Zorientowani od 2013 roku

Oferta - W kolebce cywilizacji - północ starożytnej Mezopotamii

tel: 
533 833 485
534 636 131
email: 

W kolebce cywilizacji - północ starożytnej Mezopotamii

8 dni 4550 zł
Wyprawy
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

mardin

Zanim zapoznasz się z programem - WIDEO promujące region (1, 2, 3)

Dzień 1. Przylot do Turcji

Wieczorny wylot z Polski. Po przylocie do Ankary przejazd do zakwaterowania.

Dzień 2. Ankara

Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie stolicy i drugiego największego miasta w Turcji – Ankary. Zaczniemy od jednego z ważniejszych symboli miasta, czyli zamku z ok. VII wieku zbudowanego na wzgórzu zamieszkałym już od VIII w. p.n.e., z którego rozciąga się panorama tej potężnej metropolii. Następnie odwiedzimy Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, gdzie zobaczymy artefakty archeologiczne odkryte podczas wykopalisk w całej Anatolii (m.in. hetyckie, frygijskie, galackie, perskie, rzymskie, jak również najstarszą dziś znaną mapę na świecie). Muzeum w 1997 zdobyło nagrodę najlepszego muzeum w Europie. Zanim opuścimy najstarszą dzielnicę Ankary po krótkim spacerze jej uliczkami zobaczymy jeszcze ruiny Augusteum, czyli świątyni bogini Romy i cesarza Augusta z I w. p.n.e.

Po południu udamy się do Anıtkabir, mauzoleum i muzeum Atatürka – założyciela Republiki Turcji i jej pierwszego prezydenta (Mustafa Kemal Atatürk). Szczególnie ważne miejsce dla tureckiej społeczności. Muzeum opuścimy aleją 24 hetyckich lwów ustawionych wzdłuż niej.

Po tradycyjnej tureckiej obiadokolacji wieczorny transfer na lotnisko i krótki lot do Diyarbakır. Zakwaterowanie.

Dzień 3. Diyarbakır, Hasankeyf i Midyat

Po pierwszym śniadaniu w Mezopotamii odwiedzimy Ulu Camii (Wielki Meczet), który niewiele przypomina meczety z innych części kraju. Unikatowy w swojej architekturze został wybudowany w XI wieku za czasów panowania Seldżuków i jest jednym ze starszych meczetów w całej Turcji. Kolejnym punktem będzie Cytadela otoczona bizantyjskimi murami z czarnego bazaltu iznajdująca się na liście UNESCO. Zbudowane w 349 roku zachowały się w całości i stanowią największe oraz najdłuższe mury obronne na świecie, ustępując miejsca tylko Wielkiemu Murowi Chińskiemu. Zobaczymy również tradycyjną zabudowę miasta - zabytkowy dom z 1733 roku, w którym urodził się turecki poeta Cahit Sıtkı Tarancı, jeden z lepiej zachowanych karawanserajów Hasan Paşa Han z XVI wieku i nietypowy minaret podpierany 4 kolumnami przy meczecie Şeyh Mutahhar.

Po krótkiej przerwie na lokalny posiłek wyjeżdżamy z miasta, aby zobaczyć jedną z archeologicznych pereł południowo-wschodniej Turcji - miasto Hasankeyf – a raczej to co z niego zostało, ponieważ  w wyniku budowy tamy  2018 roku na rzece Tygrys aktualnie znajduje się pod wodą. Uważa się, że było to jedno z najstarszych ciągle zamieszkałych miejsc na ziemi (ok. 12 tys. lat). Niektóre z zabytków zostały uratowane i przeniesione w inne miejsce dostępne dziś do zwiedzania.  Wśród nich grobowiec Zeynel Bey, Hamam Artuklu i meczet El-Rızk. Na koniec dnia udamy się do miejscowości Midyat – historycznej stolicy syryjskich chrześcijan, którą do dziś po części zamieszkują Asyryjczycy. Spacer po kamiennym mieście, kolacja i nocleg.

Dzień 4. Mardin i Göbekli Tepe

Kolejnego dnia po śniadaniu wyjeżdżamy z Midyat, aby udać się do Mardin – miasta wielu wyznań i kultur, artukidzkiej architektury oraz symbolu południowo-wschodniej Turcji. Magiczne kamienne miasto znajdujące się w pobliżu historycznego Jedwabnego Szlaku zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Zaczynamy od syryjskiego klasztoru Mor Hananyo, spacerujemy uliczkami starego miasta przechodząc przez ‘podziemne przejścia’ zwane abbarami, odwiedzamy XII-wieczny Wielki Meczet i zahaczamy o przepiękny budynek Medresy Kasımiye. Po porządnej dawce średniowiecznej architektury orientu udajemy się w jeszcze głębszą podróż w czasie – czas na odwiedziny Göbekli Tepe.

Jest to kolejny punkt naszej trasy znajdujący się w całości na liście UNESCO – nie bez powodu – Göbekli Tepe to stanowisko archeologiczne odkrywające przed nami najstarsze znane miejsce kultu stworzone przez człowieka (ok. 10 tys. lat p.n.e.!).

Na koniec dnia przejazd do Şanlıurfy i tradycyjny wieczór ‘Sıra’ z muzyką na żywo. Nocleg.

Dzień 5. Şanlıurfa i Harran

Dzień rozpoczniemy od krótkiej podróży do pobliskiego Harran – starożytnego miasta, wzmiankowanego również w Biblii. Zobaczymy tam charakterystyczne stożkowe domy niespotykane w innych częściach kraju, ruiny uniwersytetu, jednego ze starszych meczetów w Turcji (VIII wiek) oraz zamku i murów miejskich. W południe wracamy do Urfy, aby zwiedzić to równie ciekawe miasto.

Według tradycji Şanlıurfa (Edessa) była pierwszym miastem założonym po mitologicznym potopie, niegdyś zamieszkana w większości przez Asyryjczyków i Ormian. Dziś możemy zobaczyć tam dwa zbiorniki wodne – Balıklıgöl i Ayn Zeliha Gölü, które również pojawiają się w biblijnych legendach i kiedyś stanowiły baseny przy pogańskich świątyniach. W pobliżu także miejsce narodzin Abrahama, Meczet Döşeme zbudowany na miejscu kościoła z VI wieku naszej ery, historyczny zajazd Gümrük Han oraz ruiny zamku z II-III w. p.n.e.

Po krótkiej przerwie i wypróbowaniu lokalnych przysmaków udajemy się w stronę Parku Narodowego Góry Nemrut, aby w pobliżu zakwaterować się na nasz nocleg.

Dzień 6. Góra Nemrut, Kahta i Halfeti

Tego ranka wstaniemy wcześnie, aby podziwiać magiczny wschód słońca ze słynnej Góry Nemrut (2134 m n.p.m.). Potem obejrzymy kurhan (którego zagadki do dziś nie rozwikłano), gigantyczne posągi i płaskorzeźby zbudowane przez Antiocha I, legendarnego króla Królestwa Kommageny w I wieku p.n.e. Wszystko to okraszone malowniczym krajobrazem okolicznych wzgórz.

Kolejnym przystankiem będą ruiny antycznej Arsamei, w tym stanowisko archeologiczne, ruiny rzymskiego zamku (III w. p.n.e.) i most mamelucki  prowadzący dalej doleżącego na wzgórzu ‘Nowego Zamku’  z w XIII wieku.

Jadąc dalej śladami starożytnych kultur zrobimy krótki przystanek przy jednym z większych rzymskich mostów kamiennych na terenie Turcji – Most Cendere, a powoli wyjeżdżając już z parku narodowego zatrzymamy się, aby obejrzeć Kurhan Karakuş – również z czasów Kommageny.

Kierując się dalej na południe przy samym Adıyaman możemy zwiedzić jeszcze jedno stanowisko archeologiczne – starożytne miasto Perrhe lub udać się prosto na popołudniowy rejs po Eufracie w okolicach Halfeti. Okazja żeby odpocząć przy pięknych widokach doliny Eufratu. Zobaczymy zatopioną, przybrzeżną wioskę, meczet w starym Halfeti, jaskinie i malowniczo położoną bizantyjską fortecę Rumkale. 

Po długim dniu czas na kolację i nocleg w Gaziantep.

Dzień 7. Gaziantep i Zeugma

Ostatni dzień programu w północnej części regionu określanego ‘kolebką cywilizacji’ spędzimy w okolicach miast Gaziantep. Zaczniemy od krótkiego wypadu do najważniejszej w regionie starożytnej osady Zeugma. Zbudowana nad brzegiem Eufratu robi największe wrażenie częścią willową z wspaniałymi mozaikami, których jednak większość zobaczymy po powrocie do miasta w największym na świecie muzeum mozaiki o tej samej nazwie – Zeugma. Możemy tam zobaczyć chociażby mozaikę ‘Cygańskiej dziewczyny’ zwaną Mona Lisą antyku.

Po mozaikowej podróży udajemy się do starej części miasta. Pospacerujemy w dzielnicy najbliższej Zamku Antep, zagłębiamy się w uliczkach miejscowych bazarów, warsztatów z rękodziełem i przetestujemy miejscową baklavę w najstarszej kawiarni w mieście (1635 rok), która przez lata gościła wielu kupców podróżujących po Jedwabnym Szlaku. Również okazja do spróbowania tureckiej kawy z przyprawami.

Czas na pożegnanie z Mezopotamią – ostatnie zakupy, wspólna kolacja i nocleg.

Dzień 8. Powrót do Polski

Po ostatnim tureckim śniadaniu przejazd na lotnisko w Gaziantep i lot powrotny do Polski.

Prezentowany program wyprawy jest ramowy i realizacja danych punktów programu może ulec zmianie.

Warunki

Składowe ceny

16.10.2024 - 23.10.2024: 4550 PLN wylot z Warszawy / wyjazd potwierdzony
09.04.2025 - 16.04.2025: 4550 PLN

Cena zawiera

  • transport klimatyzowanym busem;
  • 7 noclegów w hotelach, pensjonatach w pokojach 2-osobowych;
  • 7 śniadań;
  • rejs łodzią po Eufracie przy Halfeti;
  • tradycyjny wieczór ‘Sıra’ z muzyką na żywo w Şanlıurfie;
  • opiekę polskiego pilota (turkologa);
  • lokalnego przewodnika;
  • profesjonalnego kierowcę;
  • ubezpieczenie;
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

  • biletów lotniczych na trasie Warszawa – Ankara – Warszawa (ok. 800 – 1100 pln), a także na trasach Ankara – Diyarbakır, Gaziantep – Ankara (ok. 350 -450 pln);
  • wyżywienia poza śniadaniami;
  • wstępów do muzeów (ok. 50-60 euro).

Zaliczka

1000 PLN

Dodatkowe informacje

Liczba uczestników: 7-14.

Istnieje możliwość wyjazdu przy mniejszej liczbie uczestników za dopłatą 300 pln od osoby.


Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Odkryj razem z nami południowo-wschodnią część Turcji - serce dawnej MezopotamiiPoznaj niezwykłe krajobrazy i wspaniałą kuchnię regionu, delektując się autentycznymi smakami i zapachami. Ta podróż to idealna okazja, aby doświadczyć autentycznego piękna i gościnności, jakie oferuje ten region.

Podczas wyprawy towarzyszył będzie uczestnikom polski pilot turkolog, który pomoże zagłębić się w lokalną kulturę, historię, język oraz kuchnię - spróbujemy regionalnych dań typu şiş kebabı, posmakujemy prawdziwej pistacjowej baklavy, warzywnego çiğ köfte z ekstraktem z granatu i tureckiej kawy z wschodnimi przyprawami.

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje