym Tokio zaczynamy od wizyty pod Pałacem Cesarskim, a dokładnie zobaczymy okolice bramy Sakuradamon oraz mostu Nijubashi, zwanego Mostem Okulary. W pałacu, głęboko schowanym w czeluściach „zielonej wyspy w centrum Tokio”, mieszka 126. cesarz Japonii Naruhito wraz z małżonką cesarzową Masako i córką Aiko. Dalej pojedziemy do najważniejszego w stolicy chramu shinto – Meiji Jingu, poświęconego cesarzowi Meiji (otworzył Japonię na świat po niemal 250-letnim okresie wojskowych rządów rodu Tokugawa). Następnie powrót do czasów współczesnych i przygoda z Harajuku - uliczka subkultury modowej i mekka cosplayerów Takeshita Dori, wizyta w sklepie 100-jenowym typu „mydło i powidło", słynna aleja Omote Sando (tokijskie Pola Elizejskie), która jest architektoniczną wizytówką Tokio z butikami światowej rangi projektantów. Następnie przejdziemy uliczką Cat Street do dzielnicy młodzieży Shibuya, gdzie zobaczymy sławny pomnik wiernego psa Hachiko i kultowe skrzyżowanie typu scramble crossing, znane z filmów Łowca androidów, Między słowami, czy Tokyo Drift. Pod wieczór przejedziemy do Shinjuku, gdzie będziemy eksplorować tajemnicze zakamarki jego części rozrywkowej. Odwiedzimy Uliczkę Wspomnień Omoide Yokocho, gdzie czas zatrzymał się w latach 50-tych, dzielnicę czerwonych latarni Kabukicho z barami karaoke, klubami nocnymi i salonami gry pachinko, dystrykt mikroskopijnych barów Golden Gai oraz ukryty w miejskiej dżungli chram shintoistyczny Hanazono. Powrót do hotelu. Nocleg w Tokio.
Dzień 13. Fuji
Wczesnym rankiem udamy się do parku narodowego Chichibu-Tama-Kai, który zadziwia dziką i nieokiełznana naturą, co może zburzyć popularne wyobrażenie 40-milionowego megalopolis jako wyłącznie betonowej dżungli. Nad szmaragdowym potokiem w gęsto zalesionych górach będziemy podziwiać japońską naturę – wiosenne kwiaty i nawet palmy. Po spacerze wizyta w gorzelni sake Sawanoi, zakończona oczywiście degustacją narodowego trunku Japończykow, którego proces produkcji bliższy jest warzeniu piwa niż wytwarzaniu wódki czy wina. Po degustacji sake udamy się pod świętą górę Japończyków i symbol Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli Fuji. W pierwszej kolejności zwiedzimy Oshino Hakkai – tradycyjną wioskę Ośmiu Mórz, znajdującą się na liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, gdzie w stawach o krystalicznie czystej wodzie spływającej z wierzchołka Fuji pływają żółte i błękitne pstrągi tęczowe. Nocleg w regionie Fuji.
Dzień 14. Fuji – Jokohama – Narita
Rano pojedziemy na festiwal sakury trawnikowej czyli floksu – Fujizakura Festival, gdzie Fuji wiosną wygląda szczególnie pięknie na tle różowego dywanu z kwiatów. Następnie transfer do Jokohamy, drugiego największego miasta w Kraju Kwitnącej Wiśni, o liczbie ludności 4 mln. Zwiedzanie Jokohamy rozpoczniemy od Sakuragicho w Dzielnicy Minato Mirai czyli „Porcie przyszłości”, która posiada mnóstwo atrakcji, w tym centra handlowe, hotele, centrum kongresowe, park rozrywki, centrum relaksu z gorącymi źródłami kąpieli, muzea i przestrzeń parkową. Roztacza się stąd wspaniały widok z panoramą Jokohamy - na hotel Intercontinental o kształcie żagla, 296-metrową wieżę Landmark Tower, i znany diabelski młyn w parku rozrywki Cosmoworld. Po południu przejazdu kolejką linową nad miastem, a następnie przechadzka do Red Brick Warehouse (kompleks byłych rządowych budynków, które w erze Meiji i Taisho służyły jako magazyny celne w porcie w Jokohamie). Stąd wzdłuż wybrzeża przejdziemy do Jokohama Chinatown, największego w Japonii z roku 1863, na terenie, którego znajduje się ponad 200 restauracji i 350 sklepików. Tu zjemy pożegnalny obiad, a następnie udamy się do nowoczesnego centrum Jokohamy, gdzie będzie sposobność zrobienia ostatnich zakupów i zdjęć. Wieczorem transfer na lotnisko Narita i wylot do Polski.
Dzień 15.
Przylot do Polski z samego rana.
Dodaj komentarz