Program wyjazdu
Wieczorny wylot z Polski. Po przylocie do Ankary przejazd do zakwaterowania.
Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie stolicy i drugiego największego miasta w Turcji – Ankary. Zaczniemy od jednego z ważniejszych symboli miasta, czyli zamku z ok. VII wieku zbudowanego na wzgórzu zamieszkałym już od VIII w. p.n.e., z którego rozciąga się panorama tej potężnej metropolii. Następnie odwiedzimy Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, gdzie zobaczymy artefakty archeologiczne odkryte podczas wykopalisk w całej Anatolii (m.in. hetyckie, frygijskie, galackie, perskie, rzymskie, jak również najstarszą dziś znaną mapę na świecie). Muzeum w 1997 zdobyło nagrodę najlepszego muzeum w Europie. Zanim opuścimy najstarszą dzielnicę Ankary po krótkim spacerze jej uliczkami zobaczymy jeszcze ruiny Augusteum, czyli świątyni bogini Romy i cesarza Augusta z I w. p.n.e.
Po południu udamy się do Anıtkabir, mauzoleum i muzeum Atatürka – założyciela Republiki Turcji i jej pierwszego prezydenta (Mustafa Kemal Atatürk). Szczególnie ważne miejsce dla tureckiej społeczności. Muzeum opuścimy aleją 24 hetyckich lwów ustawionych wzdłuż niej.
Po tradycyjnej tureckiej obiadokolacji wieczorny transfer na lotnisko i krótki lot do Diyarbakır. Zakwaterowanie.
Po pierwszym śniadaniu w Mezopotamii odwiedzimy Ulu Camii (Wielki Meczet), który niewiele przypomina meczety z innych części kraju. Unikatowy w swojej architekturze został wybudowany w XI wieku za czasów panowania Seldżuków i jest jednym ze starszych meczetów w całej Turcji. Kolejnym punktem będzie Cytadela otoczona bizantyjskimi murami z czarnego bazaltu iznajdująca się na liście UNESCO. Zbudowane w 349 roku zachowały się w całości i stanowią największe oraz najdłuższe mury obronne na świecie, ustępując miejsca tylko Wielkiemu Murowi Chińskiemu. Zobaczymy również tradycyjną zabudowę miasta - zabytkowy dom z 1733 roku, w którym urodził się turecki poeta Cahit Sıtkı Tarancı, jeden z lepiej zachowanych karawanserajów Hasan Paşa Han z XVI wieku i nietypowy minaret podpierany 4 kolumnami przy meczecie Şeyh Mutahhar.
Zwiedzimy także tamtejsze kościoły chrześcijańskie – zarówno obrządku prawosławnego (ormiańskie, syryjskie), jak i katolickiego (chaldejski), które również zbudowane w większości z czarnego bazaltu zachwycają swoją formą architektoniczną.
Po krótkiej przerwie na lokalny posiłek wyjeżdżamy z miasta, aby zobaczyć Zamek Zerzevan zbudowany przez rzymian na ruinach mitrajskiej świątyni.
Wieczór w Mardin, nocleg.
Kolejnego dnia po śniadaniu zwiedzamy Mardin – miasto wielu wyznań i kultur, artukidzkiej architektury oraz symbol południowo-wschodniej Turcji. Magiczne kamienne miasto znajdujące się w pobliżu historycznego Jedwabnego Szlaku zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Zaczynamy od syryjskiego klasztoru Mor Hananyo, spacerujemy uliczkami starego miasta przechodząc przez ‘podziemne przejścia’ zwane abbarami, odwiedzamy XII-wieczny Wielki Meczet i zahaczamy o przepiękny budynek Medresy Kasımiye. Po porządnej dawce średniowiecznej architektury orientu udajemy się w jeszcze głębszą podróż w czasie – czas na odwiedziny Karahan Tepe.
Wzgórze odkryje przed nami rąbka tajemnicy świata neolitycznego i zrewiduje pogląd na jego temat. Jest ono najlepszym przykładem jednego z wielu stanowisk archeologicznych w tym regionie datowanych nawet na 10 tysięcy lat p.n.e!
Na koniec dnia przejazd do Şanlıurfy i tradycyjny wieczór ‘Sıra’ z muzyką na żywo. Nocleg.
Dzień rozpoczniemy od krótkiej podróży do bliźniaczego Karahan Tepe - Göbekli Tepe.
Jest to kolejny punkt naszej trasy znajdujący się w całości na liście UNESCO – nie bez powodu – Göbekli Tepe to stanowisko archeologiczne odkrywające przed nami najstarsze znane miejsce kultu stworzone przez człowieka (ok. 10 tys. lat p.n.e.!).
Następnie ruszymy do pobliskiego Harran – starożytnego miasta, wzmiankowanego również w Biblii. Zobaczymy tam charakterystyczne stożkowe domy niespotykane w innych częściach kraju, ruiny uniwersytetu, jednego ze starszych meczetów w Turcji (VIII wiek) oraz zamku i murów miejskich. W południe wracamy do Urfy, aby zwiedzić to równie ciekawe miasto.
Według tradycji Şanlıurfa (Edessa) była pierwszym miastem założonym po mitologicznym potopie, niegdyś zamieszkana w większości przez Asyryjczyków i Ormian. Dziś możemy zobaczyć tam dwa zbiorniki wodne – Balıklıgöl i Ayn Zeliha Gölü, które również pojawiają się w biblijnych legendach i kiedyś stanowiły baseny przy pogańskich świątyniach. W pobliżu także miejsce narodzin Abrahama, Meczet Döşeme zbudowany na miejscu kościoła z VI wieku naszej ery, historyczny zajazd Gümrük Han oraz ruiny zamku z II-III w. p.n.e.
Po wypróbowaniu lokalnych przysmaków odwiedzimy jeszcze kamienną rzymską nekropolię, która najlepsze wrażenie robi po zmroku. Nocleg w Urfie.
Tego ranka wstaniemy wcześnie, aby odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Şanlıurfie posiadające jedną z najciekawszych na świecie kolekcji okresu neolitu.
Opuścimy Urfę i ruszymy dalej śladami starożytnych kultur - wjedziemy do Parku Narodowego Góry Nemrut i zrobimy krótki przystanek, aby obejrzeć Kurhan Karakuş – grobowiec żeńskiej części rodziny królewskiej państwa Kommageny.
W pobliżu znajduje się jeden z większych rzymskich mostów kamiennych na terenie Turcji – Most Cendere, a także kanion o tej samej nazwie. Odwiedzimy też ‘Nowy Zamek’ mamelucki z XII wieku na wzgórzu, do którego prowadzi kamienny most z podobnego okresu. Nad nim znajdują się ruiny antycznej Arsamei, w tym stanowisko archeologiczne, grobowiec ojca Antiocha i niegdyś miejsce letniej rezydencji Kommageny.
W końcu aby podziwiać magiczny zachód słońca wejdziemy na słynną Górę Nemrut (2134 m n.p.m.) i obejrzymy kurhan (którego zagadki do dziś nie rozwikłano), gigantyczne posągi i płaskorzeźby zbudowane przez Antiocha I, legendarnego króla Królestwa Kommageny w I wieku p.n.e. Wszystko to okraszone malowniczym krajobrazem okolicznych wzgórz.
Po długim dniu czas na kolację i nocleg w Kahta.
Poranny rejs po Eufracie w okolicach Halfeti. Okazja żeby odpocząć przy pięknych widokach doliny Eufratu. Zobaczymy zatopioną, przybrzeżną wioskę, meczet w starym Halfeti, jaskinie i malowniczo położoną bizantyjską fortecę Rumkale.
Ostatnią część programu w północnej części regionu określanego ‘kolebką cywilizacji’ spędzimy w okolicach miasta Gaziantep.
Zaczniemy od największego na świecie muzeum mozaiki – Zeugma. Możemy tam zobaczyć chociażby ‘Cygańską dziewczynę’ zwaną Mona Lisą antyku.
Po mozaikowej podróży udajemy się do starej części miasta. Pospacerujemy w dzielnicy najbliższej Zamku Antep, zagłębiamy się w uliczkach miejscowych bazarów, warsztatów z rękodziełem i przetestujemy miejscową baklavę w najstarszej kawiarni w mieście (1635 rok), która przez lata gościła wielu kupców podróżujących po Jedwabnym Szlaku. Również okazja do spróbowania 'kawy z pistacji' Menengıç.
Czas na pożegnanie z Mezopotamią – ostatnie zakupy, wspólna kolacja i nocleg.
Po ostatnim tureckim śniadaniu przejazd na lotnisko w Gaziantep i lot powrotny do Polski.
* Prezentowany program wyprawy jest ramowy i realizacja danych punktów programu może ulec zmianie.