Program wyjazdu
Przylot na największą wyspę Azorów – São Miguel, z przesiadką w innym europejskim porcie. Zakwaterowanie w Ponta Delgada. W zależności od godzin lotów, możliwy czas wolny popołudniu.
Tego ranka wyruszymy do najbardziej emblematycznego i najchętniej fotografowanego miejsca w Sao Miguel, a mianowicie Sete Cidades. Sete Cidades to olbrzymi masyw wulkaniczny, który jest zlokalizowany na zachodzie wyspy São Miguel. Nasza wycieczka będzie obejmować trekking wokół jezior, udamy się również na punkt widokowy Miradouro do Rei. Będzie również czas na relaks nad jeziorami lub możliwość wypożyczenia SUP-ów i kajaków, i zwiedzenia lagun od strony wody.
Po wczesnym śniadaniu, udamy się na całodniową wycieczkę do miejscowości Furnas, słynącej z fumaroli (wyziewy powulkaniczne) oraz gorących źródeł. Jest tam również najbardziej na wschód wysunięty wulkan na wyspie. Odwiedzimy punkt widokowy Pico do Ferro, skąd rozciąga się widok na Lagoa das Furnas. Przy jego brzegu znajdują się bulgoczące gejzery. W gejzerach są stworzone otwory do gotowania Cozido, czyli tradycyjnego gulaszu, który jest powoli (6-7 godzin) gotowany w naturalnej „kuchni”. Jest to mieszanka regionalnych warzyw i mięs gotowanych przy pomocy aktywności wulkanicznej. To wyjątkowy posiłek, przyrządzany wyłącznie na parze ziemskiej, który będziemy mieli szansę spróbować
Następnie pojedziemy do Caldeiras das Furnas, aby odwiedzić słynne fumarole i skosztować wód mineralnych z różnych źródeł.
Zwiedzimy również niesamowity ogród botaniczny Parque Terra Nostra z tropikalną roślinnością niczym z Jurassic Parku. Na terenie ogrodu można znaleźć kilka basenów geotermalnych, w tym jeden z pomarańczową wodą, której kolor wskazuje na dużą zawartość żelaza.
Tego dnia odwiedzimy również Tea Factory Gorreana, czyli jedyną w Europie plantację herbaty! Będzie to szansa na poznanie historii fabryki, procesu tworzenia herbaty, a także przejścia się po samej plantacji.
Kolejny dzień zaczniemy od kanioningu polegającego na wędrówce doliną górskiego potoku i pokonywaniu różnych przeszkód napotykanych po drodze. Podczas przeprawy będziemy pływać, skakać, wspinać się, a nawet zjeżdżać na linie wzdłuż wodospadów. Kanioning to jeden z najlepszych sposobów na odkrywanie ukrytych i dziewiczych zakątków São Miguel, zawsze w towarzystwie egzotycznej roślinności i wody.
Popołudnie spędzimy na zwiedzaniu stolicy – Ponta Delgada. Udamy się na wieżę widokową, zobaczymy Parlament, Portas de Cidade oraz kościół. Nie zabraknie również wizyty na plantacji ananasów, gdzie będzie również możliwość spróbowania różnych przysmaków z tego owocu: tostów, ciastek, lodów, a także piwa. Będzie to też idealna możliwość na zakup pamiątek z wyspy.
Tego dnia wcześnie rano udamy się na wycieczkę łódką w celu obserwacji wielorybów i delfinów (wycieczka fakultatywna, cena - 280 PLN/os). Azory słyną z ich obecności, więc w pobliżu wysp można spotkać kilka różnych gatunków wielorybów, w tym płetwala błękitnego, płetwala hawajskiego czy kaszalota.
Popołudniu przelecimy na drugą, pod względem wielkości, wyspę archipelagu – Pico. Zakwaterowanie w Madalenie.
