Zorientowani od 2013 roku

Oferta - Na skraju chmur - północno-wschodnia Turcja

tel: 
533 833 485
534 636 131
email: 

Na skraju chmur - północno-wschodnia Turcja

Turcja
Wyprawy
Przyroda
Rafting
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

morzeczarne

Zanim zapoznasz się z programem - WIDEO promujące region

Dzień 1. Przylot do Turcji

Wieczorny wylot z Polski. Po przylocie do Ankary przejazd do zakwaterowania.

Dzień 2. Ankara

Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie stolicy i drugiego największego miasta w Turcji – Ankary. Zaczniemy od jednego z ważniejszych symboli miasta, czyli zamku z ok. VII wieku zbudowanego na wzgórzu zamieszkałym już od VIII w. p.n.e., z którego rozciąga się panorama tej potężnej metropolii. Następnie odwiedzimy Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, gdzie zobaczymy artefakty archeologiczne odkryte podczas wykopalisk w całej Anatolii (m.in. hetyckie, frygijskie, galackie, perskie, rzymskie, jak również najstarszą dziś znaną mapę na świecie). Muzeum w 1997 zdobyło nagrodę najlepszego muzeum w Europie. Zanim opuścimy najstarszą dzielnicę Ankary po krótkim spacerze jej uliczkami zobaczymy jeszcze ruiny Augusteum, czyli świątyni bogini Romy i cesarza Augusta z I w. p.n.e.

Po południu udamy się do Anıtkabir, mauzoleum i muzeum Atatürka – założyciela Republiki Turcji i jej pierwszego prezydenta (Mustafa Kemal Atatürk). Szczególnie ważne miejsce dla tureckiej społeczności. Muzeum opuścimy aleją 24 hetyckich lwów ustawionych wzdłuż niej.

Po tradycyjnej tureckiej obiadokolacji wieczorny transfer na lotnisko i krótki lot do Rize. Zakwaterowanie.

Dzień 3. Park Narodowy Gór Kaçkar

Dzień zaczynamy od godzinnego podjazdu na około 1800 m n.p.m. w stronę Płaskowyżu Elevit. Tam czekają nas piękne widoki malowniczej, górskiej doliny przeciętej dwoma strumieniami. Kolejnym płaskowyżem na naszej liście jest Badara – równie piękna i olśniewająca swoją naturalnością dolina. W tle widoczne szerokie pasma najwyższych z Gór Pontyjskich – Gór Kaçkar (najwyższy szczyt 3937 m n.p.m.). Dalej udamy się pod ukryty w gąszczu drzew, najwyższy w okolicy (15-metrowy) Wodospad Palovit. Spod wodospadu ruszymy w okolice średniowiecznego zamku Zilkale ulokowanego na jednym ze wzgórz w Dolinie Burzy. Zbudowany ok. XIV w. przez Cesarstwo Trapezuntu dzięki swojej wysokogórskiej pozycji przetrwał po dziś dzień i możemy obejrzeć go w całej okazałości. Stamtąd niedaleko już do ostatniego punktu na trasie tego dnia – kamiennego Mostu Çinçiva (w języku lazyjskim lub Şenyuva po turecku). Most został wybudowany w 1696 roku na rzece Fırtına (‘Burza’) i jest najstarszym w regionie.

Przejazd do miejsca noclegu. Jeśli czas pozwoli spacer po pobliskich halach górskich. Czarnomorska kolacja.

Dzień 4. Dolina Burzy i Płaskowyż Huser

Po śniadaniu wrócimy do malowniczej Doliny Burzy (Fırtına Vadisi), aby jeszcze raz zasmakować widoku na przecinającą ją rzekę – tym razem już na poważnie, ponieważ każdy chętny będzie mógł spłynąć w pontonie wartką rzeką, przefrunąć nad nią zjeżdżając na linie lub pohuśtać się na prawie 8-metrowej huśtawce z widokiem na kamienny most i dolinę.