Po śniadaniu udamy się na całodniową wycieczkę w głąb wyspy, aby cieszyć się przyrodą Pico i odkryć jej prawdziwy wulkaniczny krajobraz. Na centralnym płaskowyżu Pico, znajduje się ponad 200 stożków wulkanicznych oraz duża liczba jezior i lagun reprezentujących rzadkie biotopy. Na tym dość rozległym obszarze występuje duża bioróżnorodność, w tym wiele gatunków endemicznej flory.
Podczas wycieczki odwiedzimy też kilka punktów widokowych, skąd rozpościerają się piękne krajobrazy na ocean i okoliczne wyspy. Dodatkowo udamy się do najdłuższej jaskini lawowej w Portugalii: Gruta das Torres o długość około 5150 m, którą będziemy zwiedzać zaopatrzeni w kaski i latarki. Odwiedzimy też Dom Górski na wysokości 1230 m n.p.m. znajdujący się wulkanie Pico, z którego roztacza się wspaniała panorama. Ponadto można się tam dowiedzieć wielu ciekawych informacji o rezerwacie przyrody.
Powrót do miejsca zakwaterowania w godzinach popołudniowych.
W przypadku złej pogody i słabej widoczności, możliwa jest zmiana trasy wycieczki i eksploracja południowego wybrzeża wyspy.
Ten dzień poświęcimy na wycieczkę fakultatywną, czyli zdobywanie najwyższego szczytu Portugalii – wygasłego wulkanu Pico (2351 m n.p.m.). Na wulkan wchodzi się w małych grupach, a cała wyprawa zajmuje ok. 6-7h, w zależności od tempa marszu uczestników. Szlak jest dosyć wymagający, wymagany poziom kondycji i fitness: dobry. Cena (niezawarta w cenie wycieczki): 75 EUR.
UWAGA: Niestety, wejście na szlak jest ściśle uzależnione od warunków pogodowych, istnieje więc możliwość odwołania wycieczki ze względu na złe warunki (w takim przypadku nie ma zwrotu pieniędzy za bilety).
Osoby, które nie będą zainteresowane wejściem na wulkan, będą miały czas wolny na wyspie. Możliwość odpoczynku i relaksu w basenach skalnych, wypożyczenia rowerów, degustacji win lub wycieczki do innej części wyspy. Te aktywności będą również możliwe dla całeh grupy w przypadku braku możliwości wejścia na Pico.
Tego dnia udamy się na sąsiednią wyspę Faial, która z powierzchnią
173 km² jest jedną z najmniejszych w archipelagu Azorów. Faial oddalona jest od Pico o jedyne 10 km, a przeprawa promowa zajmuje ok. 20 min.Podczas kilkugodzinnej wycieczki jeepami, objedziemy całą wyspę i odwiedzimy wszystkie najciekawsze miejsca. Udamy się do Caldeira do Faial, gdzie znajduje się jezioro kalderowe, powstałe w kraterze wygasłego wulkanu. Odwiedzimy również wulkan Capelinhos, który wybuchł w latach 50. XX w. zasypując pyłem wulkanicznym okoliczne wioski i latarnię morską. Znajduje się tam również ciekawe muzeum poświęcone historii wyspy oraz zjawisku wulkanizmu, możliwe do odwiedzenia dla chętnych.
Wycieczke skończymy w stolicy wyspy Horta, która słynie z mariny. Tam również udamy się na lunch, a dla chętnych będzie możliwość zdobycia punktu widokowego Monte da Guia.
Powrót popołudniowym rejsem na Pico.
Rano wsiądziemy na rowery elektryczne i udamy się na eksplorację wulkanicznych winnic szlakiem PR 05 PIC „Vinhas da Criação Velha”. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku, szlak ten jest bogaty w elementy związane z kulturą winorośli. Jeśli będzie ładna pogoda, zapraszamy do kąpieli w naturalnych basenach skalnych. Tam również zjemy lunch w ładnym otoczeniu przyrody.
Czas wolny po południu. Możliwość zwiedzenia miejscowości Madalena, degustacji lokalnych win oraz zakupu pamiątek.
Powrót z Pico do Polski z przesiadką w Portugalii/Niemczech, w zależności od najbardziej dogodnej czasowo i cenowo siatki połączeń lotniczych.