Po pełnej przygód przerwie ruszamy w dalszą trasę na Płaskowyż Ayder znajdujący się na wysokości 1400 m n.p.m. u podnóża Góry Kaçkar. Z pobliskiej góry między gęstą zielenią spływa kolejny wysoki wodospad – Gelin Tülü. Nazwa jak i sam widok nawiązuje do długiego, białego welonu panny młodej – nie bez powodu – jest to jeden z najdłuższych wodospadów w całym kraju. Szklany taras obok wodospadu oferuje możliwość oglądania wspaniałego widoku na wodospad z 20-metrową szklaną ścieżką.

Z Ayder ruszymy urodziwą górską trasą na znajdujący się jeszcze wyżej Płaskowyż Huser (2328 m n.p.m.). Jeśli pogoda dopisze to tutaj będziemy mogli zrobić prawdziwy spacer w chmurach i oglądać morze mgły, z którego wystają tylko wierzchołki innych okolicznych gór, a także spróbować kolejnej – tym razem podniebnej – huśtawki. Po spacerze przerwa na çay (turecką herbatę) i magiczny zachód słońca, którego nie da się zapomnieć do końca życia.

Po pełnym dniu wrażeń wracamy do naszego górskiego zakwaterowania na kolację.

Dzień 5. Park krajobrazowy Borçka Karagöl

Tego dnia czeka nas przejazd do innej części regionu Morza Czarnego. Przy akompaniamencie lokalnych utworów przejedziemy na wschód widokowymi, przyjemnymi trasami aż do serca prowincji Artvin. Do Borçka docieramy szlakami Çamlıhemşin, Ardeşen, Fındıklı, Arhavi i Hopa. Po krótkim odpoczynku jedziemy wzdłuż brzegu rzeki Çoruh i docieramy do jeziora Karagöl, jeziora powstałego na początku XIX wieku, kiedy wzgórze w pobliżu dzisiejszego płaskowyżu Klaskur zablokowało strumień w wyniku osunięcia się ziemi. Jest jednym z niewielu miejsc w Turcji z tak bogatą pokrywą leśną i różnorodnością roślinną.

Po spacerze w okolicach jeziora jedziemy do wsi Klaskur, aby skosztować lokalnych potraw w jednej z tamtejszych drewnianych restauracji.

Opuszczamy Karagöl, aby znów zasmakować górskich krajobrazów. Podjeżdżamy na 1875m n.p.n. aż do Przełęczy Macahel, na której znajduje się punkt widokowy, z którego przy dobrej pogodzie można dostrzec tereny Gruzji. Następnie zjeżdżamy w dół malowniczej doliny, aby dotrzeć do pierwszego Rezerwatu Biosfery UNESCO w Turcji (Camili), w pobliżu którego granic zatrzymamy się na nasz nocleg.

Dzień 6. Uzungöl

Dzień rozpoczynamy od przejazdu w stronę Uzungöl – długiego, malowniczego jeziora i wioski położonej wokół niego. Pierwszym przystankiem na trasie jest ogród herbaciany i fabryka herbaty, z których słynie ten region. Poznajemy historię herbaty, tajniki parzenia tureckiego çayu oraz zwiedzamy plantację, a także mamy szansę na zakup lokalnego produktu.

Dalsza droga prowadzi wzdłuż doliny Solaklı w towarzystwie tradycyjnych wiejskich domów, plantacji herbaty i orzechów laskowych. Wizytę w Uzungöl rozpoczynamy od tarasu widokowego, a następnie odwiedzamy sztuczne wodospady zbudowane w celu ochrony jeziora przed powodziami. Zanim oddamy się wieczornym przyjemnościom w lokalnych knajpkach i kawiarniach spacerujemy wzdłuż strumienia Demirkapı podziwiając naturalny krajobraz. Po kolacji przejazd do miejsca zakwaterowania.

Dzień 7. Trabzon i Monaster Sumela

Na zakończenie pełnego natury i nowych doświadczeń tygodnia wracamy do historii ziem Morza Czarnego, zarówno greckiej, jak i osmańskiej. Najpierw ruszamy do Trabzonu, historycznej stolicy starożytnego Pontu, założonego w VIII w. p.n.e. przez greckich kupców.  Odwiedzimy XIII-wieczny kościół prawosławny Hagia Sophia, który podobnie jak stambulski został przekształcony na meczet w XV w., a od 1964 roku funkcjonuje jako muzeum, a także zajrzymy do tradycyjnego warsztatu filigranowej sztuki w srebrze unikalnej dla tej prowincji.

Wisienką na torcie naszej wyprawy będzie wykuty w skale Monaster Sumela. Nieczynny od 1923 roku klasztor prawosławny wybudowany został na wysokości 1200m n.p.m. w górze Melá. Przy sprzyjającej pogodzie wisząc nad doliną Altındere, owiany mgłą tworzy naprawdę magiczny krajobraz. Wewnątrz znajdziemy bibliotekę, skalny kościół, pokoje uczniów, kaplice i freski z róznych okresów.

Poniżej klasztoru znajduje się wodospad, nad którym zakończymy nasz program relaksując się przy tureckiej kawie lub herbacie. Przejazd do miejsca noclegu.

Dzień 8. Powrót do Polski

Po ostatnim tureckim śniadaniu przejazd na lotnisko w Trabzonie i lot powrotny do Polski.

* Prezentowany program wyprawy jest ramowy i realizacja danych punktów programu może ulec zmianie.

** W przypadku warunków atmosferycznych uniemożliwiających wjazdu na niektóre z płaskowyżów zrealizowany zostanie program zastępczy.

Warunki

Cena zawiera

  • transport busem;
  • transport specjalnymi pojazdami na hale górskie;
  • 7 noclegów w hotelach, pensjonatach, domkach wakacyjnych w pokojach 2-osobowych;
  • 7 śniadań;
  • opiekę polskiego pilota (turkologa);
  • lokalnego przewodnika;
  • profesjonalnego kierowcę;
  • wejścia na szlaki;
  • ubezpieczenie;
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

  • biletów lotniczych na trasie Warszawa – Ankara – Warszawa (ok. 800 – 1100 pln w dwie strony), a także na trasach Ankara – Rize, Trabzon – Ankara (ok. 600 -750 pln);
  • wyżywienia poza śniadaniami (ok. 50-70 złotych na dzień)
  • wstępów do muzeów (ok. 30 euro);
  • raftingu (dla chętnych, ok. 30-35 euro);
  • zjazdu na linie/wielkiej huśtawki (dla chętnych, ok. 10 euro).

Zaliczka

1000 PLN

Dodatkowe informacje

Liczba uczestników: 7-14.

Istnieje możliwość wyjazdu przy mniejszej liczbie uczestników za dopłatą 300 pln od osoby.


Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Wschód Morza Czarnego to miejsce, gdzie góry spotykają się z morzem, tworząc spektakularne krajobrazy, które zapierają dech w piersiach. Przeżyj niezapomniane chwile podczas wędrówek po szlakach górskich oraz odkrywania tajemniczych zabytków historycznych. Połączenie niezwykłej przyrody z bogatą kulturą i gościnnością miejscowych mieszkańców sprawi, że ta wycieczka pozostanie w Twojej pamięci na długo. Przyłącz się do naszej podróży i zanurz się w fascynującym świecie wschodniego Morza Czarnego w Turcji!

Podczas wyprawy towarzyszył będzie uczestnikom polski pilot turkolog, który pomoże zagłębić się w lokalną kulturę, historię, a przede wszystkim kuchnię - spróbujemy regionalnego pide, posmakujemy górskich serów, baklavy z orzechów laskowych i zapijemy to pochodzącym właśnie z tego regionu tureckim çayem.

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje